8Duben
2012
MUDr. Lucia Hlavatá

Melanom - příznaky

8. Duben 2012 | MUDr. Lucia Hlavatá
Melanom - příznaky
Příznaky

Melanom je zhoubný nádor, jehož původ je v melanocytech a podle příznaků se dělí na 4 typy. Melanomy pak vykazují společné příznaky jako například nepravidelnost, hnědou až černou barvu, vyvýšení atd. Melanom se může projevit prakticky všude po těle, výjimkou nejsou ani dlaně, či plosky nohou. Melanom se dokonce může vyskytovat i v oku a to v duhovce.

Melanom příznaky

Melanom je zhoubný nádor, který má původ v kožních buňkách, které se nazývají melanocyty. Tyto buňky produkují tmavé barvivo melanin a ve větším množství se nacházejí v pigmentových névech, což jsou mateřská znaménka. Nacházejí se však i jinde v kůži, ve sliznicích, také v oční duhovce a jiných orgánech. Z tohoto důvodu může melanom vzniknout na kterékoliv části těla. Přibližně 30 – 50 % melanomů však vzniká na podkladě mateřského znaménka. Proto je důležité tato znaménka pravidelně sledovat a kontrolovat v ordinaci kožního lékaře. Důležitá je opět prevence a nečekat, až se objeví první příznaky melanomu. Nejdůležitější prevencí je nevystavovat se zbytečně slunečnímu záření, chránit se opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem, chránit pokožku oděvem a vyhýbat se umělému opalování, které nám nabízejí solária. Dále pak pravidelně navštěvovat kožního specialistu, čímž můžeme odhalit i sebemenší odchylky v průběhu času a předejít zvratu ve zhoubný nádor, melanom, který by byl diagnostikován až při jeho typických příznacích.

Typy melanomu a jejich příznaky

Melanom můžeme rozdělit do 4 typů. Prvním je povrchově se šířící melanom. Příznaky tohoto typu melanomu se na kůži projeví jako tmavá skvrna a do hloubky kůže přerůstá až v pozdějším stadiu. Dálším typem je nodulární melanom, který vypadá jako hrbolek a od začátku roste do hloubky. Lentigo maligna melanom se objevuje spíše u starších lidí a to hlavně v místech vystavovaných slunečnímu záření. Nachází se hlavně v obličeji, v průměru může dosahovat až 10 cm a k jeho růstu do hloubky dochází až po mnoha letech. Akrolentiginózní melanom najdeme na koncových částech končetin, jako jsou plosky nohou, dlaně nebo též pod nehty. Akrolentiginózní melanom patří mezi nejrizikovější. Příznaky, které charakterizují změnu klidného znaménka v melanom, můžeme shrnout dle mezinárodní klasifikace pod písmeny ABCDE.

Melanom a jeho charakteristické příznaky

Klasifikace ABCDE zahrnující příznaky melanomu znamená; A, z anglického asymmetry a znamená nepravidelnost. Jako nepravidelnou můžeme označit skvrnu, která postrádá formu kruhu či oválu. B, border, je označení pro ohraničení skvrny. Mateřské znaménko má hranice ostré a pravidelné, naproti tomu u melanomu mohou být hranice neostré a rozpité a ze znaménka mohou vystupovat výběžky. Další je C, color, jako barva. Nepříznivé je tmavě hnedé až černé nebo nepravidelně zbarvené či skvrnité znaménko s různými odstíny. D, diameter, značí rozměr znaménka. Za podezřelé se považují znaménka o velikosti více jak 6 mm. E, anglicky elevation, znamená vyvýšení. Pokud znaménko roste do výšky nad povrch okolní kůže, může to značit růst nádoru. Pokud se však nachází ve stejné úrovni již řadu let, nemusí to nutně znamenat nebezpečí. Mezi další, avšak příznaky pokročilejšího onemocnění, patří svědení, krvácení nebo zánět v okolí znaménka.

Nejčastější místa projevu příznaků melanomu

Melanom se může také objevit na místech, která jsou málo nebo nejsou vůbec vystavována slunečnímu světlu. Jedná se o meziprstí na nohou, plosky, dlaně, vlasatou část hlavy, oko nebo genitál. Někdy se jim říká skryté melanomy, protože se objevují na místech, které lidi až tak často nekontrolují. Objevují se také u lidí s tmavší pokožkou. Akrolentiginózní melanom se může vytvořit i pod nehtem jako tmavá skrvna, a je často zaměňován za modřinu. Pokud si však na úraz nepamatujete a skvrna s nehtem neodrůstá, je důležité zajít za lékařem. Melanom se může také objevit na sliznici dutiny ústní, nosní, jícnu, konečníku, močového ústrojí nebo pochvy. Jsou obtížněji diagnostikovatelné ale jejich příznaky jako svědení nebo krvácení, bolesti či problémy s vyprazdňováním u postižení konečníku nebo problémy s polykáním při postižení jícnu, svědčí pro podezření na melanom. Příznaky melanomu oka jsou typicky potíže s viděním a proto tento nádor bývá zjištěn při očním vyšetření.

Příznaky melanomu a jeho léčba

Léčba melanomu se odvíjí od jeho histologického rozboru, tedy nejprve je melanom chirurgicky odstraněn a následně vzorek odeslán na histologické vyšetření. Podle nálezu se pak stanoví diagnóza a upřesní se, o který typ melanomu se jedná. V případě pokročilých stádií a vzniku metastáz, tedy rozsevu nádorových buněk do ostatních orgánů, je již léčba velmi obtížná a často končí smrtí, proto nepodceňujte své pihy a znaménka a pravidelně navštěvujte kožního lékaře.

Související články

Vložit příspěvek