Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Bazalka, brutnák a cibule zimní
Bazalka, brutnák a cibule zimní jsou bylinky, které obsahují velké množství přírodních léčivých látek. Kromě přírodního léčitelství se bazalka, brutnák a cibule zimní používají k přípravě mnoha pokrmů, a jsou tak klasickou součástí mnoha národních kuchyní.
Bazalka pravá
Bazalka – královna voniček, půvabná různým zbarvením listů jednotlivých druhů, koření i léčivka s dávnou tradicí. To je bazalka. Pochází z Indie, kde byla považována za rostlinu s kouzelnou mocí. U soudu měla prozradit viníka, a pokud ji někdo nosil v kapse, měla mu zajistit milence a přinést peníze. Bazalka je známá a používá se na celém světě. Velmi oblíbená je v Itálii. Je základem jedinečné pochoutky italské kuchyně – pesta a hodí se všude tam, kde jsou rajčata. Bazalka pravá obsahuje silice, třísloviny, flavonoidy, éterické oleje, karotén, minerální látky a v čerstvém stavu vitamín C. Má protizánětlivé a antibiotické účinky. Používala se na hojení špatně se hojících ran a jako kloktadlo, má zklidňující účinky na migrény, neklid, nadýmání a křeče. Osvědčuje se při poruchách trávení vyvolaných dlouhodobým používáním léků, podporuje tvorbu mateřského mléka. A báječně ochutí a ovoní řadu pokrmů. Dává se do rajského salátu, polévek, omáček, pizzy, k těstovinám, do bylinkových olejů a octů, do mletých mas, fazolí, k rybám, do pokrmů se žampiony, k čerstvým sýrům, do vaječných pokrmů, kuřat a takto bychom mohli pokračovat ještě do nekonečna! Asi nejdokonalejší lahůdka z bazalky je omáčka pesto, která z obyčejných těstovin dělá skutečnou pochoutku. Základem pesta je drcená bazalka, piniové oříšky nebo mandle, petrželka, parmezán, česnek, pepř, sůl a olivový olej. Celá směs se rozmixuje a podává se ke špagetám nebo jiným těstovinám.
Brutnák lékařský
Brutnák je zelené koření, medonosná i dekorativní rostlina. Pěstuje se po celé Evropě, planě roste ve Středomoří. Drogou je nať řezaná na začátku května. Obsahuje vitamín C, karoten, sliz, draslík, vápník, mangan, třísloviny a silice. Působí močopudně, desinfekčně, protizánětlivě. Uklidňuje, působí dobře na psychiku. Brutnák se využívá při jarních očistných kúrách. Kořeníme mladými listy, dobré je spojení s koprem. Výborně se hodí do salátů, jogurtů, studených polévek, majonéz, pomazánek, omelet a k jemným sýrům.
Cibule zimní, sečka
Cibule je úžasné zelené koření původem ze severovýchodní Asie. V Číně se pěstovala již před třemi a půl tisíci roky. Je velmi oblíbená v Japonsku, Mongolsku a na Dálném východě. V Evropě se pěstuje od 17. století. Nať cibule sečky má vysoký obsah vitamínu C, ve 100 g natě je to 130 mg. Je bohatá i na další vitamíny, především skupiny B a karoten. Dále obsahuje cukry, slizy, silice, minerální látky – fosfor, draslík, síru, draslík a fytoncidy. Podporuje trávení a zvyšuje obranyschopnost organismu, vitamín C patří mezi antioxidanty. V kuchyni používáme nať podobně jako pažitku. To znamená, že ji přidáváme do salátů, pomazánek, sypeme ji na vařené brambory, výborně se hodí do těstovin, studených polévek, vaječných pokrmů, ke grilovanému masu a podobně.