Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Zánět močových cest
Zánět močových cest je velmi časté onemocnění. Může jít o infekci vzestupnou, která je mnohem častější, či infekci sestupnou neboli krevní. Prognóza zánětu močových cest se odvíjí od toho, zda jsou přítomny komplikace ve smyslu ledvinových kamenů, zvětšené prostaty apod. Kdy se jaký typ infekce vyskytuje? Proč toto onemocnění postihuje výrazně častěji ženy? Jak se zánět močových cest léčí?
Zánět močových cest
Močovými cestami označujeme orgány, které zajišťují odvod moči z těla. Sestávají z ledvin, močovodů, močového měchýře a močové trubice. Infekcí této soustavy rozumíme přítomnost mikroorganismů ve vývodných cestách močových, tedy zánět močových cest. Jde o velmi časté onemocnění, které je značně ovlivněno věkem a pohlavím. Zánětem močových cest trpí častěji ženy, což je dáno tím, že jejich močová trubice je kratší, a proto bakterie snáze pronikají do močového měchýře. Muži jsou častěji postiženy po 40. roku věku, kdy se více vyskytuje zvětšení prostaty. Zvětšená prostata může způsobit útlak ústí močové trubice, což vede k návratu části moče zpět do vyšších oddílů močových cest.
Jak vzniká zánět močových cest?
Rozlišujeme dvě možnosti vzniku zánětu močových cest. Zánět močových cest je způsoben bakteriální infekcí, která může pronikat na místo určení vzestupnou, anebo sestupnou cestou. Mnohem častější je vzestupná cesta šíření. Původci jsou v tomto případě střevní bakterie, přičemž z 80–90 % jde o bakterii Escherichia coli, která normálně žije v našem zažívacím traktu. Je pro člověka prospěšná a vlastně i nezbytná, stará se o to, aby se nám ve střevech nepřemnožily bakterie nebezpečné našemu zdraví. Nejprve dochází k šíření bakterií přes hráz a k následnému osídleni močové trubice. Skrze močovou trubici mohou bakterie pronikat do vyšších oddílů močových cest, nejčastěji na úroveň močového měchýře. Jen vzácně jsou postiženy i vyšší úseky.
Druhou možností je cesta sestupná neboli krevní. Tato cesta vzniku zánětu močových cest je však mnohem méně častá, vyskytuje se hlavně u chronicky nemocných a u lidí se silně oslabenou imunitou.
Escherichia coli
Escherichia coli je bakterie přirozeně osidlující lidská střeva, kde je obvykle neškodná a dokonce pomáhá, vytváří například vitamin K a udržuje v našich střevech bakteriální rovnováhu. Escherichia coli se však může změnit v hrozbu, ocitne-li se jinde než ve střevě, nebo začne-li produkovat toxické látky. Do močového ústrojí proniká escherichia coli proti proudu moči přes močovou trubici. Výrazně tomu napomáhá nedostatečný pitný režim, který způsobí špatné proplachování močových cest. Bakterie se poté mohou jednoduše usadit a množit. Pokud bychom tento stav nezačali včas léčit, může infekce prostoupit až do ledvin a způsobit závažný zánět ledvin, tzv. pyelonefritidu.
Příznaky zánětu močových cest
Příznaky při zánětu močových cest obecně pocítíme při močení. Nejčastěji jsou označovány jako pálení a řezání. Dále je to časté nucení na močení, zvyšující se bolestivost při domočování (což je charakteristický příznak pro postižení močového měchýře), tupá bolest v bedrech, vysoká horečka, třesavka (ta je zase charakteristickým příznakem pro postižení ledvin). Moč je zkalená, často zapáchající, někdy dokonce s příměsí krve. Faktory, které usnadňují rozvoj zánětu močových cest, jsou zúžená močová trubice, ledvinové kameny, zvětšená prostata, cukrovka, těhotenství, nebo tzv. postmikční reziduum (to je stav, kdy v močovém měchýři po vymočení ještě zůstává moč).
Léčba zánětu močových cest
Mezi rizikové faktory zánětu močových cest patří prochladnutí, sezení na studené zemi, zvýšená dráždivost a poranění při pohlavním styku, dále dlouhodobé zadržování moči a především nedostatečně dodržovaná intimní hygiena. Nejlepším řešením je při obtížích zavčas vyhledat lékaře, který po jednoduchém vyšetření moči určí spolehlivou antibiotickou léčbu. Toto je naprosto zásadní, všechna ostatní doporučení jsou spíše vhodná jako doplňující léčba k již zmíněné antibiotické. V rámci prevence zánětu močových cest se uplatňuje a doporučuje především dostatečný příjem tekutin. Ten by měl dosáhnout alespoň 2,5 litru tekutin denně. Doporučený je samozřejmě urologický čaj, popřípadě jiné bylinkové čaje. Velice účinné jsou brusinky a preparáty, které je obsahují (jsou dostupné také ve formě tablet). Nutný je klidový režim, velmi vhodné je teplé oblečení a zejména záda a nohy udržovat v teple. Pomoci mohou horké koupele s heřmánkem či řepíkem.
Komplikace a prognóza
Prognóza zánětu močových cest záleží na tom, jaká část močových cest je postižena. Pokud jde o nekomplikovanou infekci dolních cest močových, onemocnění nemá tendenci k recidivám a poškození ledvinových funkcí tak není pravděpodobné. Pokud jde o komplikované záněty močových cest, což znamená, že je přítomný další komplikující faktor jako například ledvinové kameny, zvětšená prostata a další, je již prognóza horší. Nebezpečné je především rozšíření zánětu na ledvinový parenchym, které může vést k opakovaným zánětům a především k poškození ledvinových funkcí, které v konečné fázi může znamenat až k selhání ledviny. Jde tedy o komplikace, které jsou velmi závažné. Nepodceňujte toto onemocnění a včas vyhledejte svého praktického lékaře.
Diskuze