Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Prevence a příznaky kýly
Kýla znamená vytlačení části orgánu dutiny břišní ven do její stěny. Příznaky kýly jsou velmi typické. Zahrnují vytvoření bulky v místě vytlačení orgánu, může být přítomna bolest, pocit tlaku či štípání v místě kýly. Prevencí kýly rozumíme zdravý životní styl a vyhýbání se zvedání těžkých břemen.
Prevence a příznaky kýly
Kýla, odborně hernie, je označení pro vytlačení některého z břišních orgánů, či jeho části z místa, kde se nachází na jiné místo v břišní dutině, nebo i mimo tuto dutinu. Frekvence výskytu onemocnění je vysoká a postihuje častěji muže. Může se jednat o stav vrozený, který vznikl neúplným vývojem břišní stěny dítěte, anebo častěji jde o stav získaný během života.
Příznaky kýly
Kýla je onemocnění postihující jedince jakéhokoliv věku. Příznaky kýly jsou pro toto onemocnění typické a proto jejich diagnostika nepředstavuje velký problém. Kýly lze rozdělit na zevní a vnitřní.
- Zevní kýly jsou charakteristické tím, že daný obsah břišní dutiny je vytlačován ven z těla oslabeným místem v břišní stěně a je často viditelný.
- Vnitřní kýly oproti tomu viditelné nejsou, jelikož jde o vtlačení orgánu břišní dutiny, či jeho části, do záhybu či otvoru uvnitř břišní dutiny.
Prvním příznakem kýly může být měkké vyklenutí kůže na povrchu břicha, anebo v tříslech, které lze, hlavně na začátku onemocnění, vtlačit zpět. Pokud je obsahem kýly střevní klička, lze slyšet v kýle peristaltiku, tedy pohyby střev spolu s jejich obsahem. Lehkým pohmatem lze cítit i škroukání a přelévání střevního obsahu. Dále je pro zevní kýly charakteristické jejich zvětšování při namáhání břišní stěny. V praxi to znamená, že pokud zatneme břicho tak, jako bychom tlačili na stolici, kýlní obsah se zvětší, anebo se z neviditelné kýly stane „viditelná". To znamená, že kýla, jejíž obsah se samostatně vrací do dutiny břišní, je najednou opět vytlačená a je tudíž viditelná. Kýlní branka, čili otvor, kterým obsah kýly prochází, může však být úzká a tím snižovat přívod krve do obsahu kýlního vaku. To se projeví bolestmi, pocitem tahu a štípáním v oblasti kýly. Pokud se přívod krve omezí výrazným způsobem, dochází k zaškrcení přívodné tepny což se projeví výraznou, náhle vzniklou bolestí v oblasti kýly. Je to stav velmi vážný a vyžaduje rychlé operativní řešení.
Prevence kýly
Prevence znamená předcházení vzniku nějaké nemoci. K prevenci kýly patří vyvarovat se většímu zatěžování břišní stěny. Jde o dlouhodobou práci spojenou se zvedáním těžkých břemen, anebo sportovní vzpírání. Stejně tak ovlivňuje nepříznivě břišní stěnu obezita, čili je vhodné nejen kvůli kýlám, ale i mnoha jiným onemocněním srdce, cév či pohybového aparátu, udržovat optimální tělesnou hmotnost a dbát o dostatek pohybu po celý život. Pro prevenci kýly není vhodná ani náhlý úbytek hmotnosti. Při hubnutí totiž ztrácíme důležité látky, například bílkoviny, které zapříčiní ochabnutí svalové hmoty a tudíž i břišní stěny. Také všechny jizvy po operacích jsou rizikem vzniku kýly. Vzhledem k tomu, že kýla může vzniknout také při intenzivním a dlouhodobém kašli, je třeba tento příznak léčit. U kuřáků se doporučuje alespoň snížení dávek nikotinu za den. Kýla může vzniknout i při úporném tlačení na stolici. V takovém případě se doporučuje zvýšit příjem potravy bohaté na vlákninu. Větší riziko vzniku kýly mají také muži se zvětšenou prostatou, jelikož pro obtížné močení musí více napínat břišní svaly a zvyšují tak tlak v břišní dutině. Všem těmto faktorům samozřejmě není možné se vyhnout, ale pokud budeme dbát o zdravý životní styl, můžeme předejít i některým onemocněním vyžadujícím operaci v oblasti břicha, a tím pak i předejít vzniku kýly.
Závěrem...
Pokud jste v průběhu čtení nabyli dojmu, že byste mohli být tímto onemocněním ohroženi, snažte se vyvarovat rizikovým faktorům a pamatovat na prevenci kýly. Pokud tímto onemocněním trpíte, neváhejte a navštivte svého lékaře pro další rady.
Diskuze