21Únor
2013
MUDr. Danica Deretic

Strava a akné

21. Únor 2013 | MUDr. Danica Deretic
Strava a akné
Nemoci

Akné je nejčastějším kožním onemocněním, které se vyskytuje převážně u adolescentů. Jedná se o postižení mazových žlaz, které jsou ucpány nadměrně tvořenou rohovinou a kožním mazem a vytváří tak vhodné podmínky pro množení bakterií. Strava má rovněž určitý podíl na vzniku akné avšak není třeba tento vliv přeceňovat.

Strava a akné

Akné je nejčastějším kožním onemocněním postihující především adolescenty. Vzniká v důsledku působení několika faktorů a proto mluvíme o tzv. multifaktoriálním vzniku onemocnění. Těmi nejdůležitějšími faktory jsou hormonální změny, které vedou ke zvýšené tvorbě kožního mazu, zvýšenému rohovatění a množení bakteriíí. Strava má rovněž určitý vliv na vznik akné, ale její podíl na tomto procesu nelze přeceňovat.

Vznik akné

Jak již bylo uvedeno výše, akné vzniká za součinnosti nekolika faktorů. Jedná se o onemocnění mazové žlázy, která má společný vývod s vlasovým folikulem. Akné vzniká v důsledku zvýšené tvorby kožního mazu, zvýšené tvorbě rohoviny v ústí vlasových folikulů a přítomností bakterií, které se usazují v mazových žlázkách, které představují prostředí velice výhodné pro jejich množení. Vývody mazových žlaz se ucpávají nahromaděným mazem a rohovinou, dochází k šíření mazové žlázy, množení bakterií a vyúsťuje ve vznik typických klinických projevů. Je nezbytné podotknout, že za zvýšenou tvorbou kožního mazu stojí především mužské pohlavní hormony, tzv. androgeny.

Klinické projevy akné

Akné se typicky vyskytuje v místech s velkým množstvím mazových žlaz, především tedy na obličeji, horní části hrudníku a zad. Projevuje se zánětlivými i nezánětlivými příznaky. Mezi ty nezánětlivé patří černé, či bílé tečky, nazývané komedony. Zánětlivými projevy akné jsou zarudlé pupeny, hrboly, či bělavé puchýřky, které bývají bolestivé na dotek. Tyto se nejčastěji vyskytují na obličeji, šíji, hrudníku a zádech. Pokud akné v lehkých stádiích není léčeno, může dojít k jejich progresi, kdy se tvoří bolestivé hrboly a uzle. Ty zanechávají za sebou jizvy.

Vliv stravy na akné

Strava tvoří 1/4 faktorů podílejících se na vzniku akné. Je třeba brát v úvahu již zmíněné hormonální změny, ale i stres, nedostatečný spánek, prostředí ve kterém žijeme a v neposlední řadě i typ pleti. U jedinců, kterí jsou k tvorbě akné náchylní, se obecně doporučuje lehčí netučná strava, nerafinované potraviny a také se nedoporučují mléčné výrobky, hranolky, či čokoláda.

Složky potravy s pozitivním vlivem na akné

Existují určité složky potravy, o kterých se ví, že mají pozitivní vlivna akné a zabraňují tak jeho vzniku. Takovými látkami jsou například retinoidy, omega 3 mastné kyseliny, dostatečný pitný režim, zinek, či antioxidanty.

Retinoidy jsou odvozeny od vitaminu A a jsou součástí řady preparátů užívaných pro léčbu akné. Vitamín A se nachází především v rybách, vnitřnostech, špenátu, mrkvi, nebo brokolici a proto jsou tyto vhodnou stravou pro prevenci vzniku akné. Je však třeba mít se na pozoru z důvodu možného předávkování vitamínem A. Retinoidy mají i tzv. teratogenní účinek, tedy takový, který vede k poškození plodu. Proto je jejich užívání kontraindikováno u těhotných, i kojících žen.

Omega 3 mastné kyseliny udržují pleť zdravou a brání vzniku akné. Jejich zdrojem jsou především ryby, lněný olej, mandle, vlašské ořechy, ale i slunečnicová semínka.

Antioxidanty, mezi které patří vitamín C a E, zabraňují působení tzv.volných kyslíkových radikálů, které mohou působit vznik akné. Vitamín C se vyskytuje především v citrusovích plodech, paprice, rajčatech a hojně se nachází také v plodech šípku. Zdrojem vitamínu E jsou brambory, olivový olej, listová zelenina, brokolice, slunečnícová semínka, či ořechy.

Zinek je prvkem, který vytváří prostředí nepříznivé pro přítomnost bakterií a tím snižuje množství Propionibacterium acnes na kůži. Uklidňuje kůži i po propuknutí akné a proto představuje velice příznivý prvek jak v prevenci, tak léčbě akné. Zinek se nachází v obliných klíčcích, krocaním mase, nebo mandlích.

V neposlední řadě je vhodné dodržovat pitný režim, který napomáhá udržet pleť jasnou a zdravou.

Složky potravy s negativním vlivem na akné

POdle některých studií existují potraviny, které mohou způsobit vznik akné. Obecně se jedná především o mléčné výrobky a výrobky s vysokým obsahem cukru. Bylo zjištěno, že především kravské mléko může způsobit vznik akné, či zhoršit jeho následky, což je dáno přítomností růstových hormonů, které jsou dobytku podávány. Ty totiž u lidí zvyšují hladiny mužských pohlavních hormonů, androgenů, které stimulují produkci kožního mazu. Výrobky s vyšším obsahem cukru, především slazené limonády, či drobné cukrovinky, zvyšují hladinu glukózy v krvi a stimulují tvorbu a vyplavování inzulínu. Ten je zodpovědný za regulaci hladiny glukózy v krvi, ale také stimuluje tvorbu androgenů. Proto se obecně doporučuje vyhýbat se hotovým i instantním potravinám s vysokým obsahem cukrů a tuků a průmyslově vyráběným masovým produktům.

Závěrem...

Je zapotřebí zmínit, že vztah mezi stravou a vznikem akné je vysoce individuální a lze ho nejlépe zjistit pozorováním vlastního příjmu potravy. Jen tak lze zjistit působení některých složek potravy na naši pleť. Na základě toho lze individuálně upravit jídelníček tak, aby nevedl k nadbytečné tvorbě kožního mazu a zároveň odpovídal chutím a výživovým potřebám.

Vložit příspěvek