Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Říhání
Říhání je přirozený proces, kterým se tělo zbavuje vzduchu z horních pasáží trávicí soustavy. Říhání se projevuje po spolykání vzduchu při jídle, pití, kouření apod. Říhání se může také ve větší míře objevovat v těhotenství. Říhání je neškodný fyziologický projev, pokud není ve větší míře. Poté může říhání poukazovat na onemocnění trávicí soustavy a je na místě navštívit lékaře.
Říhání
Z času na čas říhá každý z nás. Je to přirozený proces, kterým se tělo zbavuje nadbytečného vzduchu ze žaludku. Nejčastěji se vzduch do trávicího traktu dostane spolykáním při jídle, pití, mluvení. Malé děti při krmení spolykají spoustu vzduchu, proto je následné říhnutí přirozené a zbavují se tím pocitu nepohodlí z plného žaludku. Když stojíme, spolykaný vzduch se dostává nad úroveň tekutiny v žaludku a je tedy vytlačen do jícnu a dutiny ústní, kde vydává charakteristický zvuk. Pokud ležíme, vzduch se nachází pod žaludečním obsahem a uniká druhým koncem, do střev. Občasné říhání není problémem, který by bylo nutné řešit, může se však stát, že je jedním z příznaků vážnějšího onemocnění.
Říhání a jeho vznik
Nejčastěji říhání vzniká u některých stravovacích návyků, jakými jsou pití sycených nápojů (pivo, soda, . . .), pití s pomocí brčka, hltavé jedení a pití nebo mluvení při jídle. Velké množství vzduchu se spolyká také při žvýkání žvýkaček a kouření. Další možností je špatně nasazená nebo nesedící zubní náhrada. Nadměrné říhání může být také přítomno v těhotenství, jelikož zvětšující se břicho utlačuje břišní orgány a vytlačuje tak vzduch směrem nahoru. Říhání se může projevit také u nervozity, emočního stresu či úzkosti. Někdy bývá provázeno pocitem plnosti v břiše až bolestmi na hrudi, plynatostí, průjmem či zácpou nebo také nucením na zvracení až zvracením.
Říhání jako symptom
Téměř každé onemocnění postihující trávicí systém může být doprovázeno říháním. Patří sem stavy, kdy je normální pohyb střev zpomalen, přerušen nebo jsou střeva z nějakého důvodu ucpána. Dalším častým onemocněním je refluxní choroba jícnu, kdy se žaludeční obsah dostává zpátky do jícnu. Říhání může způsobovat také vředová choroba žaludku, gastritida – zánět sliznice žaludku, onemocnění žlučníku nebo slinivky břišní či nádory trávicího traktu. Důvodem říhání je i nesnášenlivost některých potravin nebo alergie. Často se projevuje při nesnášenlivosti laktózy neboli mléčného cukru. Pokud se říhání objevuje právě po požití mléka či mléčných výrobků, je celkem pravděpodobné, že se jedná o nesnášenlivost čili intoleranci laktózy.
Říhání a jeho omezení
Říhání je vzácně spojováno s život ohrožujícími situacemi. Může se ovšem stát, že by bylo provázeno bolestmi a pálením na hrudi, nucením na zvracení nebo až zvracením, horečkou nebo potížemi s dýcháním. Mohlo by se pravděpodobně jednat o infarkt myokardu a v tomto případě je nutná rychlá zdravotnická pomoc. Říhání může být také spojeno se zvracením krve nebo s krvácením z konečníku, což by mohlo značit ucpání některé části trávicího traktu nádorem. Říhání je tedy ve všeobecnosti neškodným příznakem, který nezpůsobuje komplikace. Omezit se dá jednoduše, a to změnou stravovacích návyků. Pokud se vám však zdá, že říháte nadměrně, máte bolesti nebo některé další příznaky, může se jednat o jinou nemoc zažívacího traktu. V tom případě je určitě na místě návštěva lékaře.
Diskuze