19Srpen
2012
MUDr. Lucia Hlavatá
Diskuze

Bolesti zubů

19. Srpen 2012 | MUDr. Lucia Hlavatá
Bolesti zubů
Příznaky

Bolesti zubů patří mezi nejčastější problémy. Bolesti zubů bývají ve většině případů způsobeny zubním kazem. Bolesti zubů mohou mít i další příčiny, jako zánět zubní dřeně, zánět dásní, ale dokonce i při infarktu myokardu může bolest vystřelovat až do zubů. Nejlepší obranou před bolestí zubů je dostatečná prevence.

Bolesti zubů

Bolestmi zubů trpí čas od času každý z nás. Začínají nenápadně, ale bez včasného ošetření můžou mít nepříjemné následky. Intenzita může být různá – od mírné či chronické až po ostrou, pulzující a neutichající nesnesitelnou bolest. Jelikož bolesti zubů a čelisti jsou spojeny převážně s onemocněními ústní dutiny, zhoršují se při žvýkání a po studeném, teplém nebo sladkém jídle či pití. Mohou být vyvolány ale i bez předchozího podnětu. Při některých onemocněních se stává, že se bolest nedaří lokalizovat do určitého místa. Může také vyzařovat či vystřelovat do čelisti, spánku, oka, ucha či krku. Ve většině případů jsou bolesti způsobené vlastním onemocněním zubů či dásní. Dalším důvodem může být i onemocnění čelistního kloubu. Někdy ovšem bývají bolesti způsobeny jiným onemocněním, které nesouvisí se zuby, dásněmi ani čelistí. Může se také stát, že bolest zubů zůstane jediným příznakem vážnějšího nebo až život ohrožujícího onemocnění.

Příčiny bolesti zubů

Nejčastější příčinou bolestí zubů jsou zubní kazy. Vznikají působením bakterií, které rozpouští zubní sklovinu a zubovinu – dentin pod ní. Malé a mělké kazy nemusí ze začátku bolet a proto často unikají pozornosti. Později však dochází k jejich zvětšování a prohlubování, jsou bolestivé a hromadí se v nich zbytky jídla. Dřeň zubu je drážděna potravou, a protože se v ní nachází nervy, vyvolává onu bolest. Postižení zubní dřeně může vést k jejímu zánětu – pulpitidě, vytvoření zubního abscesu a posléze až k odumření dřeně. Druhou nejčastější příčinou bolesti zubů jsou onemocnění dásní. Můžou to být jak záněty, tak i parodontóza, což je vlastně postupné zničení závěsného aparátu zubu. Nejčastějším projevem je krvácení dásní, dále bolesti a zvýšená citlivost zubů, obnažování zubních krčků a kývání zubů. Při neléčené parodontóze dochází v konečném důsledku ke ztrátě zubů. Samozřejmě příčinou bolestí jsou i úrazy, odlomené či jinak poškozené zuby. Někteří lidé trpí takzvaným bruxismem, což je nadměrné skřípání a cvakání zubama, při kterém se zuby opotřebovávají a způsobují tak bolesti.

Příčiny v okolí zubů

Za bolestmi zubů může také stát onemocnění čelisti. Jedná se především o úrazy, osteomyelitidu – zánět čelisti či artritidu – zánět čelistního kloubu. Z jiných onemocnění jsou to především záněty jako sinusitida – zánět vedlejších nosních dutin a záněty vnějšího či vnitřního ucha. Při některých onemocněních oka můžou být přítomny bolesti horních špičáků. Intenzivní bolesti v obličeji spojené s bolestmi zubů může také vyvolat zánět trojklaného nervu. Bolesti také provázejí prořezávání zubů, v dospělosti pak hlavně třetích stoliček – zubů moudrosti. Ovšem zuby neprořezané, které zůstali v čelisti, také způsobují svým tlakem bolest. Méně závažné jsou bolesti při zvýšené citlivosti zubů například v těhotenství či při menstruaci. Ovšem bolest zubů a dolní čelisti může signalizovat v některých případech také život ohrožující stav. Někdy se těmito netypickými bolestmi totiž projevuje infarkt myokardu.

Prevence bolesti zubů

Bolesti zubů jsou stejně jako jiné bolesti velice nepříjemné a upozorňují nás na onemocnění zubů či dásní. Pokud si je nechceme přivodit, je třeba dodržovat ústní hygienu a absolvovat pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře. Je to nejsnadnější cesta jak se vyhnout bolestem, nepříjemným zákrokům, zbytečným komplikacím či případné ztrátě zubů. Při bolestech nesouvisejících s onemocněním zubů je nutné vyloučit ostatní možné nemoci. Proto je někdy nutné při zjišťování příčin bolesti navštívit doktora i zubaře. Bolesti zubů netřeba podceňovat, protože časem se jen zhoršují a vyvolávají další komplikace, ale taktéž mohou být příznakem závažné nemoci.

 

Související články

Diskuze

Mery: Bolest dásní mizí, jak začnu cucat Larypront. Je to neuvěřitelný. Sama jsem to vyzkoušela.

11. Květen 2017 05:41

Anonym: dobrý den zlomil se mi zub mám to oteklé tak mi zatím dali antibiotika a pak mám přijít mohu si to chladit ledem když beru antibiotika

15. Březen 2016 03:55

Anonym: Pepo zajdi raděj k zubaři.Na vypadlou plombu je nejlepši si ji nechat opravit ne?a ne míchat nějaké domácí lektvary.

21. Říjen 2015 10:43

michaela jezkova: Dobry den,trhaly mi zub moudroati myslite ze bu me od toho trhani zacaly bolet zuby na to samem misye a bolest se dostavala a do ucha a do krku z venku?dekuji za odpoved

06. Červen 2015 06:08

Pepino: Dobrý den, nenám rád chenii typu Ibalgin apd.Trpím častými bolestmi zubů a míchám si vlastní ústní vodu co mi pomáhá i případě vypadlé plomby.Je to jednoduché a pokud teď trpíte stojí to za vyzkoušení.Jako základ používám ústní vodu Odol clasic.Do 250ml přidám 7Ks rozdrceného řebíčku jako analgetikum a 20 kapek šalvějových kapek Florsalmin jako antiseptikum.Pak něchám cca 5 dní odležet a scedím řebíček.Používám normálně jako ústní vodu.Pokud máte akutní problém stačí nechat odležet alespoň hodinu. Poznáte to tak,že normálně je voda modrá a pro přidání ingrediencí zezelená.Čím déle leží tim více zelená.Ve chvíli kdy je zelená už pomáha.Stojí to za vyzkoušní a mě pomáhá. S pozdravem Pepa

06. Březen 2015 03:14

Vložit příspěvek