18Březen
2012
MDDr. Veronika Andělová
Diskuze

Vypadávání vlasů

18. Březen 2012 | MDDr. Veronika Andělová
Vypadávání vlasů
Příznaky

Kdo by si dnes nepřál mít na hlavě krásné, silné a zdravé vlasy? Ne každý je jimi ale obdarován. Plno žen se snaží pro své vlasy udělat maximum, aby je udržely v co nejlepším stavu. Některé, nevyjímaje muže, bohužel přes veškerou péči trápí nadměrné vypadávání vlasů a představa, že po každém umytí budou muset vybírat z kanálků van či umyvadel trsy svých vlasů, je skoro noční můrou. Navenek se to projevuje postupným řídnutím vlasů až plešatěním, častěji u mužů. Pojďme se proto podívat blíže na možné příčiny tohoto zrádného onemocnění.

Vypadávání vlasů

Denně nám vypadne až stovka vlasů, po umytí i tři sta. Pokud vlasy padají víc, může to být způsobeno prodělanou nemocí, při užívání některých léků, při poruchách imunity, po porodu, v přechodu či vlivem drastických diet. Někdy je vypadávání vlasů způsobeno nešetrným mytím a česáním či tupírováním. V případech, kdy vypadávání vlasů je způsobeno vlivem nemoci, je třeba v první řadě léčit příčinu. Po porodu se kvalita vlasů obvykle upraví.

Vlasy

Vlasy tvoří přirozenou součást ochranné pokrývky hlavy. Představují společně s chlupy a nehty derivát kůže. Průměrně má člověk na hlavě kolem 100 000 vlasů, přičemž počet a síla vlasů se u každého jedince značně liší. Je třeba si uvědomit, že padání vlasů je normální jev, svědčí totiž o přirozeném procesu obměny, což jednoduše znamená, že vlasy na různých místech padají a místo nich se začínají tvořit a růst nové. Za den nám vypadne kolem 100 až 300 vlasů, denně vlas povyroste o 0,2 až 0,4 mm. Počet vypadaných vlasů je velmi individuální jev a proto nelze přesně stanovit hranici, co je ještě normální padání a co již chorobné. Většinou to pozná každý sám, až když zpozoruje nadměrné padání svých vlasů a začne mu to být nepříjemné.

Příčiny vypadávání vlasů

Mezi hlavní uváděné příčiny vypadávání vlasů se řadí hormonální změny, např. porucha funkce štítné žlázy nebo nedostatek estrogenu u žen, a to po vysazení hormonální antikoncepce, po porodu či po přechodu. Pokud se jedná o tento faktor, je nabídnuta dotyčnému hormonální léčba.
Další významnou příčinou vypadávání vlasů může být jejich nedostatečná výživa. Ta může být způsobena špatným krevním oběhem a následným neprokrvením kůže hlavy, popřípadě nedostatečnou stravou, chybí důležité vitamíny a minerály. Také náhlé hubnutí, vyskytující se často u dívek s mentální anorexií, může mít za následek nadměrné vypadávání vlasů. Tudíž je nutné si uvědomit, že o vlasy se musí pečovat nejen z vnějšku, ale i z vnitřku.
Neméně důležitým faktorem je zvýšený stres a psychické napětí, které dohromady mají také negativní dopady na kvalitu a výživu vlasů.
Nadměrné padání vlasů může být způsobené také dědičnou predispozicí k tomuto onemocnění, a to hlavně u mladých mužů.
I některé kožní choroby mohou mít jako doprovodný jev vypadávání vlasů.

Pomoc při vypadávání vlasů

Co vy sami můžete udělat pro zdraví svých vlasů? Jak už jsem výše uvedl, je třeba se o vlasy starat nejen pomocí nejrůznějších vyživujících vlasových šampónů, balzámů a dalších kosmetických přípravků, ale i celkově pečovat o svůj zdravotní stav. Především dodržovat správnou životosprávu, dostatek spánku, pohybu, pestrá strava bohatá na vitaminy a minerály a hlavně vyhýbat se nadměrné psychické zátěži. Nevhodné je samozřejmě také časté barvení vlasů, odbarvování či žehlení, prostě jakákoliv mechanická námaha. Pokud i přes veškerá doporučená opatření Vám vlasy neustále padají, je vhodné vyhledat odbornou pomoc, nejlépe navštívit dermatologa, zabývajícího se touto problematikou a existují dokonce i specializovaná centra vlasové péče.

Diagnostika vypadávání vlasů

Při vyhodnocování závažnosti vypadávání vlasů lékař provádí tzv. trakční test. Při něm se zjišťuje, kolik vlasů se uvolní při tahu za vlasy. Při vyšetření se rukou uchopí snopec vlasů a prsty se za mírného tahu po něm sklouzne směrem od hlavy. Dále se provádí také hodnocení počtu vypadaných vlasů, při kterém si pacient vybere den mezi dvěma mytími vlasů a celý den počítá vypadané vlasy. Je třeba započítat i vlasy, které vypadnou během spánku na polštář a prostěradlo. Dále se provádí trichogram, neboli mikroskopické vyšetření kořenů vlasů. Nejjednodušším a přitom nejdůležitějším vyšetřením je pečlivá anamnéza všech chronických a infekčních onemocněních včetně jejich léčby, dále výživových aspektů a jídelních návyků. V rodinné anamnéze se pátrá po endokrinních, autoimunitních a psychiatrických onemocněních. Pátrá se také po užívaných lécích, alergiích a hormonálních změnách.

Léčba vypadávání vlasů

Vzhledem k množství faktorů a vlivů, které vypadávání vlasů způsobují, je často nutná spolupráce s odborníky jiné specializace např. endokrinologie, gynekologie, psychologie a psychiatrie. Léčba je vzhledem k složitosti regulace růstového cyklu vlasu problematická, je nutný individuální přístup. Předpokladem úspěchu léčby je správně stanovená diagnóza a také vyloučení všech vlivů, které mohou problém vyvolávat a udržovat. Léčba vypadávání vlasů může být místní či celková. Mezi místní léčbu se řadí např. minoxidil, původně používaný k léčbě vysokého krevního tlaku, který prodlužuje růstovou fázi vlasového folikulu. Dále se používají hormonální a imunostimulační roztoky a lokální kortikoidy. Z celkových možností se používá hormonální antikoncepce, antiandrogeny a celkové kortikoidy. Antiandrogeny jsou léky, které blokují účinky androgenů neboli mužských pohlavních hormonů na cílové orgány. Jako další léčebná metoda vypadávání vlasů může být i transplantace vlasů, při které se používá přenos vlastních vlasových štěpů.

Související články

Diskuze

Gaby: me1me stejnfd foťe1k , takže snad ti poradedm , mě tohle děle1 taky většinou to hodedm do photoshopu a de1m zaostřened a me1š to pak třeba upravedm šum atd. a jsem spookjene1 , navedc jsem zjistila že na dispeji na foťe1ku ty fotky vždycky vypadajed skvěle ale v počedtači už ani ne :Djo a moc ti to slušed!

18. Únor 2016 02:21

Vložit příspěvek