Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Otok plic, neboli plicní edém, je označení pro nebezpečný stav, kdy se v plicích objeví tekutina. Díky této tekutině se zjednodušeně řečeno naše plíce topí. Plicní sklípky tak nemohou splňovat svou úlohu výměny plynů, což vede k silnému nedostatku dechu. Jaké jsou příčiny, příznaky a léčba otoku plic?
Otokem plic rozumíme přítomnost tekutiny v plicních sklípcích. Ty jsou místem, kde dochází k výměně dýchacích plynů – kyslík ze vzduchu přechází do krve a opačným směrem přestupuje oxid uhličitý. Tekutina v těchto prostorech tedy představuje narušení této výměny a vede k nedostatku kyslíku.
Původ tekutiny nemusí být jen v zevním prostředí. Tedy nejedná se o vodu, kterou vdechneme např. při koupání. V tomto případě sice ke vzniku otoku také dochází, ale je to spíše druhotný jev, důsledek působení vdechnuté vody na stěnu sklípku. Otokem označujeme stav, kdy přestupuje tekutina z cév do okolní tkáně, a nemusí se týkat jen plic.
K otoku plic může dojít:
Nejčastěji je na vině levostranné srdeční selhání, kdy levá síň a levá komora nejsou schopny dostatečně fungovat. Za normálních okolností tyto oddíly přijímají okysličenou krev z plic, kterou poté vypuzují do oběhu. Při nedostatečné funkci se množství vypuzené krve snižuje. Ta se hromadí v plicních žilách, což zde vede ke zvyšování tlaku. V případě, že tlak v žilách překročí tlak v plicním sklípku, tekutina se do něj začne filtrovat. Důvodů srdečního selhání je několik, např.:
Otok plic se projevuje:
Je nutné zmínit, že otok neohrožuje jen nedostatkem kyslíku, ale i hromaděním oxidu uhličitého. Ten se v těle mění na kyselinu uhličitou a narušuje tak rovnováhu mezi kyselými a zásaditými látkami v organismu. Otok plic je tedy stav vážný a neléčený vede k selhání plicních funkcí a metabolickému rozvratu.
U otoku plic z příčin srdečních se používají léky zvané diuretika. Ty způsobují zvýšené vylučování vody ledvinami a tím zmenšují objem tekutiny v plicním řečišti. Kromě toho se podávají léky usnadňující dýchání a dává se inhalovat kyslík. Těžké stavy otoku plic je nutné hospitalizovat na jednotce intenzivní péče a v případě nutnosti i připojit na umělou plicní ventilaci. Jako u každého stavu ohrožujícího lidské zdraví je nutné zjistit vyvolávající příčinu.