19Srpen
2012
MUDr. Vladislava Králová
Diskuze

Bederní páteř - bolesti

19. Srpen 2012 | MUDr. Vladislava Králová
Bederní páteř - bolesti
Příznaky

Bolesti bederní páteře zná každý - nemít možnost se sehnout či se pohodlně položit nemá nikdo moc rád. Bolesti bederní páteře jsou přitom nejčastěji způsobeny následky nezdravého životního stylu, který vede k výhřezům meziobratlových plotének, artróze a dalším přidruženým obtížím...

Bolesti bederní páteře

Bolest je nepříjemný pocit a vjem. Jeho biologickým smyslem je upozornit tělo na hrozící nebo již existující nebezpečí. Jedná se o jeden z nejčastějších příznaků různých patologických stavů, jako je zánět, úraz a nádor. Stejně jako bolest jinde v těle, může mít bolest v oblasti bohu nejrůznější charakter. Může být bodavá, svíravá, trvalá, záchvatovitá atd. I zde rozlišujeme bolest somatickou a bolest viscerální. Somatická bolest je ostrá a dobře lokalizovaná. Viscerální nebo také hluboká bolest je tupá a nelze přesně lokalizovat. Každý jedinec vnímá bolest individuálně.

Skolioza

Bolest v oblasti bederní páteře může způsobit celá řada stavů. Velice často se v populaci vyskytuje skolióza. Jedná se o patologické zakřivení zad ve frontální rovině, což znamená na levou či pravou stranu. Toto vybočení způsobuje vadné držení těla, což vede mimo jiné k bolesti zad. Dalším patologickým zakřivením páteře, které se může projevovat bolestí v oblasti bederní páteře je kyfóza. Jedná se o silné prohnutí v předozadní rovině směrem dozadu. Často dochází ke kombinaci skoliózy a kyfózy, stav se pak nazývá kyfoskolióza. Další příčinou bolesti bederní páteře je zúžení páteřního kanálu v oblasti beder. Dochází tak k útlaku nervových struktur. Za jejím vznikem stojí degenerativní změny v oblasti páteře. Svůj podíl na tom může mít též vrozený úzký páteřní kanál. Charakteristickým projevem jsou tzv. neurogenní klaudikace. Jedná se o stav brnění a bolesti v zádech a dolních končetinách po různě dlouhé době chůze či stání ve vzpřímené poloze. Sed v předklonu přináší úlevu.

Výhřez meziobratlové ploténky

Závažným stavem, který se projevuje často velmi krutou bolestí bederní páteře, je výhřez meziobratlové ploténky. Tento stav nastává právě nejčastěji v oblasti bederní páteře, další velmi častou lokalitou je páteř krční. Nejčastěji v oblasti beder vyhřezává plotýnka mezi pátým bederním obratlem a kostí křížovou. Dále jsou to ploténky mezi 4. a 5. bederním obratlem a 3. a 4. bederním obratlem. Bolest v zádech během dnů zesiluje a často vystřeluje do jedné nebo obou končetin. Přesný projev záleží na tom, která ploténka přesně vyhřezává. Vyšetření patří do rukou neurologů. Součástí konzervativní léčby jsou léky na tlumení bolesti, léky navozující uvolnění svalů a především klid. Pokud konzervativní léčba není úspěšná, je nutné přistoupit k léčbě chirurgické, která má za úkol odstranit ploténku, která utlačuje páteřní kanál. Nezbytná je následná rehabilitace.

Osteoporóza a Bechtěrevova nemoc

Osteoporóza je onemocnění, které je charakteristické redukcí normálně mineralizované kosti. Jejím důsledkem je zvýšená pohotovost k zlomeninám. Bolesti v oblasti bederní páteře jsou velmi časté, zvyšují se pohybem a zátěží. Dochází k vystupňování prohnutí páteře v oblasti hrudních a bederních obratlů. Celková výška se snižuje. Někdy se osteoporóza projeví až zlomeninou obratlového těla. Až 30 % žen starších 65 let má kompresivní zlomeninu obratle na podkladě osteoporózy. Bolest v oblasti bederní páteře nalezneme také u Bechtěrovovy choroby. Jedná se o zánětlivé onemocnění páteře, kterým trpí hlavně muži středního věku. Vedle bolesti je postižena též hybnost páteře. Nádory obratlových těl vedou též k poškození stavby a tak i odolnosti obratlových těl. Může opět dojít k jejich zlomeninám, což je provázeno silnou bolestivostí. Nádory mohou buď primárně vznikat v této lokalitě, ale mnohem častěji se jedná o metastázy vzdálených ložisek.

Diskuze

Marko Daňo: Dobrý den prosím o vysvětlení z dnešního vyšetření CT V úrovni L5/S1 předozadně páteřní kanál 24 mm, intervertibalni foramina přím. Šíře

01. Prosinec 2016 12:53

Vložit příspěvek