Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Lámavé nehty
Lámavé nehty je nepěkný a nepříjemný problém, který, jak se dočtete níže v článku, má více příčin. Nehty jako kožní deriváty jsou jednou z částí lidského těla, která je po narození kompletní a jsou tedy známkou donošenosti dítěte. Mimo ochrannou funkci konců prstů, slouží v diagnostice chorob různých orgánových soustav těla. Nehty mohou mít svůj význam i v historické antropologii a archeologii, jako otisky nehtů či nehtové vrypy. Je proto důležité jakýkoliv problém s nehty nepodceňovat a vždy se raději poradit s lékařem.
Lámavé nehty
Upravené a zdravě vypadající ruce hrají ve společnosti důležitou roli, jsou naší vizitkou. Olámané nehty nikomu na kráse nepřidají. Ani na nohou si nikdo nepřejeme mít ošklivé nehty, zvláště pak v létě. Každému se občas stane, že si nehet zatrhne nebo ulomí. Lámavostí je ale stav, kdy se nehty neustále sami od sebe lámou. Často jsou lámavé nehty doprovázené i špatnou kvalitou vlasů. Na nehtech se mohou vyskytovat také skvrny, případně se celé nehty zabarvují, třepí, jsou na nich výstupky nebo naopak rýhy. To vše, spolu s lámavostí jsou známky, že je něco v nepořádku a měli bychom navštívit lékaře.
Nehty
Nehty jsou tvrdé zakončení všech prstů na rukou a nohou, které poskytují mechanickou ochranu, zlepšují dráždění hmatových tělísek na bříškách prstů, umožňují jemnější manipulaci a jemný úchop a navozují příjemný pocit vyvolaný škrábáním. Nehty rostou celý život rychlostí 0,1mm za den na rukou a 3-4x pomaleji na nohou. V případě jeho stržení, celý nehet doroste za asi 6-12 měsíců.
Příčiny lámavých nehtů
Lámavé nehty může často způsobovat:
- nedostatek vitamínů, zvláště vitamínu B, vápníku, hořčíku, zinku a železa, na železo je bohaté maso, především játra nebo luštěniny
- anémie z nedostatku železa, při hlubším nedostatku železa se projevuje únavou, slabostí, hučením v uších, dušností, bolestmi hlavy, podrážděností a bledou barvou. Nehty jsou lámavé a lžičkovité (vyklenuté nahoru).
- stres a špatná životospráva
- snížení funkce štítné žlázy – někdy je způsobeno jen nedostatkem jódu, může to být však závažnější porucha, kterou je třeba vyšetřit lékařem. Toto onemocnění je častější u žen a mezi jeho další příznaky patří otoky okolo očí, vypadávání vlasů, deprese, únava, váhový přírůstek, zácpa a bolesti svalů.
- hormonální změny – zvláště u žen má na nehty vliv nedostatek estrogenu – například po porodu nebo při přechodu
- mykotická infekce, jinak také známá jako onychomykóza, je infekce způsobená plísněmi nebo kvasinkami. Je častější u nehtů na nohou, může však napadnout i nehty na rukou. Toto onemocnění postihuje hlavně lidi se slabou imunitou a diabetiky. Je charakteristické změnou barvy nehtu, zažloutnutím až začernáním, nehet se vyklenuje nahoru a odlupuje se. Vyskytnou-li se tyto příznaky, je třeba co nejdříve navštívit lékaře. Tělo si s touto infekcí neumí samo poradit a jejím neléčením nebo nedostatečným léčením se může znovu objevovat.
- poruchy příjmu potravy – například anorexie
- okusování si nehtů
- lupénka, což je neinfekční onemocnění charakteristické červenými ložisky kůže s bílými odlupujícími se šupinami. Může postihovat i nehty. V nehtu se pak vytváří drobné prohlubeniny nebo se vyklenuje nahoru, tzv. lžičkovitý nehet.
- práce se saponáty a chemikáliemi bez rukavic
- časté nalepování umělých nehtů
- věk, se kterým kvalita nehtů klesá. Jde o přirozený proces stárnutí.
Léčba lámavých nehtů
Jestliže je barva nehtů normální, jen se lámou, případně třepí, můžeme je zkusit promazávat mastnými krémy, nevystavovat je účinkům saponátů a dalších chemikálií, dodávat tělu potřebné vitamíny a upravit si jídelníček. Avšak nezabere-li tato péče ani po měsíci, je nutné poradit se s lékařem. Někdy mohou být lámavé nehty dány dědičně, ale i v těchto případech by měla zvýšená péče o ně pomoci. V případech, kdy nehty změní svou barvu, objeví se na nich fleky a další neobvyklosti, je nutné navštívit ihned dermatologa. Také nejsme-li si jisti, co za lámáním nehtů stojí, je vždy lepší navštívit lékaře.
Diskuze