Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Zánět spojivek
Zánět spojivek je onemocnění, které postihuje spojivkový vak a jeho projevy jsou různé. Mezi nejčastější projevy zánětu spojivek patří zarudnutí očí, oteklá víčka, pocit cizího tělesa v oku a další. Zánět spojivek se může vyvinout v řádu hodin a může mít i chronickou formu. Záněts pojivek seléčí podle příčiny jeho vzniku.
Zánět spojivek
Spojivka je tenká, lesklá membrána pokrývající viditelnou část oka. Začíná na vnějším okraji rohovky a přechází až na vnitřní stranu víček. Je vyživována četnými tenkými cévami, které můžeme na bělimě vidět. Prostor mezi oční koulí a víčky tvoří spojivkový vak, zde ústí slzné žlázy. Spojivka plní důležité ochranné a sekreční funkce. Ochranná funkce je zajištěna jednak mechanicky a jednak buňkami imunitního systému, které se zde nacházejí. Oko pomáhají chránit také antibakteriální látky a protilátky. Sekreční funkce je zajištěna buňkami, které produkují mucin,který je při každém mrknutí roztírán po povrchu rohovky a udržuje její povrch smáčivý.
Zánět spojivek, jeho projevy a příčiny
Záněty spojivek patří mezi častá onemocnění projevující se zarudnutím oka, otokem víček a jejich slepením sekretem zvláště po ránu, pocitem cizího tělesa v oku, řezáním, tlačením, světloplachostí, zvýšeným slzením až nemožností oko otevřít. Podle délky trvání rozlišujeme: Záněty hyperakutní, které se rozvíjí do několika hodin po kontaktu s příčinou. Dále akutní záněty, jejichž rozvoj trvá několik hodin až dní, zánět nejprve postihne jedno oko a během týdne také druhé, trvají maximálně 4 týdny. Chronické záněty trvají déle než 4 týdny. Příčiny zánětu spojivek může být celá řada, podívejme se tedy podrobněji na ty nejběžnější. K nejčastějším spojivkovým zánětům patří záněty způsobené viry. Typický je pro ně rychlý nástup, pocit písku v očích, otok víček, výrazné slzení a zduření lymfatických uzlin pře ušima. Tato onemocnění bývají vysoce infekční a k přenosu může dojít používáním stejných předmětů osobní hygieny např. ručníky. Bakteriální záněty se s nejvyšší frekvencí vyskytují v zimě a na jaře. Jsou provázeny hnisavou sekrecí, otokem víček a překrvením spojivky. Nejprve postihují jedno oko a poté přechází i na druhé . Záněty způsobené plísněmi se vzácně vyskytují u pacientů se sníženou imunitou, například po onkologické léčbě, nebo po zranění v přírodě. Parazitární záněty se u nás vyskytují opravdu výjimečně, ale mohou se objevit v souvislosti s cestováním do exotických zemí. Alergické záněty spojivek postihují obě oči a vyskytují se převážně sezónně, zejména pokud pacient trpí sennou rýmou, atopickým ekzémem nebo astmatem. Projevují se svěděním, pálením, zvýšeným slzením a otokem víček.Také mohou být způsobeny alergií na některé léky např. antibiotika.
Léčba zánětu spojivek
Vhledem k tomu, že jsou záněty spojivek onemocnění způsobena různými původci, musí být také jejich léčba odlišná. Bakteriální záněty se léčí antibiotiky lokálně ve formě kapek, mastí nebo celkově ve formě tablet. Antibiotikum volíme podle konkrétní bakterie zodpovědné za zánět. U virových zánětů se obvykle léčí pouze klidem a chladnými obklady. Antivirotika, což jsou léky proti virům, jsou užívány pouze u závažných infekcí. Na záněty způsobené plísněmi používáme speciální léky zvané antimykotika. Léčba parazitárních zánětů se odvíjí dle konkrétního parazita. Pro alergické záněty je zásadní, aby se nemocný vyhýbal alergenu, který mu potíže způsobuje. Dále je možné užívat antihistaminika ve formě mastí nebo tablet.
Zánět spojivek a jeho prevence
Zánět spojivek sice patří mezi onemocnění velmi nepříjemné, ale ve většině případů nezávažné. Na druhou stranu byste tyto příznaky neměli podceňovat, neboť někdy doprovázejí choroby mnohem nebezpečnější. Pokud chcete tomuto onemocnění předejít, důsledně dodržujte hygienu, takže používejte svůj ručník, umyjte si ruce pře kontaktem s očima a v průběhu dne se pokuste co nejvíce omezit mnutí očí.
Diskuze