15Květen
2021

Nitroděložní tělísko

15. Květen 2021 |
Nitroděložní tělísko
Nemoci

Nitroděložní tělísko neboli IUD (intrauterine contraception device) je formou antikoncepce, kterou zavádí gynekolog přímo dovnitř dělohy. Její velkou výhodou je, že se od ženy nevyžaduje žádná další péče.

Typy nitroděložních tělísek

Existují dva základní typy nitroděložních tělísek. Tělíska, která uvolňují antikoncepční látky a fungují na principu hormonální antikoncepce a tělíska, která neobsahují žádnou hormonálního účinku. Tato tělíska bez hormonálních antikoncepčních látek dnes většinou obsahují měď.

Zavádění tělíska

Tělíska se zavádějí za účelem zabránění otěhotnění. Tato metoda je vhodná především pro ženy, které již rodily. Lze ji využít i u žen po císařském řezu. Zavádění tělíska se většinou provádí ke konci menstruace v gynekologické ordinaci. Po zavedení může dojít ke komplikacím, jako jsou krvácení, zánět nebo bolesti. Vážnější problémy nebývají naštěstí příliš časté, ale pokud u ženy dojde k jakýmkoliv komplikacím, je vhodné se dostavit na gynekologickou prohlídku.

Spolehlivost neboli Pearlův index

Jedná se o antikoncepci, která je velmi spolehlivá. V porovnání s hormonální antikoncepcí je při použití moderních tělísek na bázi uvolňování hormonů výsledek srovnatelný. Pearlův index je hodnota, kterou můžeme hodnotit spolehlivost jakékoliv antikoncepce. Index nám uvádí, kolik žen ze 100 v průběhu jednoho roku nechtěně otěhotní. Perlův index se u nitroděložních tělísek pohybuje zhruba v rozmezí 0,8-3,0 v závislosti na typu použitého tělíska.  

 

 

Vložit příspěvek