7Duben
2012
MUDr. Danica Deretic
Diskuze

Vysoký krevní tlak - příznaky

7. Duben 2012 | MUDr. Danica Deretic
Vysoký krevní tlak - příznaky
Příznaky

Vysoký krevní tlak je stav, kdy krev v našich cévách tlačí na stěnu těchto cév příliš velkou silou. Vysoký tlak tak škodí nejen cévám, ale i ostatním tkáním. Příznaky vysokého krevního tlaku zahrnují symptomy specifické pro jednotlivé orgány, jako je tlak na spáncích, bušení srdce, nebo krvácení z nosu. Mezi příznaky vysokého krevního tlaku ale patří i symptomy nespecifické, například únava, změny nálady, či neklid.

Vysoký krevní tlak

Krevní tlak je tlak, který vyvíjí proudící krev na stěnu tepen v oběhovém ústrojí. Problematika vysokého krevního tlaku spočívá především v častosti jeho výskytu. Udává se, že v České republice trpí vysokým krevním tlakem až 1 milion lidí. Hodnota krevního tlaku během dne přirozeně kolísá, avšak bylo stanoveno, že ideální hodnota krevního tlaku, měřeného v klidu, je 120/80 torr. O vysokém krevním tlaku mluvíme tehdy, pokud krevní tlak překročí hranici 140/90 torr.

Příčiny vysokého krevního tlaku

Vysoký krevní tlak rozdělujeme podle příčin na primární a sekundární. U primárního vysokého krevního tlaku nejsou známé faktory, které se podílejí na vzniku onemocnění. Avšak předpokládá se účast nezdravého životního stylu s konzumací příliš tučného jídla, kouření, konzumací alkoholu a nedostatku pohybu. Sekundární vysoký krevní tlak vzniká na podkladě jiných již probíhajících onemocnění, jako jsou onemocnění ledvin, nadledvin, hormonální poruchy, cukrovka, onemocnění srdce a další.

Příznaky vysokého krevního tlaku

Řada lidí neví, že trpí vysokým krevním tlakem, jelikož se tento nikterak neprojevuje. V takovém případě se na něj přijde náhodně při preventivní prohlídce. Pokud se příznaky objeví, může se jednat o bolest hlavy, neklid, únavu, závratě, nebo pocit tlaku na spáncích. Rovněž si pacienti mohou stěžovat na bušení srdce, krvácení z nosu, podrážděnost či změny nálad. Většinou se však tyto příznaky vyskytují při rychlém vzestupu krevního tlaku. U většiny lidí dochází k pozvolnému zvyšování tlaku, a proto tyto příznaky často nemají.

Následky vysokého krevního tlaku

Vysoký krevní tlak je nutno léčit zejména z důvodu možného vzniku široké škály komplikací. Následky totiž mohou být velmi závažné až život ohrožující. Obecně lze říci, že čím je krevní tlak vyšší, tím má těžší následky. V důsledku neléčeného vysokého krevního tlaku může dojít k rozvoji infarktu myokardu, cévní mozkové příhodě, zůžení ledvinných cév vedoucí k poškození ledvin, či k ischemické chorobě dolních končetin. Vysoký krevní tlak rovněž může narušit menší cévy a může tak způsobit krvácení z nosu, prasknutí cév oka či ledvin a v neposlední řadě i prasknutí cév mozku, které opět vedou k rozvoji cévní mozkové příhody. V neposlední řadě vede neléčený vysoký krevní tlak k selhání srdce.

Diagnostika vysokého krevního tlaku

Diagnostika vysokého krevního tlaku není nikterak náročná a spočívá v jeho změření pomocí tlakoměru. Často však bývá náhodným nálezem při preventivní prohlídce. Při naměření vysokého krevního tlaku je třeba toto měření opakovat, aby se vyloučil stres a nervozita pacienta z návštěvy lékaře. Tomu se říká syndrom bílého pláště. Rovněž je možné požádat pacienta, aby si po určitou dobu měřil tlak doma, v případě, že tlakoměr má, a zapisoval hodnoty. Tak se dá vyhnout stresové reakci z návštěvy lékaře a tím i ovlivnění krevního tlaku.

Léčba vysokého krevního tlaku

Léčba krevního tlaku spočívá v konzervativní a farmakologické léčbě. V rámci konzervativní léčby je vhodné snížit hmotnost, zavést zdravé stravovací návyky s menším podílem tučných jídlem a velice důležité je pokrmy nepřisolovat. Rovněž je nutná abstinence alkoholu a kouření. V rámci farmakologické léčby se užívají léky z různých skupin, která různými mechanismy vedou ke snížení tlaku. Jsou to především léky ze skupiny diuretik, ACE-inhibotory, beta-blokátory, blokátory kalciových kanálů a další. Je však nezbytné mít na paměti, že tyto léky je ve většině případů nutno užívat doživotně. V případě sekundárně vysokého tlaku je nezbytné léčit především hlavní onemocnění, které vysoký krevní tlak způsobuje.

Prevence vysokého krevního tlaku

V rámci prevence vysokého krevního tlaku se doporučuje změnit stravovací návyky, dostatek pohybu, vyhýbat se kouření a nadměrné konzumaci alkoholu. Rovněž je vhodné vyhýbat se stresovým situacím. Také je možné užívat některých bylinných produktů, například šťávy z aloe-vera. V případě, že pacient trpí některou z výše uvedených nemocí, které vedou ke vzniku vysokého krevního tlaku, je nezbytné toto onemocnění včas léčit.

Související články

Diskuze

Luděk Plavec: zaznamenal jsem v televizi že příčina vysokého krevního tlaku je jakési tělísko, neviděl jsem pořad celý, rád bych se o tom dozvěděl víc

14. Březen 2016 03:07

Vložit příspěvek