Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Bolest kostí
Bolest kostí je nepříjemný příznak, který může být způsoben hned celou řadou příčin. Mezi nejčastější patří úrazy (zlomeniny, naštípnutí) a nádory kostí. Mezi méně časté příčiny bolesti kostí pak patří záněty kostní tkáně, nádory kostní dřeně nebo bolesti při růstu kostí. Bolesti kostí je vždy třeba nepodcenit a důkladně vyšetřit a podle příčiny dále nasadit vhodnou léčbu.
Bolest kostí
Kosti jsou nezbytnou součástí opěrného systému lidského těla a spolu se svaly, které se na ně upínají, umožňují také provádět celou řadu pohybů. Podobně jako jiné orgány těla však i kosti mohou být postiženy mnohými onemocněními, která do značné míry ovlivňují jejich funkce. Častým projevem kostních onemocnění je bolest kostí, která se u různých chorob liší intenzitou, šířením do dalších částí těla nebo doprovodnými příznaky. Zvláštní přitom je, že vlastní kostní tkáň není na bolest citlivá a vnímání bolesti z kostí zajišťuje tenký vazivový obal na povrchu kosti, tzv. okostice, která obsahuje hustou síť cév a nervů.
Bolest kostí způsobená úrazem kosti
Nejčastější příčinou bolesti kostí jsou úrazy kostí nebo kostní nádory. Úrazy kosti (zlomenina nebo naštípnutí) vznikají působením nepřiměřené síly na dlouhou nebo příčnou osu kosti, při které dochází k narušení celistvosti kostního povrchu a k poškození okostice. Častými doprovodnými příznaky bolesti kostí jsou otok měkkých tkání v okolí zlomeniny, v některých případech vzniká tzv. otevřená zlomenina, při které je kožní kryt protržen ostrým kostním úlomkem a ten pak vyčnívá z rány na povrch. Ke zlomeninám jsou mnohem náchylnější pacienti trpící osteoporózou, tedy řídnutím kostí. Normální struktura kosti je při tomto onemocnění narušená a místo pevné tvrdé hmoty připomíná kost spíše jemnou síť s mnoha prázdnými prostory. Typické jsou bolesti zad, které se zvyšují při fyzické zátěži a u některých pacientů vystřelují do dolních končetin, hrudníku nebo břicha.
Bolest kostí způsobená kostním nádorem
Kostní nádory jsou zvláštním typem onemocnění kostí, které může postihovat jak jedince ve vyšším věku, tak i děti, a záleží na typu nádoru, jak vážný bude mít na pacientův organismus dopad. Bolest kostí u nádorů kostí je velmi nepříjemná především tím, že je velmi dlouhodobá, postupně se zhoršuje a lze ji jen obtížně zmírnit léky proti bolesti. Pacienta obvykle bolest kostí velmi omezuje v každodenních činnostech a pokud se nádor šíří do okolí, může se postupně objevit i bolest okolních měkkých tkání a kloubů.
Mnohem častější než tzv. primární kostní nádory, které vznikají přímo v kosti, jsou druhotná nádorová ložiska (metastázy). Ta vznikají uvolněním nádorových buněk z primárního nádoru v jiném orgánu do krevního oběhu a jejich transportem do kosti. Bolest kosti je buď trvalá, nebo přerušovaná a nejčastěji se vyskytuje v kostech lebky, obratlech a dlouhých kostech. Velmi nepříjemným a nebezpečným doprovodným příznakem kostních metastáz, ale v některých případech i primárních kostních nádorů, je narušení struktury zdravé kosti, která je pak mnohem náchylnější ke zlomeninám. U některých typů nádorů mohou být zlomeniny dokonce prvním příznakem rakoviny.
Bolest kostí, její další příčiny a možná léčba
Kromě zmíněných příčin mohou bolesti kostí být způsobeny také některými záněty kostní tkáně nebo přilehlých měkkých tkání, dále nádory kostní dřeně a zcela specifická bolest se může objevit u dětí v období intenzivního růstu kostí a celého těla. Stejně jako velká část jiných bolestí, tak se i některé bolesti kostí dají zmírnit podáváním léků proti bolesti (analgetik). Pokud však i přesto potíže přetrvávají, vyplatí se co nejdříve kontaktovat lékaře a dohodnout se na další léčbě.
Diskuze