Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Zelený zákal neboli glaukom je onemocnění, při kterém dochází ke zvyšování nitroočního tlaku s následným poškozením vnitřních struktur oka. Prevence zeleného zákalu spočívá ve vyhýbání se rizikovým faktorům a při výskytu glaukomu v rodině, častými návštěvami u očního lékaře. Zelený zákal může vést až ke slepotě, a proto je důležité prevenci nepodceňovat a při známkách glaukomu ihned navštívit lékaře.
Název této oční choroby pochází z řeckého slova „glaukos", což znamená v překladu „zelený jako barva moře". Toto onemocnění vzniká v důsledku zvýšeného nitroočního tlaku. Udržení tvaru našeho oka je zajištěno obalem, který je vidět na povrchu jako bělima a rohovka, a také vůči okolí vyšším nitroočním tlakem (normálně 10 až 21 mmHg, pro srovnání normální krevní tlak je 120/80 mmHg). O stálosti rozhoduje rovnováha mezi tvorbou komorové vody v řasnatém tělísku a odtokem komorové vody zpátky do žilního systému oka. Pokud dojde k poruše odtoku nebo k nadbytečné tvorbě komorové vody, tlak uvnitř oka začíná narůstat. Obaly oka jsou však poměrně pevné a oko se jen obtížně může „více vyklenout". Narůstající tlak postupně začne tento velmi zranitelný orgán poškozovat zevnitř. Nejzranitelnější strukturou je sítnice a zrakový nerv. Zvyšující se tlak postupně nevratně poškozuje smyslové buňky a dochází k zužování zorného pole. V pokročilém stadiu zůstává sítnice funkční jen v místě žluté skvrny a vidění takto poškozeného oka se připodobňuje ke sledování okolí přes trubici vysavače – tzv. trubicové vidění.
Neovlivnitelné – věk nad 40 let, genetická zátěž v rodině
Ovlivnitelné – kouření, cukrovka, stres, emoční výkyvy, popisuje se i souvislost s migrénou
Jaká je prevence? Účinná prevence zeleného zákalu neexistuje. Určitou roli ve snížení rizika rozvoje tohoto onemocnění hraje zdravý životní styl, zdravá strava, péče o zrak a zrakový odpočinek, relaxace a spánek. Je vhodné, ale bohužel ne vždy v dnešní uspěchané době, se vyvarovat ovlivnitelným rizikovým faktorům uvedeným výše. Co je však nutné dodržovat je pečlivé dodržování lékařem stanovené léčby interních onemocnění – např. cukrovky. Glaukom je z 50% dědičné onemocnění, pokud se ve Vaší rodině vyskytl, lze Vám více než doporučit pravidelné kontroly u očního lékaře, které odhalí počínající onemocnění. Současné možnosti léčby jsou vynikající a časně zahájená léčba výrazně snižuje riziko komplikací a to i těch nejzávažnějších.
Glaukom je onemocnění velmi zrádné, jeho příznaky jsou plíživé, ale o to nebezpečnější. Počínající glaukom je však snadné odhalit při lékařském vyšetření. Jste-li starší 40 let, lze Vám více než doporučit pravidelné prohlídky u očního lékaře. Změny na zrakovém nervu, který převádí zrakové informace do mozku, jsou nevratné. Zanedbávání změn zraku a odkládání návštěvy lékaře může vést i k nevratnému poškození zraku. Hrozí trvalá ztráta zraku! Pokud Vás trápí výše uvedené příznaky nebo spadáte do rizikových skupin, nepřehlížejte je a neprodleně navštivte svého praktického nebo očního lékaře. Nepodceňujte příznaky i nepatrného zhoršení zraku.