15Duben
2012
MUDr. Martina Farkašová

Trichomoniáza

15. Duben 2012 | MUDr. Martina Farkašová
Trichomoniáza
Nemoci

Trichomoniáza je zánětlivé onemocnění, které patří mezi sexuálně přenosné nemoci. Původcem Trichomoniázy je prvok zvaný bičenka poševní žijící v pochvě nebo močové trubici. Hlavním příznakem trichomoniázy je zánět močové trubice nebo zánět vaginy. V léčbě trichomoniázy se užívá metronidazol, který však není vhodné užívat v těhotenství.

Trichomoniáza

Trichomoniáza je zánětlivé onemocnění, které patří mezi sexuálně přenosné nemoci. Jejím původcem je prvok zvaný bičenka poševní neboli Trichomonas vaginalis. Jedná se o parazita, který žije výhradně v pochvě a močové trubici, ačkoliv může přežít několik minut až hodin i v ejakulátu, moči a termální vodě. Je to jednobuněčný organizmus hruškovitého tvaru, který se pohybuje pomoci 4 bičíků. Způsobuje akutní zánět poševní sliznice a močové trubice. Trichomoniáza postihuje převážně ženy ve věku 15 až 35 let a odhaduje se, že na světě je každoročně postiženo kolem 170 milionů lidi.

Šíření trichomoniázy

Trichomoniáza patří celosvětově k nejčastějším sexuálně přenosným nemocem, ale mnoho lidi o ní téměř nic neví nebo ji nepovažují za tak závažnou jako je AIDS, kapavka nebo syfilis.Trichomoniáza se přenáší výhradně pohlavním stykem. Zdrojem nákazy bývají hlavně muži, a to vzhledem k tomu, že mají bezpříznakový průběh nemoci a tudíž o ni ani nevědí. Zcela výjimečně se člověk může nakazit i jinak, ale to by muselo dojit k naprostému zanedbání hygieny či použitím stejného vlhkého ručníku. Vzácný je i přenos vodou v termálních bazénech, kde prvok může přežívat několik hodin. Onemocnění nezanechává imunitu, to znamená, že po překonání infekce, není osoba chráněna a může se nakazit znovu. I když nemoc bezprostředně neohrožuje náš život, dokáže však potrápit. Důležité je vyhledat lékaře při jakémkoliv podezření, že něco není v pořádku, bez zbytečného strachu a pocitu studu.

Projevy trichomoniázy

Trichomoniáza probíhá formou bolestivého zánětu sliznice pochvy, takzvanou kolpitidou. K prvním projevům dochází po 4 až 14 dnech od vystavení se infekci. V případě neléčení, nemoc přechází do chronického stadia, kdy jednotlivé příznaky mohou vymizet, ale osoba je infekční i nadále, a je zdrojem nákazy pro své stávající i potenciální sexuální partnery.

Trichomoniáza u žen

Hlavním příznakem trichomoniázy je hojný výtok z pochvy, který může být bílý, žlutavý nebo nazelenalý. Často je zpěněný a hnilobně páchne. Dalšími známkami jsou silné svědění poševního vchodu, bolesti při pohlavním styku a močení, zarudnutí a zduření zevního genitálu či otoky v tříslech.

Trichomoniáza u mužů

U mužů způsobují bičenky zánět močové trubice, který má mírný nebo ve většině případů zcela bezpříznakový průběh. Pokud se nemoc projeví, tak postižený muž může pociťovat časté nutkání na močení, svědění, pálení, řezaní a bolest při močení.

Diagnostika trichomoniázy

Diagnóza trichomoniázy je většinou založená na mikroskopickém průkazu živé bičenky z vaginálního stěru u ženy, u muže ze stěru z močové trubice. Mikroskopické vyšetření sekretu z penisu u mužů často původce onemocnění neodhalí, neboť počet parazitů přítomných v močové trubici při infekci může být velmi nízký. Jednoznačnou odpověď v takovém případě může poskytnout kultivační vyšetření sekretu. Kultivační vyšetření taky potvrdí diagnózu u žen s příznaky onemocnění a negativním mikroskopickým nálezem. Rovněž se kultivační vyšetření provádí u asymptomatických žen, žen bez jakýchkoliv příznaků nemoci, se zvýšeným rizikem infekce.

Léčba trichomoniázy

K léčbě trichomoniázy se používá především lék metronidazol ze skupiny chemoterapeutik, který se užívá ústně ve formě tabletek po jídle ,nebo se současně ještě zavadí ve formě čípků do pochvy. Délka léčby obvykle trvá 7 dní s nutností alkoholové abstinence. Důležité je léčit všechny sexuální partnery. Během léčby by se měla dodržovat sexuální zdrženlivost. Metronidazol by neměly užívat ženy v těhotenství. Hlavně v prvním trimestru je léčba trichomoniázy založená na podávání lokálních vaginálních preparátů, jako např. clotrimazol.

Prevence trichomoniázy

Nejlepší prevenci je kromě vzájemné věrnosti partnerů, používání kondomu při sexuálním styku.

Komplikace trichomoniázy

Neléčená trichomoniáza může u těhotných žen způsobit předčasný porod nebo narození dítěte s nízkou porodní váhou. Trichomoniáza může také zvýšit riziko přenosu infekce virem HIV, jelikož usnadňuje vniknutí viru do těla. Dále může neléčená nebo nedostatečně léčená trichomoniáza přispívat k neplodnosti, k vyššímu výskytu pánevní zánětlivé nemoci u žen a k chronickému zánětu prostaty u mužů.

Související články

Vložit příspěvek