Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Bolest konečníku
Bolest konečníku je nepříjemný a pro mnohé také ponižující pocit, s kterým se neradi svěřujeme komukoliv, ani lékaři. Příčinami bolesti v konečníku mohou hemoroidy či tzv. anální fisury - praskliny ve sliznici konečníku. Bolest konečníku může být také způsobena některými záněty, např. Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou...
Bolest konečníku
Bolesti konečníku jsou docela nepříjemnou záležitostí a trpí jimi poměrně velká část populace. Jelikož se jedná o intimní oblast, řada lidí pociťuje ostych a brání se návštěvě lékaře. Jedná se přitom ve většině případů o nezávažná onemocnění, která se dají snadno odstranit a zlepší se tím kvalita života po fyzické a často i psychické stránce. Bolesti mohou být někdy sdruženy i s dalšími příznaky, které nás mohou varovat před vážnějším onemocněním. V takovém případě by si už každý měl uvědomit, že něco není v pořádku a navštěvou lékaře tak zabránit případným komplikacím a dalšímu zhoršování zdravotního stavu.
Hemoroidy a fisura
Poměrně častým problémem u velké části populace jsou hemoroidy. Jedná se o rozšířené žíly v oblasti konečníku. Hemoroidy můžou být zevní i vnitřní ale většinou způsobují jen nepříjemné pocity či svědění. Bolesti se dostavují hlavně v případě, že dojde ke vzniku krevní sraženiny v hemoroidu. Jinak tím, že hemoroidy vystupují nad okolní sliznici, dochází k jejich mechanickému dráždění stolicí a často se objevuje krvácení. Hemoroidy nejsou nebezpečné ale mohou se zanítit a bolet. Nejlepším řešením je jejich odstranění. Dalším důvodem bolesti může být i velmi pevná stolice. Při jejím průchodu totiž může dojít k natržení sliznice a vzniká tak řitní trhlina – anální fisura. Projevuje se prudkou a ostrou bolestí s krvácením. Při menším poranění se stav upraví sám, někdy je však nutný chirurgický zákrok. Důležité je dbát o pravidelnou a měkkou stolici, což znamená dostatek tekutin a vlákniny.
Bolest konečníku a záněty
Pokud bolest přetrvává a není zjištěno jiné onemocnění, které by mohlo bolest způsobovat, může se jednat i o namožení svalů a vazů v oblasti konečníku a kostrče. Bývá například po prudkém pádu na oblast kostrče. V některých případech se bolesti konečníku objevují i při střevních zánětech. Často bývají spojeny s průjmy. Také zánět střev při ulcerózní kolitidě či Crohnově chorobě se může projevovat bolestmi konečníku. Ve střeve a konečníku můžou vznikat píštěle, které se často zanítí a způsobují bolest. Někdy se může vyvinout i absces, což je ohraničený hnisavý zánět spojený s místní bolestivostí a někdy i s celkovými příznaky a horečkami. Bolesti konečníku vznikají také při jeho zánětu způsobeném pohlavně přenosnou nemocí – kapavkou při análním styku a také cizí tělesa. Méně často bolesti způsobuje rakovina tlustého střeva či konečníku. V popředí bývají jiné příznaky, jako je zácpa střídaná s průjmem, střevní neprůchodnost či krvácení. Bolest je však také varovným příznakem.
Prevence a léčba bolesti konečníku
Prevencí vzniku bolestí je hlavně péče o měkkou stolici. Výrazně se tak sníží možnost mechanického poranění sliznice konečníku. Příčina bolestí se dá snadno odhalit. První a nejdůležitější krok však musíte udělat sami, a to zahodit ostych a zajít za lékařem. Následuje jednoduché vyšetření konečníku prstem a rektoskopem, při kterém se většinou odhalí původce bolesti. Hemoroidy či trhliny se ošetří ihned a bolest postupně odezní. Při vážnějším onemocnění, jakými jsou záněty či nádory jsou použity další vyšetřovací a zobrazovací metody a následně zahájena léčba. Obyčejným vyšetřením proto můžete předejít dalším nepříjemným příznakům a následným komplikacím. A v neposledním případě se zbavíte bolesti, která vám znepříjemňuje život.
Diskuze