18Březen
2012
MUDr. Veronika Fejfarová

Biotin

18. Březen 2012 | MUDr. Veronika Fejfarová
Biotin
Strava

Biotin je součástí enzymů, je potřebný v každé buňce v těle. Slouží také jako zdroj energie a stavební materiál pro buňky. K nejvýznamnějším zdrojům biotinu patří vaječné žloutky, mléko, kvasnice, játra a ledvinky. Biotin se však vyskytuje ve většině potravin. Biotin je často nazýván vitaminem H. Nedostatek biotinu se může projevit vypadáváním vlasů, vyrážkami, depresemi dokonce i halucinacemi.

Biotin a co jsou to vitaminy

Vitaminy jsou látky nezbytné pro organismus, vyskytující se v potravě. Na jejich existenci přišli vědci při pokusu, kdy myším podávali jen cukry, tuky a bílkoviny. To se ovšem ukázalo jako nedostatečné a u myší se začaly projevovat příznaky z nedostatku vitaminů, které jsou nazývány hypovitaminózy. Tělo si totiž většinu vitaminů nedokáže samo vyrobit, a zásoby tak vydrží jen omezenou dobu. Později bylo zjištěno, že vitaminy se dělí na dvě skupiny podle rozpustnosti. A to na vitaminy rozpustné v tucíchvitaminy rozpustné ve vodě. Prvními se můžeme předávkovat při nadměrném příjmu, protože se ukládají v tukové tkáni. Naopak vitaminy rozpustné ve vodě jsou zcela bezpečné, protože při nadbytku se vyloučí močí. Nevýhodou ovšem je, že jejich zásoby vydrží kratší dobu. Zvýšenou potřebu vitaminů mají především lidé dlouhodobě nemocní a lidé s porušenou funkcí střeva, protože u nich nedochází k dostatečnému vstřebávání. Měli by proto užívat potravinové doplňky.

Biotin a jeho historie

Biotin má zajímavou historii. Vědec F. Steinitz si všiml, že pokud krmil psy syrovými vaječnými bílky, začalo u nich docházet ke ztrácení srsti, zvracení a průjmům. Nazval tento případ „syndromem vaječného bílku". Až později bylo zjištěno, že právě ve vaječném bílku se nachází látka, která vychytává biotin z těla. Ten se nemůže tedy vstřebat a nevyužitý odchází pryč. Tento syndrom se ve vzácných situacích může vyskytnout i u lidí, pokud nadměrně konzumují syrové bílky. Ovšem i čtyři syrová vejce týdně se ukázala jako bezpečná. Nedostatkem biotinu jsou ohroženi spíše lidé, kteří mají různá střevní onemocnění, protože u nich se biotin nedostatečně vstřebává. Zvláštní pozornost si zaslouží novorozenci, u kterých se může vyvinout hypovitaminóza z toho důvodu, že jsou krmeni speciální umělou výživou bez biotinu. Běžné populaci nedostatek nehrozí, protože biotin je tvořen bakteriemi ve střevě.

Biotin, jeho výskyt a projevy jeho nedostatku

Biotin je součástí enzymů, je potřebný v každé buňce v těle. Slouží také jako zdroj energie a stavební materiál pro buňky. K nejvýznamnějším zdrojům biotinu patří vaječné žloutky, mléko, kvasnice, játra a ledvinky. Vyskytuje se však ve většině potravin. Biotin je často nazýván vitaminem H. Toto označení vzniklo z německých slov Haut a Haar, tedy kůže a vlasy. Jelikož při jeho nedostatku dochází k vypadávání vlasů a k vyrážce v obličeji. Mohou se objevit i duševní obtíže jako deprese a halucinace. U dětí mohou vzniknout neurologické problémy a může dojít až k poruše vývoje. Existuje totiž genetická vada, při které organismus nedokáže biotin znovu využít a dochází k jeho velikým ztrátám. Tato choroba se projeví již brzy po narození záchvaty, sníženým svalovým napětím, poruchami sluchu a zraku. Léčba je jednoduchá, stačí zavčas začít podávat vysoké dávky biotinu.

Biotin jako lék

Pokud máte dlouhodobější potíže s kůží, častější záněty kůže a spojivek, je vhodné zvýšit příjem biotinu. Ten totiž také snižuje bolesti ve svalech, působí pozitivně proti depresím a příznivě ovlivňuje nervový systém. Také může být využit při prevenci před předčasnou plešatostí a šedivěním vlasů. Vhodný může být při léčbě lámání a popraskání nehtů. Dosud nebylo zjištěno, že by bylo možné se biotinem předávkovat, ovšem o vhodném dávkování je třeba se poradit se svým lékařem. Nedoporučuje se překračovat doporučené denní dávky.

Související články

Vložit příspěvek