Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
První pomoc u řezných a otevřených ran u dětí
Řezné a otevřené rány u dětí mohou být menšího rozsahu, které lze ošetřit doma, nebo vážnějšího charakteru, kdy je na místě vyhledat lékařskou pomoc. Pokud je rána hluboká, krvácí, byla způsobená špinavým předmětem, nachází se na obličeji či rána vykazuje známky infekce, je nutné dítě ihned dopravit k lékaři. V tomto článku naleznete rady jak zastavit silné krvácení, odhadnout vnitřní krvácení a poznat moment, kdy je důležité volat záchrannou službu.
První pomoc u řezných a otevřených ran u dětí
Děti většinou utrpí menší řezné rány, které snadno ošetříte doma. Jde-li však o vážnější otevřenou ránu doprovázenou některou z uvedených okolností, vyhledejte ihned lékařskou pomoc:
- Rána je velmi hluboká nebo více než dva centimetry dlouhá.
- Krvácení nelze zastavit ani po pětiminutovém tlaku na ránu.
- Krev z rány tryská v intervalech, což ukazuje na poranění velké krevní cévy a nebezpečí těžké ztráty krve.
- Rána byla způsobena nějakým špinavým předmětem.
- Rána byla způsobena pokousáním (lidským nebo zvířecím).
- Rána byla znečištěna zeminou nebo výkaly.
- Rána je na obličeji dítěte (okamžité ošetření pomůže minimalizovat zjizvení).
- V ráně je něco hluboce zaražené.
- Nejste si jisti, kdy bylo dítě naposledy očkováno proti tetanu.
- Rána vykazuje známky infekce - zčervenání, otok, citlivost nebo hnis - po několika hodinách nebo dnech.
- Rána je hluboká a nachází se na dlani ruky, možné poranění šlachy.
- Dítě trpí poruchou krvácivosti.
Jak zastavit silné krvácení
Těžká ztráta krve může mít za následek šok a smrt. Má-li dítě hlubokou ránu doprovázenou silným krvácením, volejte ihned záchrannou službu. Než lékařská pomoc přijede, proveďte následující opatření:
- Zakryjte celou ránu silným čistým obkladem ze sterilní gázy nebo měkké čisté látky a pevně ji stiskněte jednou nebo oběma rukama. Z rány neodstraňujte žádné předměty - například kov nebo sklo - které v ní hluboce uvízly, mohli byste krvácení zhoršit. Dokud krvácení neustane nebo nedorazí lékařská pomoc, neustále vyvíjejte na ránu silný tlak. Prosákne-li krev obkladem, neodstraňujte ho, ale přiložte další a pokračujte v tlaku. Jestliže se rána nachází na horní nebo dolní končetině a jste si jisti, že není zlomená kost, zdvihněte končetinu nad úroveň srdce dítěte. Nepodaří-li se krvácení tlakem ani zdvižením končetiny zastavit, použijte škrtidlo, které pevně stáhněte kolem končetiny nad ránou.
- Podaří-li se krvácení zastavit, přiložte přes obklad tlakový obvaz (z gázy, z pruhu látky nebo například z kravaty), který ho udrží na místě. Tlakový obvaz umístěte na střed rány přímo přes obklad a ovažte ho kolem rány, pevně ho stáhněte a zavažte na uzel.
- Zkontrolujte pulz na končetině pod úrovní obvazu. Necítíte-li pulz, je možné, že je obvaz příliš pevný a brání průtoku krve do končetiny. Mírně ho proto uvolněte a opět zkontrolujte dítěti pulz.
- Udržujte dítě v teple, přikryjte jej pokrývkou nebo kabátem tak, abyste mohli ránu sledovat. Je-li dítě při vědomí a chce napít, navlhčete mu rty a jazyk vodou. Je-li dítě v bezvědomí nebo je zranění vážné, nedávejte mu žádné tekutiny. (Těžké zranění obvykle vyžaduje operaci a celkovou anestezii, při které by měl být prázdný žaludek.)
Známky vnitřního krvácení
Řezné rány nebo pohmožděniny na hrudníku, na břiše nebo na zádech mohou mít za následek vnitřní zranění, které může být příčinou vnitřního krvácení, zejména když se dítě zranilo těžkým pádem, bylo sraženo motorovým vozidlem, zranilo se při automobilové nehodě nebo utrpělo tvrdý úder. Zjistíte-li u dítěte některý z následujících příznaků vnitřního krvácení, volejte ihned záchrannou službu:
- Vykašlávání nebo zvracení krve.
- Bledá, studená, lepkavá pokožka, což může být známkou šoku.
- Krutá bolest v hrudníku nebo v břiše.
- Oteklé břicho.
- Potíže s dýcháním.
- Silný otok kolem rány.
- Mdloby, které naznačují těžkou ztrátu krve.
Odstranění třísky
Každé dítě si občas zadře pod kůži třísku. Obvykle ji můžete odstranit sami pomocí pinzety a jehly, které sterilizujete čistým lihem. Jestliže tříska vyčnívá z kůže, uchopte ji pinzetou a vytáhněte pod stejným úhlem, pod kterým pronikla do kůže. Když tříska nevyčnívá, ale je pod kůží viditelná, uvolněte pomocí sterilní jehly kůži kolem třísky tak, aby ji bylo možné uchopit pinzetou, a odstraňte ji. Krvácí-li postižené místo, stiskněte okolní kůži; pomůže to odstranit choroboplodné zárodky a špínu z rány. Umyjte okolí místa pečlivě mýdlem a vodu a zakryjte obvazem. Několik dní ránu sledujte, zda nečervená, netvoří se v ní hnis nebo červené pruhy v okolí jako projev infekce. Jestliže se tříska pod kůží zlomí nebo je zaražená příliš hluboko, vyhledejte lékaře, aby dítěti třísku odstranil.