14Duben
2012
MDDr. Jakub Šulta

Příznaky chřipky

14. Duben 2012 | MDDr. Jakub Šulta
Příznaky chřipky
Příznaky

Chřipka je velmi časté onemocnění, které nás může postihnout i několikrát do roka. Pokud chceme chřipce preventivně předcházet nebo chřipku v ranné fázi zaléčit je potřebné znát její příznaky. Nejčastějším příznakem chřipky je bolest hlavy, svalů, kloubů, únava, vysoké horečky a kašel. Avšak záleží na průběhu, který může u jednotlivých dětí i dospělých být zcela odlišný.

Příznaky chřipky

Chřipka je akutní virové vysoce nakažlivé onemocnění, jehož výskyt je vázán na chladné měsíce roku. Každý rok se opakují větší či menší epidemie chřipky. Ročně onemocní na celém světě více než 500 miliónů lidí. Chřipka se šíří rychle ve špatně větraných prostorech s velkým počtem osob. Proto je nutné v místnostech pravidelně větrat. Příznaky chřipky se objevují po 24 - 72hod. od infekce, které nejčastěji předchází přímý kontakt s nakaženým nebo s infikovanými předměty. 

Příznaky chřipky jsou vždy velmi podobné, ačkoliv virus v průběhu roku mutuje a částečně se mění svou genetickou informaci. U rizikových pacientů s oslabenou imunitou dochází k opakovaným nákazám během velmi krátkého období. Při detailním rozboru bychom však zjistili, že virus je od předchozího částečně odlišný. Existují však agresivní formy chřipky, které se vyskytují zřídka avšak svou povahou mohou zapříčinit smrt miliónů lidí. Příkladem může být španělská chřipka, které probíhala na území Evropy od roku 1918-1920 a zasáhla především vracející se vojáky z 1. světové války. Jejím hlavním rysem bylo, že zhoršila příznaky běžné chřipky, způsobila přehnanou reakci imunitního systémuzvýšila úmrtnost na 2-5 %. 

Přenos chřipky

Chřipku vyvolá virus, který se přenáší vzduchem, tzv. kapénkovou infekcí, kdy stačí vdechnout i malou kapénku a virus se posléze dostane do průdušek a do plic. Hlavní místo usídlení je potom sliznice dýchacích cest, kde se virus velmi rychle množí. Nejčastějším zdrojem nákazy je jiný, již nemocný člověk, se kterým se dostaneme do blízkého styku. Inkubační doba, tedy doba od nákazy do okamžiku, kdy se objeví první příznaky, trvá jeden až tři dny. V prvních dvou dnech po infekci se virus množí a jeho počet se zdvojnásobuje po čtyřech až osmi hodinách. Postižené buňky se rychle rozpadají a virus napadá buňky další, nebo jej s vydechovaným vzduchem můžeme šířit do okolí. 

Nejčastější příznaky chřipky

Příznaky chřipky se objevují náhle, prakticky z plného zdraví, kdy se objeví horečky, až 40 º C, zimnice, třesavka, bolesti hlavy, svalů, kloubů, očí. Nemocný člověk je nápadně unavený a vyčerpaný. Někdy se může dostavit i pocit zalehlých uší či problém se soustředěním. Postupně se začínají projevovat příznaky v plné síle, nastupuje pokašlávání, suchý, někdy i dráždivý kašel, který se postupně mění ve vlhký s vykašláním malého množství vazkého hlenu bělavé barvy. Nemocní často pociťují také pálení za hrudní kostí či bolest na hrudníku, které se při kašli stupňují. Objevuje se i bolest v krku a zduření nosní sliznice, což se projeví jako pocit "ucpaného nosu". Výjimkou není ani postižení trávicího traktu, které se projevuje jako nechutenství, pocit na zvracení či zácpa. Děti dokonce často zvrací, trpí nespavostí, omámením až halucinacemi. Z tohoto důvodu někdy bývá vysloveno podezření na zánět mozkových blan.

Trvání příznaků chřipky

Nemoc lze odhalit i na první pohled, kdy si můžete povšimnout zarudlých spojivek, ucpaného a zarudlého nosu. Horečka v nekomplikovaných případech klesá v průběhu 2 - 4 dnů, bolesti svalů trvají asi 3 dny a dýchací obtíže přetrvají zpravidla 7 – 10 dní. Pokud zánět získá hnisavý charakter, objeví se vykašlávání hnisavých hlenů, nový vzestup teploty a zhoršení stavu může se jednat o tzv. superinfekci. Ta vzniká v případě, kdy během probíhající chřipky se rozvine jiná, nejčastěji bakteriální infekce. Na jejím vzniku se podílí oslabení organismu předchozí infekcí. V léčbě se pak přidávají antibiotika, která podáváme na základě kultivace, což je pomnožení zárodků (např. ze stěru v krku) sloužící jejich bližší určení.

Související články

Vložit příspěvek