Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Vřed
Vředem nazýváme hlubokou ránu - defekt - na kůži či sliznici určitého orgánu. Vředů je nepřeberné množství, nás však budou zajímat ty nejčastější, vředy žaludku a dvanáctníku, bércové vředy, vředy u pohlavně přenosných onemocnění a vředy na rohovce oka...
Vřed
Vředem nazýváme defekt tkáně, který vzniká rozpadem buněk (na rozdíl od rány, jež je způsobena traumatem - tedy přímým poškozením). Předstupeň vředu, který postihuje pouze povrchové struktury, se nazývá eroze. Vředy se mohou nacházet v různých lokalizacích, buď na povrchu těla a nebo na sliznicích vnitřních orgánů. Typickým zastupitelem vředů nacházejících se na povrchu těla jsou vředy u pohlavně přenosných onemocnění. Největší výskyt vředů je však na sliznici žaludku a dvanáctníku.
Vředy žaludku a dvanáctníku (gastroduodenální vředy)
Vředy žaludku a dvanáctníku jsou poměrně častým nálezem v naší populaci, v průběhu života se vyskytnou zhruba u jednoho z deseti lidí. Žaludek je přirozeně pokryt vrstvou hlenu, která ho chrání před poškozením. Pokud je z nějakého důvodu tato vrstva narušena, může dojít k poškození sliznice a tvorbě vředů. Vyskytují se v žaludku a dvanáctníku, kde tvoří okrouhlé defekty a nabývají různé velikosti. Jejich příčinou může být infekce bakterií Helicobacter pylori, užívání některých léků (aspirin, ibalgin..), akutní stres, špatná životospráva, nadměrné pití alkoholu a kávy, kouření. Mezi hlavní příznaky vředů patří bolest. V případě žaludečních vředů se jedná o bolest při jídle a po něm, dvanáctníkové vředy se projevují bolestmi nalačno, které se při jídle zlepšují. Dále může nemocné s vředy trápit nechutenství, nevolnost, zvracení či průjem. Pokud zvracíte krev nebo máte černou stolici bez závislosti na zkonzumované barevné potravě, mohlo by se jednat o krvácení z vředu. V případě, že již vředy máte a pocítíte náhlou bolest břicha, tak je nutné, stejně jako v předchozím případě, vyhledat lékaře.
Bércové vředy (ulcus cruris)
Bércové vředy jsou hluboké kožní defekty, které se objevují na dolních končetinách. Vznikají na pokladě kožních změn v důsledku tepenných a žilních poruch. Na tepenných příčinách se podílí zejména částečný nebo úplný uzávěr některé tepny na noze. Vředy vznikají na předních i bočních stranách bérců, patách, prstech a velmi bolí. Žilní příčiny se podílí na tvorbě bércových vředů zhruba ze 3/4. Bývají zapříčiněny narušením funkce žil, které za normálních okolností odvádějí krev z dolních končetin do srdce. Dispozici k jejich vzniku mají osoby s křečovými žilami, opakovanými záněty žil, cukrovkou a infekcemi dolních končetin. Vředy mohou mokvat, hnisat a někdy také zapáchají. Vznikají postupně na narušené pokožce bérců.
Vředy u pohlavně přenosných onemocnění
Mezi nejznámější vředy spojené s pohlavní nemocí patří:
- Vředy u syfilis, lues neboli přijíce - to jsou společné názvy pro pohlavně přenosné onemocnění způsobené baktérií Treponema pallidum. Vředy se objevují v prvním stádiu onemocnění. V místě, kde pronikne bakterie do těla, se utvoří tvrdý nebolestivý vřed, který je lokalizován nejčastěji na genitáliích, dále může být na sliznici dutiny ústní nebo v okolí konečníku
- Měkký vřed (ulcus molle, chancroid) – je další infekční onemocnění, které je charakterizováno vředy na genitálu. Narozdíl od syfilis jsou křehké, neztvrdlé a bolestivé. Typicky se také objevuje zduření uzlin v tříslech. Původcem je bakterie Heamophilus ducreyi.
Rohovkový vřed (latinsky ulcus corneae)
Rohovkový vřed vzniká na základě defektu rohovky oka, na který nasedne bakteriální nebo virová infekce. Rohovka bývá poškozena mechanicky. Vřed vypadá jako nažloutlá skvrnka na rohovce. Oko slzí, bolí, je zarudlé, oční víčka mohou otékat.
Vředy a poučení na závěr
Pokud objevíte kdekoliv na těle vřed, který se dlouho nehojí, bolí, případně krvácí, obraťte se na svého lékaře. Stejně tak, pokud máte potíže se zažíváním a delší dobu pociťujete bolesti v oblasti žaludku.
Diskuze