Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Kapavka
Kapavka je vysoce nakažlivá sexuálně přenosná choroba. Kapavka se poměrně snadno léčí antibiotiky, avšak bez léčby se projevuje bolestmi při močení, výtokem z pochvy či močové trubice a u žen pak také krvácením. Pokud není kapavka delší dobu léčena, může se nákaza šířit a způsobit až neplodnost. Účinnou ochranou proti kapavce je chráněný pohlavní styk s kondomem.
Kapavka
Kapavka neboli gonorea je pohlavně přenosné onemocnění, jehož výskyt je poměrně častý, hlavně u mladších lidí. Jedná se o nakažlivé onemocnění, zmiňováno již v období před pěti tisíci lety, způsobené bakterií, která se nazývá Neisseria gonnorhoeae nebo také gonokok. Tato bakterie je velmi náročná na prostředí, nesnáší chlad a sucho, a proto se její přenos děje pouze pohlavním stykem. Mimo tělo hostitele nepřežije. Onemocnění nejčastěji postihuje močopohlavní ústrojí nebo konečník, a to často u homosexuálů, kde se projevuje zarudnutím, popřípadě svěděním. Kapavka se může objevit i na očních spojivkách nebo zarudnutím hltanu při přenosu infekce ústy. Druhotně mohou být postiženy i klouby, kosti nebo srdce.
Rizikové faktory kapavky
Mezi rizikové faktory onemocnění patří zejména časté střídání sexuálních partnerů, provozování pohlavního styku bez použití prezervativu neboli kondomu s neznámou osobou a prostituce.
Příznaky kapavky
Podstatou kapavky je tedy bakterie, která se během sexuálního styku dostane do pohlavního systému nakaženého člověka, kde se ve vlhkém prostředí usídlí a může se dál šířit. Kapavkou se mohou nakazit muži i ženy. Často postihuje děložní hrdlo u žen, u mužů pak močovou trubici.
Příznaky kapavky u žen
Hlavně u žen může kapavka velmi často probíhat zcela skrytě, bez výraznějších problémů nebo projevů. Tyto ženy tak mohou nevědomky nakazit své sexuální partnery. Pokud se onemocnění projeví, pak nejčastěji po 2- 8 dnech. U žen se objevuje páchnoucí výtok z pochvy, bolest při močení, hlavně pálení, nebo krvácení mimo menstruaci. Neléčená kapavka může mít velmi vážné následky. Nákaza se šíří dál, zánět potom napadá vejcovody nebo i vaječníky. Při šíření zánětu mohou ženy pociťovat nevolnosti nebo zvracet. Následkem zánětu může být tvorba srůstů, které způsobí neprůchodnost vejcovodů a s tím související neplodnost, kdy žena není schopna otěhotnět nebo plod donosit. Pokud se kapavkou nakazí už těhotná žena, hrozí riziko předčasného porodu nebo potratu. Při porodu je ohrožen i plod, který se může nakazit během průchodu porodními cestami matky. Onemocnění se u novorozenců projevuje hnisavým výtokem z očí nebo otokem víček. Při komplikacích hrozí i slepota. Aby se zabránilo slepotě novorozenců, ihned po porodu se jim kape do očí přípravek Ophtalmo- Septonex, který zabrání dalšímu šíření infekce.
Příznaky kapavky u mužů
U mužů se po nákaze, zpravidla po 2-6 dnech, objevuje často zánět močové trubice s bolestivým močením , pálením a řezáním při močení, zarudnutím a otokem kolem ústí močové trubice a může být přítomen i hnisavý výtok z močové trubice. Při dalším šíření pohlavními cestami může onemocnění u mužů způsobit záněty prostaty nebo nadvarlete, v nejhorším případě také neplodnost. Zánět prostaty se projevuje bolestmi při močení, při stolici, bolestivou erekcí či polucí neboli samovolným výronem semene v noci. Zánět nadvarlat provází bolestivé zduření nadvarlat spolu se zarudnutím šourku. Kapavka však může probíhat skrytě čili bez jakýchkoliv příznaků, a to až u 10% mužů.
Diagnostika kapavky
Vyšetření kapavky se provádí třemi diagnostickými metodami. Jednou z nich je stěr výtoku z penisu nebo děložního krčku ženy. Vzorek výtoku je po obarvení kontrolován po mikroskopem. Další metodou je test PCR nebo ELISA detekující geny a DNA bakterií v moči. Třetím vyšetřením je kultivační test, kdy se bakterie ze vzorku výtoku nechají několik dní kultivovat čili pěstovat v laboratoři.
Léčba kapavky
Pokud máte podezření na kapavku, je nutné vyhledat lékaře co nejdříve, nejlépe gynekologa, dermatovenerologa nebo urologa. Léčba kapavky je poměrně snadná, pokud se zahájí včas. Nemocní jsou povinni po určitou dobu, nejčastěji 7-10 dní, užívat přesně zvolená antibiotika na základě kultivačního vyšetření, která jim předepíše lékař, a v průběhu léčby dodržovat sexuální zdrženlivost až do doby, než kontrolní vyšetření potvrdí úspěšnost léčby. Pokud by vědomě přenášeli tuto pohlavní chorobu, jednalo by se o trestní čin. Pokud se potvrdí nákaza kapavkou, je nutné zároveň vyšetřit partnera nemocného a další osoby, s kterými měl nemocný v nedávné době pohlavní styk, a případně zahájit i jejich léčbu. Pokud se léčba zahájí včas, je riziko budoucích následků malé, proto při jakémkoli podezření na onemocnění neodkládejte návštěvu lékaře a začněte s léčbou včas. Stejně jako u jiných pohlavně přenosných nemocí, i u kapavky je jednou z nejlepších prevencí používání kondomu a nestřídání sexuálních partnerů.
Komplikace kapavky
Neléčená či špatně léčená kapavka může vést k významným komplikacím. Závažnou komplikací u žen je neplodnost. Bakterie kapavky se při nedostatečném léčebném zásahu šíří do dělohy a vejcovodů, což může vyvolat tzv. pánevní zánětlivou nemoc. Následkem pak bývají srůsty či zjizvení tkání, které zvyšují rizika komplikací v těhotenství, předčasný porod nebo potrat, či způsobují neplodnost. U mužů je komplikací zánět prostaty nebo nadvarlat, který při neléčení může způsobit neplodnost. Další možnou komplikací je šíření infekce do celého těla, včetně kloubů, kostí a srdce. Komplikací kapavky u dětí, které se nakazili od svých matek při porodu, bývá slepota, vředy na pokožce a infekce. Rizikem kapavky je také zvýšená náchylnost organismu k infekci virem HIV.
Diskuze