Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Světlá stolice je patologický příznak, který ukazuje na poruchu jaterní tkáně nebo na problém s odtokem žluči. Barva stolice je totiž dána především přítomností žluči ve stolici, a je li stolice světlá, znamená to, že se žluč v játrech netvoří nebo že do střeva nepřitéká. Obě tyto příčiny světlé stolice mohou být velmi závažné a neměli bychom je podceňovat...
Barva, zápach i pevnost stolice jsou velmi cennými ukazateli zdravotního stavu člověka. Jsou dokonce o to cennější díky tomu, že jsou velmi lehce vyšetřitelné a každý člověk je schopen si všimnout změny a ta ho přivede k lékaři. Hnědá barva stolice je dána žlučí ve stolici, její nedostatek způsobuje proto světlou barvu stolice.
Žluč je tekutinou nezbytnou pro trávení tuku ve střevě. Skládá se z vody, iontů, žlučových kyselin, bilirubinu aj. Žlučové kyseliny jsou produkovány játry z cholesterolu a jsou zodpovědné za pomoc střevním enzymům v trávení tuků. Bilirubin je žluté barvivo vznikající z hemoglobinu čili barviva červených krvinek. Ten je ve střevě přeměněn na hnědou látku (sterkobilinogen), která dává stolici její hnědou barvu. Žlučí se také vylučují některé léky, hormony a jiné odpadní látky. Z výše uvedeného můžeme odvodit, že pokud bude žluči do střeva vylučováno málo, bude stolice světlá. Zároveň se může projevit ikterus – žloutenka v pravém slova smyslu, kdy je kůže nemocného nažloutlá, stejně tak jsou nažloutlé i bělma očí. Žluč je do střeva vylučována v nedostatečném množství v podstatě ve dvou případech:
Při poruše odtoku žluče – žluč je za normálních okolností odváděna z místa vzniku – z jater – do žlučových cest, které ústí v dvanáctníku (první část tenkého střeva navazující na žaludek). Tam se vylučuje podle potřeby, pokud játra vytvářejí žluči více, než je potřeba, je jímána ve žlučníku, odkud se může také uvolňovat do dvanáctníku. Nejčastější příčinou poruchy odtoku žluče je ucpání žlučových cest žlučovými kameny. Náhlé ucpání se projevuje bolestí v pravém podžebří, které se může šířit do oblasti pravé lopatky, ramene, bolest je doprovázená nevolností a zvracením – žlučníková kolika. Pokud tento stav není ošetřen – chirurgické odstranění žlučníku i kamenů, hrozí zánět žlučníku až zánět pobřišnice i sepse („otrava krve").
Rizikovými faktory jsou kontakt s nemocným trpícím žloutenkou, alkoholismus, u žlučových kamenů vysoký cholesterol (většina žlučových kamenů je cholesterolových), poruchy vyprazdňováni žlučníku. Následky těchto onemocnění mohou být závažné, průběh vcelku bez následků mívá žloutenka typu A, další žloutenky vedou k vzniku jaterní cirhózy, což může být příčinou smrti z vynechání jaterních funkcí, nebo vznikem rakoviny jater. Neléčená či nerozpoznána žlučová kolika způsobená ucpáním žlučových cest, může vést k sepsi („otravě krve").
Pokud jste si všimli, že je Vaše stolice, či stolice někoho z Vašich blízkých světlá, neváhejte a obraťte se na svého lékaře, který navrhne další vyšetření, aby se zjistila příčina. Stejně tak postupujte v případě zežloutnutí kůže nebo bělma očí.