18Březen
2012
MDDr. Veronika Andělová

Bolest hlavy

18. Březen 2012 | MDDr. Veronika Andělová
Bolest hlavy
Příznaky

Bolest hlavy patří k jednomu z nejčastějších příznaků, které trápí lidskou populaci a je to jeden z nejčastěji udávaných důvodů návštěvy lékaře vůbec. Bolest hlavy jako příznak může doprovázet celou řadu lehčích onemocnění, která nejsou nikterak závažná, ale na druhou stranu dokáže signalizovat až život ohrožující choroby a stavy. Jakákoliv bolest nás vždy varuje, že v našem těle není něco v pořádku. Zdrojem bolesti hlavy bývají obaly mozku, oči, zuby, sliznice, svaly a další tkáně v oblasti hlavy a krku, které jsou velice dobře propleteny citlivými nervovými vlákny.

Bolest hlavy

Bolest hlavy zažil alespoň jedenkrát v životě každý z nás. Jestliže je bolest snesitelná, přejde a nevrací se, je to v pořádku. Pokud však bolest hlavy ovlivňuje život nemocného, omezuje běžnou denní aktivitu, vrací se opakovaně a trvá dlouho, je nutné navštívit lékaře, který určí o jaký typ bolesti hlavy jde, doporučí vhodná vyšetření a adekvátní léčbu.

Rozdělení bolestí hlavy

Obecně bolesti hlavy dělíme na primární a sekundární.

Primární bolesti hlavy

Primární bolesti se vyskytují samy o sobě, tudíž nejsou projevem nějakého dalšího onemocnění. Jejich příčina je doposud nejednoznačná. Pokud vás často bolí hlava, s největší pravděpodobností to bude právě bolest primární. Vyznačuje se totiž tím, že bolesti jsou opakovatelné, často se vracejí a trápí dotyčného i po dlouhá léta. Bývají řazeny mezi civilizační choroby spolu s cukrovkou, obezitou, zvýšeným krevním tlakem atd. Mezi ty nejznámější onemocnění způsobené tímto typem onemocnění patří migréna, tenzní bolest hlavy a klastrová bolest hlavy.

Migréna

Pokud trpíte jednostrannou a pulzující bolestí hlavy, nejčastěji v okolí oka, která trvá až několik desítek hodin a je často doprovázena nevolností, zvracením, průjmy a přecitlivělostí na světlo a hluk, jedná se nejspíš o toto onemocnění. Vyskytuje se častěji u žen. Začíná často již v pubertě a může se objevovat i u dětí. Příčina migrény je dosud neznámá, ale mnohdy nemocný dovede udat vyvolávající faktor, jako např. čokoláda, sýr, alkohol, stres, menstruace, léky nebo hlad. Migrénu může doprovázet komplex příznaků, kterým říkáme aura. Patří sem příznaky zrakové, jako jiskření, záblesky nebo výpadky zorného pole, dále senzitivní, jako mravenčení, pálení, svědění, dále pak poruchy hybnosti, poruchy řeči, závratě, hučení v uších a okohybná porucha.

Tenzní bolest hlavy

Při tenzní bolesti hlavy můžete cítit tupou, oboustrannou bolest, typu těsné pásky kolem čela nebo těsné čepice na hlavě, spojenou s únavou, většinou bez zvracení, často gradující ve večerních hodinách a trvající hodiny až dny. Můžete trpět tzv. bolestí hlavy z nadměrného psychického napětí, jako jsou různé stresové situace v práci, ve škole či v rodině. Spouštěcím faktorem může být i ztuhlost šíjového a hlavového svalstva. Uvádí se i rodinná dispozice.

Klastrová bolest hlavy

Klastrová bolest hlavy se vyskytuje vzácněji a postihuje hlavně muže. Jedná se o nakupení záchvatů bolesti, které jsou velmi intenzívní až nesnesitelné, jednostranné, jakoby za okem. Bývá spojena se zarudnutím spojivek, silným slzením a pocením.

Sekundární bolesti hlavy

Sekundární bolesti hlavy nebývají tak časté, o to mohou být závažnější. Vyskytují se jako doprovodný příznak nějakého již probíhajícího onemocnění nebo poruchy. Je třeba zpozornět především v případě, kdy se vedle bolesti hlavy objeví teploty, snížená zraková ostrost až ztráta zraku, epileptické záchvaty, déletrvající zvracení a jiné. Za zmínku také stojí bolest po úrazech hlavy, nepodceňujte ani podle vás banální praštění se do hlavy, která může naznačit až život ohrožující stav. Bolest hlavy se také objevuje po nadměrném užívání některých léků, mohou to být právě i prášky proti bolestem. Na to pozor.

Varovné příznaky

Na závěr ještě shrnujeme velmi závažné příznaky, kdy je potřeba rozhodně vyhledat lékařskou pomoc. Jedná se o:

  • náhle vzniklou a nesnesitelnou bolest hlavy
  • neustupující, déletrvající a postupně se zhoršující bolest hlavy bez zjevné příčiny
  • bolest hlavy po velké námaze
  • bolest hlavy u starších pacientů – hrozba mozkové cévní příhody!Varovné příznaky

Léčba bolesti hlavy

V dnešní době se hodně mluví o prevenci civilizačních chorob. Proto mnoho lidí, které trápí každodenní bolesti hlavy, zkouší různé domácí a alternativní metody „samoléčby". Přitom hlavní roli hraje celkový zdravotní stav dotyčného, správná životospráva včetně dostatečného spánku a také samozřejmě vyhnutí se negativním vlivům okolního prostředí včetně zvládání stresových situací. Právě onen stres bývá velmi častým hnacím motorem těchto nepříjemných bolestí. Proto někteří lékaři doporučují i psychoterapii jako součást léčby. V každém případě se nedoporučuje tyto stavy podceňovat a při jakýchkoliv pochybách navštívit svého lékaře.

  • V případě migrény, se jako metoda léčby volí léky proti bolesti, jako paralen, ibuprofen, dihydroergotamin či sumatriptan. Někdy pomáhá i studený obklad, stlačování a masáž v oblasti spánků a pobyt na lůžku v tmavé a tiché místnosti.
  • U tenzní bolesti hlavy je základem léčby podrobný rozbor všech provokujících mechanismů, úprava denního režimu a životosprávy, úprava životního stylu a zvyků a někdy i změna zaměstnání. V některých případech se podávají léky proti bolesti a psychofarmaka s antidepresivním účinkem.
  • V případě klastrové bolesti hlavy se užívá inhalace 100% kyslíku po dobu 15 min a léky proti bolesti.

Související články

Vložit příspěvek