Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Rýma
Rýma - pocit ucpaného nosu často doprovázený výtokem z nosu, který zná každý z nás. Rýma bývá obvykle neškodná, ale věřte, že dokáže pořádně potrápit. Například chronická dlouhotrvající rýma u oslabených lidí nebo u alergiků, někdy doprovázená tvorbou nosních slizničních polypů, není opravdu nic příjemného...
Rýma
Každý z nás určitě důvěrně zná tu situaci, kdy mu pořád teče z nosu, ani nestačí schovat kapesník a už ho musí znovu vytahovat. Nos má celý červený, odřený a bolavý od věčného smrkání a utírání. Ano, tak to je rýma. Je vlastně zánětem nosní sliznice a doprovází často onemocnění horních cest dýchacích. Rýma je většinou záležitostí vlhkého podzimu, ale některé trápí i jiná období roku, to pak mluvíme o rýmě sezónní. V tomto textu si řekneme, jaké jsou nejčastější příčiny rýmy.
Akutní rýma
Nejčastější příčinou rýmy je nachlazení, které způsobují většinou viry. (V tomto bodě bych rád poznamenal, že viry nejsou bakterie, tudíž na ně nepůsobí antibiotika, a proto je zbytečné je užívat na běžnou rýmu či nachlazení.) Z nosu teče hlen, který nemá žádnou barvu, je čirý a poměrně řídký. Na běžnou rýmu je nejlepší teplý čaj, zahřátí těla a hlavně prohřátí dutiny nosu. To bezpečně likviduje viry. Ovšem často se stává, že z hlenu průhledného se stává žlutý, zelený a značně houstne. To je známka toho, že nám viry poškodily sliznici nosní dutiny a připravily tak terén pro bakterie, které zde začínají řádit. Stává se, že tento stav doprovází bolest hlavy. To je způsobeno tím, že se rýma rozšířila do vedlejších nosních a naplnila je hlenem. Další rýmou, která nás může trápit, je alergická rýma. Ta je vyvolána přehnanou reakcí organismu na některé látky ve vzduchu. Jde především o pyly, prach, roztoče nebo přítomnost domácích mazlíčků. Protože různé stromy, květiny a keře kvetou v různá období roku (a to pravidelně každý rok) a také protože každý alergik je alergický pouze na určité pyly, je alergická rýma na pyly sezonní záležitostí. Sekret z nosu bývá hodně vodnatého charakteru. Často je alergická rýma doprovázena tvorbou slizničních výrůstků tzv. polypů, které ucpávají dutinu nosní a znemožňují dýchání nosem. Na alergickou rýmu se předepisují látky antihistaminika, která zmírní příznaky, případně je zcela odstraní. Jsou i jiné možnosti léčby, ale to je na konzultaci s alergologem.
Chronická rýma
Dalším typem může být chronická (dlouho trvající) rýma. Za chronickou se považuje rýma, která trvá déle než 12 týdnů nebo se vyskytne více než 8x do roka. Má několik příčin, jako jsou omezené dýchání nosem z důvodu anatomických odchylek, dlouho trvající bakteriální infekce, nadměrná reakce imunitního systému nebo vrozeně snížená imunita, která tak slaběji odpovídá na běžné infekce. Opět může docházet k tvorbě slizničních výrůstků, které dále komplikují situaci. Další příčinou rýmy může být rakovina (dutiny nosní a faryngu, dutiny horní čelisti). Je však nutné podotknout, že se jedná o velmi vzácné nemoci v oblasti Evropy. Naopak velmi častou příčinou rýmy je cizí těleso v dutině nosní. S oblibou tuto činnost provozují naši nejmenší, děti ve věku od 1 do 5 let, které si do nosu strkají všelijaké malé věci. Z nosu pak teče zapáchající krví zbarvený sekret. Také úrazy hlavy, kdy dochází k poranění spodiny lebky, jsou doprovázeny výtoky z nosu. Nakonec nesmíme zapomenout na dráždění různými plyny, například chlórem. Proto se rýma často objevuje po plavání ve veřejných bazénech.
Rýma a poučení na závěr
Závěrem musíme říct, že nejčastější příčinou rýmy jsou virové infekce, alergie, chlor a u dětí různé malé předměty, které si s oblibou strkají do nosu. Pokud jde o rýmu, která doprovází běžnou chřipku, není třeba brát antibiotika. Jde-li o sezonní rýmu, která se pravidelně opakuje každý rok, jde zřejmě o alergii, a pokud nás to obtěžuje, je namístě navštívit lékaře. Lékaře je také dobré navštívit, pokud si nejsme jisti závažností našeho stavu, neboť lékař může jako jediný objektivně posoudit daný stav.
Diskuze