Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Mžitky před očima
Mžitky před očima, pokud nejsou časté, nemusí vzbuzovat obavy. Trvající nebo často se opakující mžitky však mohou člověka výrazně obtěžovat a vedou ho k vyšetření očním lékařem či neurologem, který může tak diagnostikovat některá onemocnění. Jaké jsou nejčastější příčiny a komplikace mžitek před očima?
Mžitky před očima
Mžitky před očima, tzv. fosfény, máme, jestliže vidíme jiskření nebo naopak tmavé skvrny, případně jestliže se nám zužuje zorné pole. Mžitky před očima zažil někdy snad každý z nás - třeba při rychlém zvednutí se ze sedu nebo v létě ve vydýchaném prostoru. Nemusí tedy signalizovat nic vážného a objevují se u jinak zcela zdravých jedinců. Jsou však i případy, zvláště opakuje-li se tento stav často, případně doprovází-li ho i další příznaky, kdy se může jednat i o závažnější onemocnění.
Příčiny mžitků před očima
Nejčastější příčiny způsobující mžitky před očima:
- léky
- otrava, např. oxidem uhelnatým, při této otravě jsou dalšími příznaky: nevolnost, zvracení, bolest hlavy, euforie, závratě a poruchy sluchu, dále vede až ke ztrátě vědomí. Oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování a není cítit. Otrava může nastat při špatném těsnění karmy, kotle, kamen nebo z výfukových plynů.
- vysoký krevní tlak
- nízký krevní tlak
- únava
- přejití ze tmy na světlo a naopak
- dehydratace, při ní je charakteristická ještě bolest hlavy
- před omdlením, to bývá doprovázeno ještě „hučením v uších", bledostí a malátností. Mdloby jsou stav, ze kterého se postižený sám do 5 minut probere a nejeví známky zmatení nebo dezorientace. Trvají-li mdloby déle, voláme záchranou službu.
- rychlá změna polohy
- dlouhé stání
- pobyt v místnosti s vydýchaným vzduchem
- součást aury u migrény. Takzvané mžitky před očima jsou pouze jedním možným projevem aury. Aura se může projevovat jako ochrnutí jedné poloviny těla nebo jako porucha řeči, především ve formě poruchy chápání a neschopnosti najít správná slova k vyjádření se. Migréna je záchvatovité onemocnění chronického charakteru, projevující se typicky tepavou bolestí jedné strany hlavy.
- cukrovka, při nízké i vysoké hladině cukru v krvi. Nalezneme-li diabetika, který je slabý, bledý, je mu nevolno, případně zvrací, nejsme laicky schopni rozpoznat, zda-li se jedná vysokou nebo nízkou hladinu cukru. Voláme proto rychle záchranou službu. Doporučuje se podat alespoň například kostka cukru, která v případě nízké hladiny cukru pomůže a v případě té vysoké už množství cukru v jedné kostce neuškodí.
- nádor, který může tlačit na zrakový nerv
- poškození oka
- poškození mozku
Diagnostika
Obtěžující mžitky před očima by měly být vyšetřeny hlavně očním lékařem. Provádí se klasické vyšetření oka včetně očního pozadí, dále zraková ostrost a periferní vidění, měří se také nitrooční tlak. Kromě toho bývá doporučováno i neurologické vyšetření, zejména při podezření na migrénu nebo roztroušenou sklerózu. Dále se provádí CT mozku (eventuálně magnetická rezonance) nebo EEG vyšetření. Jako součást vyšetření je možné provést alespoň základní krevní náběry a opakovaně změřit krevní tlak.
Mžitky před očima a jejich komplikace
Občasný výskyt tohoto příznaku je zcela normální. Zvláště byl-li vyvolán únavou, dehydratací, rychlým změněním polohy, dlouhým stáním nebo pobytem v místnosti s vydýchaným vzduchem. Jsou-li však potíže časté a nespojují se z žádnou podobnou situací, je určitě na místě co nejdříve navštívit lékaře. Po mžitkách před očima mohou následovat mdloby, o těch pojednává samostatný článek. Najdeme-li člověka, který je v uzavřené místnosti s těmito projevy: nevolnost, zvracení, bolest hlavy, euforie, závratě a poruchy sluchu, případně nalezneme-li postiženého už v bezvědomí, jedná se pravděpodobně o otravu oxidem uhelnatým a první pomocí je vynesení člověka z místnosti na vzduch. Poté musíme okamžitě zavolat záchranou službu.
Diskuze