Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Slinivka - příznaky
Příznaky onemocnění slinivky břišní jsou často společné jak pro záněty slinivky, tak pro nádorová onemocnění slinivky. Mezi charakteristické příznaky patří například silné bolesti břicha, pocity na zvracení nebo dokonce zvracení, nechutenství a plynatost. V důsledků těchto příznaků musí být často potrava podávána nitrožilně. Mezi další, poměrně častou komplikaci onemocnění slinivky patří vznik cukrovky nebo žloutenky.
Slinivka - příznaky
Slinivka břišní je laločnatý podlouhlý orgán uložený v dutině břišní mezi žaludkem a páteří. Po jeho levé straně se nachází slezina, na opačném konci dvanáctník, tedy počáteční část tenkého střeva. Slinivka břišní plní řadu nezastupitelných funkcí. Stejně jako ostatní orgány lidského těla se i slinivka břišní občas potýká s různými chorobami, které mohou člověku více či méně znepříjemňovat život. K nejčastějším z nich patří akutní a chronický zánět slinivky a slinivkové nádory, k méně častým pak řadíme např. infekci virem příušnic. Některé příznaky jsou pro jednotlivá onemocnění typické, ale většina z nich je společná jak pro záněty, tak pro nádory slinivky. Je potom na lékařích, aby s využitím nejrůznějších vyšetřovacích metod zjistili, co je příčinou pacientových obtíží a jak mu nejlépe pomoci.
Funkce slinivky břišní
Slinivka břišní se dle funkce rozděluje na exokrinní a endokrinní část. Většina buněk slinivky jsou součástí exokrinní části, která je spojena s tvorbou pankreatických trávicích enzymů. Ty jsou nezbytné ke štěpení všech hlavních složek potravy, tedy bílkovin, tuků i cukrů. Tyto trávicí štávy se z místa tvorby dostávají do slinivkových vývodů, které se postupně spojují a ústí společně se žlučovými cestami do dvanáctníku. Endokrinní část slinivky břišní je zodpovědná za tvorbu hormonů účastnících se metabolismu cukrů. Jde především o inzulín a glukagon. Pokud je tento orgán postižen některým onemocněním, narušuje se funkce slinivky vedoucí k závažným následkům.
Příznaky onemocnění slinivky břišní
Slinivka břišní je nejčastěji postižena akutním, či chronickým zánětem, v horších případech zhoubným nádorem slinivky břišní. Všechna tato onemocnění se projevují převážně stejně a proto není vždy snadné je od sebe odlišit. Navíc se jedná o příznaky tzv.nespecifické, tedy takové, které se vyskytují i u řady jiných onemocnění.
Velmi častým příznakem onemocnění slinivky je bolest břicha. Ta se může u různých chorob mírně lišit. Zatímco u chronického a akutního zánětu slinivky je velmi silná a ostrá a často vystřeluje do zad, při slinivkových nádorech se častěji vyskytuje bolest tupá nebo svíravá.
V některých případech je bolest spojená s pocitem na zvracení nebo přímo se zvracením. To se může objevovat také krátce po jídle. Co se týče příjmu potravy, pacient jídlo většinou poměrně výrazně omezuje, a to hned z několika důvodů. Jednak dochází ke snížení chuti k jídlu, potrava navíc vyvolává zvracení nebo plynatost, průjem a často je její příjem spojen s výraznou bolestivostí. Při chronickém zánětu slinivky se k těmto důvodům přidává ještě pocit plnosti a tlaku v nadbřišku.
Kvůli snížení množství přijímané potravy začínají pacienti hubnout a v ojedinělých případech bez včasného zahájení podávání potravy jinak než ústy, většinou nitrožilně, může dojít ke smrti z podvýživy.
Komplikace onemocnění slinivky břišní
Poměrně častými komplikacemi při onemocněních slinivky je cukrovka nebo žloutenka. Cukrovka vzniká při rozsáhlém poškození tkáně slinivky, při kterém dochází ke zničení velkého množství Langerhansových ostrůvků, ve kterých je tvořen hormon inzulin. Ten se významně podílí na snižování hladiny krevního cukru, a pokud je ho nedostatek, množství cukru v krvi stoupá a jeho přísun do buněk je omezen. Žloutenka může vzniknout v případě útlaku žlučových cest, které odvádějí žluč z jater a které probíhají v těsné blízkosti slinivky, kde mohou být utlačeny například slinivkovým nádorem. Při akutním zánětu nebo záchvatu chronického zánětu slinivky břišní může být poškození tak rozsáhlé, že vzniklá zánětlivá odpověď se může rozšířit na celé tělo a vzniká pro pacienta velmi nebezpečný stav, který nazýváme šok. Při něm může dojít k poruchám funkce srdce a některých dalších významných orgánů, k selhání krevního oběhu a někdy také ke ztrátě vědomí. Tato bouřlivá reakce může být příčinou smrti u pacientů se zánětem slinivky břišní. Ale i slabší zánětlivou reakci organismu může pacient poměrně výrazně pociťovat jako zvýšení teploty až horečku, sucho v ústech, zvýšenou únavnost a výrazné pocení.
Léčba onemocnění slinivky břišní
Léčba onemocnění slinivky břišní spočívá především v rehydrataci, tedy náhradě tekutin a minerálů. Rovněž je nezbytné co nejdříve podávat potravu, jakmile je toho pacient schopen. U chronických zánětů je ve většině případů nutné nahrazovat nedostatečnou funkci slinivky podáváním pankreatických trávicích enzymů ve formě tobolek. Při rozvinuté cukrovce je rovněž nutné hladinu cukru korigovat léky. U nádorů slinivky břišní je prakticky jedinou možností léčby chirurgická intervence, kdy se odstraní část slinivky s nádorem, či orgán celý.
Závěrem...
Většina příznaků onemocnění slinivky břišní je společná jak pro záněty, tak nádory slinivky břišní, ale také pro některé další choroby orgánů dutiny břišní. Proto je velmi důležité, aby každou změnu zdravotního stavu, se kterou si pacient neví sám rady, v co nejkratší době konzultoval s lékařem a společně s ním se pokusil vytvořit strategii, jak se obtíží zbavit. Není proto na místě přehlížení především náhle vzniklých bolestí břicha nebo potíží s trávením. Může se pod nimi sice skrývat snadno vyřešitelná a málo nebezpečná potíž, například u některých nádorů však může být jejich včasné odhalení a zahájení léčby životně důležité.
Diskuze