Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Moučnivka, soor
Moučnivka čili soor je onemocnění postihující dutinu ústní, které je způsobené kvasinkami. Tato kvasinka Candida albicans vytváří bílé povlaky v ústech, které mohou po setření krvácet. Moučnivka postihuje nejčastěji nedonošené novorozence s nedovyvinutým imunitním systémem a dospělé se slabou imunitou. Jak a čím se onemocnění zvané moučnivka neboli soor léčí?
Moučnivka, soor
Moučnivka neboli soor je formou kvasinkové infekce, která postihuje ústní dutinu. Původcem tohoto onemocnění je kvasinka Candida albicans, která vyvolává i ostatní formy kandidóz a to jak kožní, tak slizniční, případně orgánové. Moučnivka, tedy soor, se často objevuje u novorozenců a kojenců do jednoho roku života. Podstatnou roli ve vzniku této nemoci hraje imunitní systém, který mají právě nenarozené děti nedostatečně vyvinutý.
Typy moučnivky, sooru
Moučnivka neboli soor se vyskytuje ve dvou typech a to u malých dětí a dále u dospělých jedinců. Rizikovou skupinou jsou kromě dětí předčasně narozených dále děti nedonošené, nezralé a děti s nízkou porodní hmotností. Kandidóza sliznice ústní dutiny čili moučnivka neboli soor, se může také objevit u dospělých jedinců, kteří mají oslabený imunitní systém. Kvasinky jsou za normálních okolností přítomny na všech sliznicích lidského těla, a to jak v trávicím, tak i v pohlavním ústrojí. Z toho se pak odvíjí možné cesty přenosu infekce, které však vznikají pouze v případě přemnožení kvasinek.
Moučnivka neboli soor u dětí a její vznik
Novorozenci se s kvasinkami setkávají již během porodu. Kvasinky rodu Candida jsou součástí mikroflóry v pochvě matky a v průběhu těhotenství je také poševní sliznice kvůli hormonálním změnám náchylnější ke vzniku mykóz. Proto se musí vaginální mykózy v těhotenství a hlavně před porodem důkladně přeléčit, aby nebyly přeneseny na novorozence během porodu. Při průchodu novorozence porodními cestami se kvasinky usídlují na sliznici dutiny ústní a při polykání se dostávají také do trávícího ústrojí. Neobvyklý není ani přenos kvasinek z plínek a hraček, které si děti strkají do úst.
Příznaky moučnivky u dětí
Moučnivka, soor, se objevuje od devátého dne po porodu a nepůsobí dítěti žádné zvláštní potíže. Některé děti ale mohou mít problémy se sáním mléka a odmítat potravu kvůli bolestem v ústech způsobenou moučnivkou. Bývají plačtivé a nepokojné. Na jazyku, patře a vnitřní straně tváří se při moučnivce neboli sooru objevují bílé povlaky, které po setření mírně krvácí. Infekce může přecházet i na rty. Při kojení se mohou mykózou infikovat i bradavky. Proto je důležité, aby se společně s dítětem léčila i matka a zabránilo se tak přenášení kvasinkové infekce.
Moučnivka neboli soor u dospělých a její vznik
Moučnivka, soor, se vyskytuje také u dospělých jedinců se sníženou imunitou. Může to být například po užívání léků, které potlačují funkci imunitního systému, při chemoterapii u nádorového onemocnění, při infekci HIV, u cukrovkářů nebo u chronických onemocnění jater.
Příznaky moučnivky u dospělých
V dutině ústní se vytvářejí charakteristické bělavé povlaky. Po užívání širokospektrálních antibiotik se může také objevit infekce, která se projeví pouze zarudnutím a pálením sliznice. U lidí, kteří nosí zubní protézu, se také častěji vyskytuje kandidóza. V některých případech dochází i k zánětu ústních koutků, které jsou pak zarudlé a bolestivé. V případě již probíhající moučnivky, nebo alespoň v případě masivního osídlení dutiny ústní kvasinkami, to pak bývá bez zřetelných projevů.
Komplikace moučnivky, sooru
Komplikací této kvasinkové infekce, moučnivky, bývá její rozšíření na bradavky kojící matky. To se projeví svěděním a pálením bradavek. Prsní dvorec může být buď zarudlý, nebo naopak se na něm může vyskytovat bělavý povlak. Léčba této komplikace není obtížná a spočívá v potírání bradavky dezinfekčním roztokem či antimykotickými mastmi. Vše však po poradě s odborníkem, tedy lékařem.
Léčba moučnivky neboli sooru
Moučnivka u některých novorozenců vymizí spontánně již do 3 – 4 dnů. Pokud se tak nestane, je třeba navštívit lékaře. Léčba moučnivky neboli sooru je vcelku jednoduchá a je shodná s léčbou dospělých. Používají se místní antimykotika jako je 0,5 – 1 % fialový roztok genciánové violeti, kterým se potírá sliznice dutiny ústní. U kojících matek je důležité léčit také bradavky antimykotickým krémem, i když nemají žádné příznaky. Předejde se tak opakovanému návratu moučnivky. Důležité je také vyvaření všech dudlíků, lahví a odsávačky mléka, aby se předešlo další infekci. Neléčená nebo nesprávně léčená moučnivka se může rozšířit i dál a při vážnějším stavu jsou pak nutná celková antimykotika. Proto by měla být léčba konzultována s lékařem. Léčený soor by měl správně do týdne vymizet.
Prevence moučnivky, sooru
Jako prevence nejen této, ale každé kandidózy, je vhodná zdravá strava, která by měla obsahovat nízký obsah cukrů, protože právě cukry vytvářejí vhodné prostředí pro množení kvasinek. Protože moučnivka, soor, postihuje hlavně jedince s oslabenou imunitou, mezi prevenci moučnivky patří též posilování imunitního systému, což úzce souvisí se zdravým životním stylem.