27Duben
2012
MUDr. Tereza Kratochvílová

Krátkozrakost

27. Duben 2012 | MUDr. Tereza Kratochvílová
Krátkozrakost
Nemoci

Krátkozrakost je oční vada, která se projevuje rozmazaným viděním na dálku. Krátkozrakost může mít dvě příčiny – špatné zakřivení rohovky nebo čočky a protáhlý tvar oka. Krátkozrakost je ze značné míry dědičná, ale může být i získaná prací, která je na oči namáhavá. Krátkozrakost lze řešit brýlemi nebo čočkami, ale také nákladnější operací.

Krátkozrakost

Zrak je pro člověka jeden z nejdůležitějších smyslů. Zdravé oči jsou základ pro kvalitní život. Lidské oko je kulovitý orgán vyplněný rosolovitou hmotou, která se nazývá sklivec.  Další struktury uvnitř i vně oka tvoří tzv. optický systém oka. Jedná se o rohovku na povrchu přední části oka, čočku a sklivec. Všechny tyto součásti oka jsou průhledné a prochází jimi světelné paprsky, které se v nich lámou. Paprsky se pak sbíhají a dopadají na nejdůležitější část oka a tou je sítnice, na kterou je promítán obraz viděného předmětu. Abychom viděli stejně dobře ostře blízké i vzdálené předměty, musí být tento složitý promítací systém velmi jemně upravován. K tomu slouží čočka, která se dle potřeby vyklenuje nebo oplošťuje, a tím mění úhel lomu paprsků. Pokud je nějaká část tohoto aparátu chybná, paprsky se lámou jinak a nedopadají všechny na jeden bod na sítnici. To způsobí rozmazané vidění. Jednou z nejčastějších vad bývá krátkozrakost neboli myopie.

Krátkozrakost a její projevy

Krátkozrakost se vyznačuje tím, že člověk vidí ostře předměty, které jsou blízko oka, ale předměty vzdálenější se mu jeví rozmazané. Tato vada může mít dvě příčiny. První příčinou je špatný tvar oka. Oko nemá kulovitý tvar, ale mírně protáhlý a paprsky se tudíž setkají už před sítnicí. Při dopadu na sítnici už se zase rozbíhají, a proto se viděný předmět jeví rozmazaně. Této vadě se říká axiální, neboli osová myopie. Druhou příčinou je přílišné zakřivení rohovky nebo čočky. Při této vadě se světelné paprsky na rohovce nebo čočce lomí příliš a opět se setkají před sítnicí. Tato oční vada se nazývá indexová, neboli lomivá myopie. Krátkozrakost můžeme rozdělit na 3 skupiny podle vážnosti vady. Lehká myopie je do -3 dioptrií, střední od -3 do -6 dioptrií. Tyto první dvě jsou většinou výsledkem špatného vývoje oka, nejsou tak závažné. Třetí typ je od -6 dioptrií a bývá spojován s velmi těžkými postiženími oka, může vést až ke ztrátě zraku.

Příčiny krátkozrakosti

Příčiny vzniku krátkozrakosti jsou různé a většinou se kombinují. Velmi silným faktorem je dědičnost. Pokud mají dva krátkozrací partneři dítě, je vysoce pravděpodobné, že bude také krátkozraké. Krátkozrakost si člověk může způsobit také při práci, která je velmi namáhavá pro oči, častá je u lidí pracujících u počítače nebo také u lidí, kteří dělají velmi jemnou manuální práci, zvláště při nevhodném osvětlení. V některých případech může dojít ke vzniku krátkozrakosti i v důsledku špatné výživy. Velmi důležité je také včas rozeznat krátkozrakost u malých dětí a vhodně ji řešit. U malých školáků se může stát, že nevidí na tabuli, proto se ve škole nudí a zlobí. Prevencí proti krátkozrakosti je pestrá strava, vhodně rozdělená práce vyžadující vysokou námahu pro oči, častá relaxace pro oči, vždy vhodné osvětlení pro jemnou práci.

Krátkozrakost a její léčba

Krátkozrakost není nijak neobvyklá nemoc. Trpí jí až třetina populace a počet postižených stále stoupá. Ve většině případů není nebezpečná, ale dokáže velmi znepříjemnit život. V dnešní době není krátkozrakost omezením pro většinu zaměstnání. Řeší se buď brýlemi, které jsou finančně dostupné a v posledních letech se staly i slušivým módním doplňkem, nebo nákladnější operací.

Vložit příspěvek