19Srpen
2012
MUDr. Kateřina Januzsová
Diskuze

Bolest při nádechu

19. Srpen 2012 | MUDr. Kateřina Januzsová
Bolest při nádechu
Příznaky

Bolest při nádechu je opravdu nepříjemný pocit, znemožňující člověk úplně dodechnout. Bolest při nádechu může mít celou řadu vážných příčin, jako jsou záněty pleury, plic, plicní embolie nebo třeba zlomenina žeber. Bolest při nádechu by nás měla vždy dovést k lékaři...

Bolest při nádechu

Bolesti při nádechu bývají celkem častou potíží, která ve většině případů znamená pouze nezávažné stavy, zároveň však někdy může být varovným signálem vzniku některých těžších onemocnění.

Bolest při nádechu a její příčiny

K nádechu je potřeba stahu bránice, zároveň se stahují i mezižeberní svaly. Na vnitřní ploše hrudníku se nachází tenká blána tzv. nástěnná pohrudnice, na kterou jsou „přilepeny" plíce (konkrétně druhá vrstva pohrudnice, která je obaluje). Při nádechu dochází k prohnutí bránice směrem dolů do břicha a stahu mezižeberních svalů, což vyústí v rozpínání hrudníku. Spolu s hrudníkem se rozpínají oba listy pohrudnice, díky čemuž se ve výsledku rozpínají i plíce. V plicích v tomto momentě vzniká podtlak, díky kterému je do nich nasáván vzduch. Pokud tomuto procesu něco brání, pokud je některá z důležitých složek porušena, nejen že se stěžuje dýchání, ale může se projevit i bolest. Nejčastější příčinou bolesti při dýchání je svalová bolest. Jde o bolest svalstva, které je namožené z předchozí zvýšené fyzické aktivity, či z předchozího namáhavého dýchání a kašle. Projevují se takto zádové svaly a svaly mezižeberní. Stav nevyžaduje léčbu, sám se po několika dnech upravuje. Další příčiny již mohou být velmi závažné a měly by být co nejdříve rozeznány a léčeny:

 

  • Pleuritida – jde o zánět pleury čili pohrudnice, která je velmi hustě prostoupena nervovými vlákny, které mezi jinými velmi silně vnímají bolestivé podněty. Během zánětu se v zanícené tkáni vytváří spousta látek, které dráždí volná nervová zakončení, což my vnímáme jako bolest. Pleuritidy mohou být různého původu. Často bývají virové. Tyto se léčí klasickými léky jako každé nachlazení. Mohou být také záněty pohrudnice vyvolané bakteriemi, například při zápalu plic, kdy bakterie vyvolávající zápal přecházejí také na pohrudnici. U tohoto stavu se typicky prostor mezi dvěma listy pohrudnice plní tekutinou, která stéká podle polohy nemocného buďto dozadu, anebo dolů. Vzniklá tekutina utlačuje plíce, proto se kromě bolesti, horečky a celkové schvácenosti projevuje i obtížným dýcháním. Bakteriální záněty se léčí antibiotiky. Záněty pohrudnice mohou doprovázet také rakovinné bujení v plicích a na pohrudnici. Pokud je zjištěna zobrazovacími metodami tvorba tekutiny, je vhodné tuto tekutinu odsát, aby se nemocnému lépe dýchalo, zároveň může být vzorek poslán na další vyšetření do laboratoře. Pro pleuritidy obecně je velmi typická bolest, která se při nádechu zhoršuje (úměrně s roztahováním pohrudnice), při výdechu nemocný zaznamenává úlevu – mluvíme o tzv. pleurálním charakteru bolesti.
  • Úrazy – úrazy hrudníku ať už jen zhmoždění, anebo zlomeniny žeber jsou typicky spojeny s bolestí při dýchání, která se díky mechanizmu nádechu zhoršuje právě při něm.
  • Plicní embolie – jde o velmi závažný stav, při kterém se krevní sraženina (nejčastěji z hlubokých žil dolních končetin) dostane do plicních artérií a nějakou z nich svým průměrem ucpe. Závažnost stavu spočívá v tom, že velmi záhy může dojít k selhání srdce, které pracuje proti příliš velkému tlaku v plicích. Kromě bolesti při nádechu se plicní embolie projevuje náhle vzniklým obtížným dýcháním, dušením, vykašláváním krve. Je to stav vyžadující okamžitou rychlou pomoc.
  • Zároveň je vhodné pamatovat na to, že bránice je svalem oddělujícím hrudní dutinu od dutiny břišní, tudíž je ve velmi úzkém kontaktu s orgány nacházejícími se v horní části břicha a při nádechu je stlačuje dolů. Proto se bolestmi při nádechu mohou projevovat i záněty aj. stavy v dutině břišní.

Bolest při nádechu a poučení na závěr

Rizikovými faktory vzniku bolesti při dýchání může být zápal plic či jiná infekce dolních dýchacích cest, různé úrazy a namožení svalů či zvýšená srážlivost krve, díky které se tvoří sraženiny. Následky běžných bolestí při nádechu – těch svalových nebývají žádné. U jiných stavů však může dojít k mnoha komplikacím, které mohou vyústit i ve smrt nemocného.

Trpíte-li Vy či někdo ve Vašem okolí bolestmi při nádechu, které trvají již několik dní a nelepší se, neváhejte a navštivte svého lékaře, který zjistí příčinu a navrhne možná řešení.

Diskuze

Vojtěch Sedláček: Dobrý den, Vámi popsané příznaky mohou mít původ ve špatném postavení hrudníku popř. přetížené hrudní páteři. Příčina však může být závažnějšího rázu, tedy onemocnění srdce/plic. Vzhledem k Vaší anamnéze doporučuji návštěvu kardiologie a pneumologie, kde bude provedeno základní vyšetření srdce a plic, jako je EKG a spirometrie. S pozdravem, V.S.

18. Červen 2019 06:47

Mh: Už nejméně týden mě pobolavalo na hrudi na pravé straně, včera mě při stěhování nábytku začal bolet mnohem více že jsem byl úplně bolesti paralizovan zhruba minutu. Poté už jsem nebyl schopen něco dělat. U praktika jsem bolest popisoval a ukazoval ke středu hrudníku horizontálně sem natazenou dlani příčné ukazoval nahoru dolu(maličkém jsem jezdil po hrudi). Z boku hrudi ukazuji na jedno místo sevrenou pěsti a v dolni části zase opiram malickem a jako kdybych si dlani podpiral plici. Mám strach že můj praktik mě odbyva na nic se neptá a rovnou jsem dostal aulin. Jsem kuřák mám 29 let a v kouřím kolem 40 dene. Jestly někdo neví dik

12. Červen 2019 06:41

Anna: Dobrý den. Moji sestřenici už 2.den bolí místo u klíční kosti(pravá část krku) když se nadechne. Není to vevnitř ale říká, že má pocit, jako by to bylo něco skřípnuté(kost nebo tak) a někdy ji při tom nádechu bolí u pravá strana žeber.

19. Červenec 2018 07:37

Vložit příspěvek