3Květen
2012
MUDr. Hana Svobodová

Vitamin E

3. Květen 2012 | MUDr. Hana Svobodová
Vitamin E
Strava

Vitamin E je vitamín rozpustný v tucích. Vitamin E je velmi důležitým antioxidantem, tedy jakýmsi lovcem volných radikálů. Volné radikály jsou agresivní částice, které různými způsoby poškozují naše tělo. Vitamin E také snižuje koncentraci LDL cholesterolu, který vede ke vzniku aterosklerozy.

Vitamin E

Tímto názvem se označuje skupina látek podobných vlastností, které nesou chemický název tokoferoly. Patří k vitaminům rozpustným v tucích. Jsou významným faktorem při neplodnosti a jako podstatná látka zabraňující procesu stárnutí. Doporučená denní dávka je pro děti od 1 roku do 18 let 615 mg, pro dospělé 1214 mg, pro těhotné 13 mg a pro kojící 17 mg.

Vitamin E a jeho význam

Vitamin E je antioxidant. Antioxidanty jsou látky, které zabraňují procesu stárnutí tím, že vychytávají škodlivé částice (volné radikály) vznikající v těle. Antioxidanty, tedy i vitamin E, ochraňují před vznikem nádorů.  Vitamin E se využívá také v potravinářství, protože jako antioxidant brání žluknutí tuků. V lidském těle zabraňuje vzniku oxidovaného LDL cholesterolu v plazmě. Protože oxidovaný LDL cholesterol je rizikovým faktorem vzniku aterosklerózy, je vitamin E důležitý jako ochránce srdce a cév a působí v prevenci kardiovaskulárních onemocnění (srdeční infarkt, cévní mozková příhoda).

Vitamin E brání sterilitě (neplodnosti), tato jeho vlastnost byla objevena v roce 1922, kdy bylo zjištěno, že krysy krmené pouze sádlem měly poruchy rozmnožování, tyto poruchy se upravily poté, co byla do jejich stravy přidána olejnatá semena. Trvalo však dalších mnoho let, než bylo prokázáno, že vitamin E je nezbytný také pro člověka. Tokoferoly se v těle ukládají nejvíce v tukové tkáni, játrech a nadledvinkách. Také srdce, kosterní svaly a varlata obsahují větší množství tokoferolů. Deficit vitaminu E je poměrně vzácný, k deficitům může dojít při odejmutí části tenkého střeva a při těžkých jaterních onemocněních. Projevem mohou být degenerativní nervové a svalové změny, porušení sítnice oka a kosterního svalstva. Jen ve výjimečných případech dochází k nadměrné konzumaci tokoferolů a k jeho předávkování.

Vitamin E a jeho zdroje

Zdroji vitaminu E jsou potraviny rostlinného původu. Velice bohatým zdrojem tokoferolů je olej z obilných klíčků, obilné klíčky a otruby, proto mají celozrnné výrobky vyšší obsah vitaminu E, než bílé pečivo. Další potraviny obsahující tokoferoly jsou olejnatá semena a z nich lisované panenské oleje (oleje lisované za studena) jako např. slunečnice, sezam, burské oříšky, sója. V potravinách živočišného původu obsah vitaminu E závisí na složení krmiva. Dobrými živočišnými zdroji vitaminu E, mohou být vejce, játra, ryby a také máslo a margaríny do kterých se vitamin E přidává jako látka zabraňující žluknutí. Ztráty vitaminu E vzniklé při rafinaci olejů jsou cca 510%. Při běžné kulinární přípravě je vitamin E poměrně stabilní. K největším ztrátám však dochází při smažení a pečení, protože vitamin E se při dlouhodobém působení vysokých teplot rozkládá. Vitamin E je citlivý na denní světlo a působení UV záření, proto je důležité skladování olejů ve vhodných obalech.

Vložit příspěvek