Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Celer, pampeliška, tymián a yzop
Celer, pampeliška, tymián a yzop jsou prastaré byliny, které jsou zdrojem enormního množství léčivých přírodních látek. Celer, pampeliška, tymián a yzop obsahují vitamíny, minerály, silice, atd. Podporují trávení, chrání nás před infekcemi dýchacích cest a dalšími nemocemi.
Celer naťový
Celer se u nás pěstuje málo. Je to škoda, jde o zajímavý zdroj vitamínů, minerálních látek a dalších nutrientů využitelný i v zimě. Velmi oblíbený je v západní Evropě, v Asii a jinde. Naťový celer je bohatý na vitamín C, B1,B2, karoten, silice, glykosidy, flavonoidy, pektin. Z minerálních látek obsahuje draslík, sodík, vápník, fosfor a železo. Celer působí močopudně, podporuje trávení, má zklidňující účinek na nervový systém. V lidovém léčitelství je považován a používán jako afrodiziakum. Celerové listy mají výrazné aróma a přidávají se do vývarových polévek, pomazánek, omáček, nádivek a mletých mas. Největší nutriční hodnotu mají listy v syrovém stavu. Proto, pokud to je možné, přidávají se až do hotového pokrmu.
Pampeliška lékařská (smetanka)
Pampeliška se v našich glosářích objevuje jako léčivá rostlina až ve 14. a 15. století, v Číně se celá rostlina používá již od 7. století. Pampeliška obsahuje lepkavou látku latex, která při poranění rostliny vytéká. V kořeni a latexu jsou obsaženy hořčiny, třísloviny, glykosidy, inulin, bílkoviny, organické kyseliny a minerální látky. Je to především železo, křemík, vápník, draslík, fosfor a vitamíny skupiny B. Mladé listy navíc vitamín C a karoten. Mladé jarní listy se používají na přípravu salátu, do směsi bylinek, do polévek, omáček a nádivek, z květů se vyrábí oblíbený pampeliškový med, pampeliškové víno a sirup. Pampeliška má žlučopudné účinky, je prospěšná diabetikům (pro obsah inulinu) a působí proti tvorbě žlučových kamenů.
Tymián obecný
Tymián byl známý již ve starověku jako koření i jako léčivá rostlina (staří Egypťané ho používali i k balzamování). Do Evropy se dostal v 11. století díky benediktinským mnichům, kteří ho přivezli ze Středomoří a pěstovali ho na svých zahradách. Hlavní obsahovou složkou tymiánu je silice. Dále jsou to třísloviny, saponiny, hořčiny, flavony a další látky. Užívá se proti průjmům a křečím trávicího ústrojí. Podporuje trávení a vylučování žluče, působí i proti chorobám dýchacích cest. Je vhodný jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny a hrdla, lze jím omývat rány. V mnoha zemích je tymián důležitým kořením. Bouquet garni bez tymiánu si gurmáni ani nedovedou představit. Používá se do omáček, nádivek, na zvěřinu, hovězí maso, drůbež, ryby, maso skopové, králičí, do uzenin, sekaných mas, pokrmů z luštěnin, k sýrům. Má nahořklou chuť a je velmi aromatický.
Yzop lékařský
Yzop se v Evropě pěstuje od 9. století a pochází z Přední Asie, odkud jej přinesli benediktini. Je to bylinka léčivá i kořeninová. Nať se sklízí v době květu. Obsahuje vonné silice, třísloviny, glykosidy a vitamín C. V porovnáním s citróny má yzop lékařský 5x vyšší obsah vitamínu C! V 100 g natě je to až 170 mg tohoto vitamínu, významného antioxidantu. Yzop má posilující účinky, vhodný je zejména pro seniory. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje zažívání. Používá se na nemoci dýchacích cest a ke zmírnění projevu astmatu. Je močopudný a potlačuje růst škodlivých bakterií. Nedoporučuje se těhotným ženám. Yzop lékařský je výborným kořením do masových nádivek, játrových knedlíčků, do karbenátků , ragú, ke zvěřině, do omáček a bílých polévek, majonéz, bylinkového másla, do likérů. V arabském světě se z listů yzopu připravuje mírně alkoholový nápoj šerbet.