18Březen
2012
MUDr. Vladislava Králová
Diskuze

Zánět močového měchýře

18. Březen 2012 | MUDr. Vladislava Králová
Zánět močového měchýře
Nemoci

Pokud zánět močového měchýře není dobře vyléčen, mohou se rozvinout komplikace, tedy rozšíření na ledvinnou tkáň, kdy může dojít k poruše funkce ledviny. Proto příznaky nepodceňujte. Základní kámen je jako jinde v prevenci, nesedejte si na studenou zem, dodržujte řádně intimní hygienu. Pokud se příznaky objeví, zpravidla postačí urologický čaj, brusinky a další výše uvedené kroky. Jestliže příznaky přetrvávají, vyhledejte lékaře.

Zánět močového měchýře

Močový měchýř je důležitou součástí vylučovací soustavy. V ledvinách se tvoří moč, která obsahuje celou řadu odpadních látek a je posléze odváděna systémem, ke kterému řadíme močovody, močový měchýř a močovou trubici. Močový měchýř je dutý orgán, který funguje jako rezervoár pro hromadění moči vytvořené ledvinami. V jeho stěně je přítomna svalovina, jejímž stahem dochází k vypuzení moči a vyprázdnění měchýře. Zánět močového měchýře je součástí zánětu močových cest. Jde o onemocnění, které je po onemocnění dýchacích cest vůbec nejčastější. Postihuje častěji ženy a ve věku nad 40 let, stoupá výskyt i u mužů, a to v souvislosti se zvětšením prostaty.

Příčina zánětu močového měchýře

Zánět močového měchýře je bakteriálního původu, osídlení vývodných cest močových vzniká nejčastěji tzv. vzestupnou cestou, kdy původci onemocnění pocházejí z mikroflóry tlustého střeva. Nejčastějším původcem tohoto onemocnění je bakterie escherichia coli, které se přirozeně nachází v zažívacím traktu. Escherichia coli je obvykle neškodná a dokonce organismu pomáhá, vytváří například vitamin K. Může se však změnit ve velkou hrozbu, ocitne-li se jinde než ve střevě nebo začne-li produkovat toxické látky. Bakterie se šíří od řitního otvoru směrem přes hráz a přes ústí močové trubice pronikají do močových cest, dále se šíří až do močového měchýře. Samozřejmě mohou být postiženy i vyšší „etáže", což je ale naštěstí málo časté.

Příznaky zánětu močového měchýře

Příznaky zánětu močového měchýře se příliš neliší od příznaků zánětu močových cest obecně. Setkáme se s pálením a řezáním při močení, častým nutkáním na močení. O tom, že je postižen právě močový měchýř, svědčí stupňující se bolest při domočování. Moč je zkalená a často zapáchá. V akutní fázi onemocnění se může objevit krev v moči, která je viditelná pouhým okem. Častá je při zánětu močového měchýře také nepříjemná bolest v nadbřišku, která se také vyskytuje právě tehdy, když je postižen močový měchýř. Je důležité rozeznat, zda se u ženy jedná o zánět močového měchýře nebo zánět pochvy. Pokud je přítomné pálení po močení a nepohodlí v oblasti vyústění močové trubice, jde zřejmě spíše o zánět pochvy.

Rizikové faktory

Ženy jsou zánětem močového měchýře postiženy častěji, což je způsobeno kratší močovou trubicí. Onemocnění postihuje hlavně mladší ženy, důvodem může být vyšší četnost pohlavního styku. Další faktory, které usnadňují rozvoj onemocnění, jsou močové kameny, cukrovka, zvětšená prostata, těhotenství. Mezi rizikové faktory zánětu močového měchýře dále patří prochladnutí, dlouhé zadržování moči, nedostatečně udržovaná intimní hygiena, zvýšená dráždivost a poranění při pohlavním styku.

Léčba zánětu močového měchýře

V léčbě zánětu močového měchýře se uplatňují antibiotika, musí být použita taková, která dosahují dostatečnou koncentraci v moči. Pokud jde o jinak zdravou osobu, kde zánět nevzniká nějak často, je dostačující třídenní terapie. V těhotenství, a pokud jde o opakovanou infekci, terapie standardně trvá alespoň 7–10 dní, aby se předešlo opakované infekci. Vedle antibiotik je vhodné použít doplňující opatření, především dostatečný příjem tekutin, urologické či jiné bylinné čaje, brusinky a preparáty, které je obsahují. Režim při zánětu močového měchýře by měl být klidový, důležité je teplé oblečení, které dobře kryje záda. Používají se také horké sedací koupele s heřmánkem nebo řapíkem.

Shrnutí o zánětu močového měchýře

Jde o jedno z nejčastějších onemocnění, proto pokud navštívíte lékaře, je patřičně léčeno a prognóza je dobrá, nedochází reinfekcím a onemocnění se nerozšiřuje na ledvinový parenchym, funkce ledvin není poškozena. Pokud zánět močového měchýře není dobře vyléčen, tyto komplikace se mohou rozvinout, proto příznaky nepodceňujte. Základní kámen je jako jinde v prevenci, nesedejte si na studenou zem, dodržujte řádně intimní hygienu. Pokud se příznaky zánětu močového měchýře objeví, zpravidla postačí urologický čaj, brusinky a další výše uvedené kroky. Jestliže příznaky přetrvávají, vyhledejte lékaře.

Související články

Diskuze

LussyB: Na záněty trpím jak pes a bez brusinek bych už nefungovala.

23. Září 2019 09:28

Bobík: Zánět močáku, problémy s ledvina, kamínky. To znám moc dobře. Nejednou jsem skončil ve špitále. Od doby, co beru na radu urologa, Probiolact, jsem v pohodě. Stačí jednou za čas kontrola.

21. Březen 2017 03:57

Veronika B.: Záněty močového měchýře mívám velmi často, i když preventivně beru brusinky v tabletách, snažím se nikde neprochladnout, stravuji se zdravě, ale přesto se několikrát do roka potýkám se zánětem. Poradíte mi někdo nějaké opatření, díky kterým bych se toho zbavila? děkuji:)

24. Únor 2014 02:43

Vložit příspěvek