Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Železo
Železo je prvek zcela nepostradatelný pro správné fungování organismu. Železo je obsaženo jednak v bílkovině hemoglobin, která přenáší kyslík naším tělem, dále je součástí bílkovin transferinu, feritinu a mnoha dalších. Co způsobuje nedostatek železa? A co jeho přebytek? Čtěte dál...
Železo
Naše tělo pro svou bezchybnou funkci potřebuje přijímat nejen energii v podobě živin, ale i rozmanité prvky a vitaminy. Denně nám jich stačí velmi malé množství, přesto jsou pro naše zdraví nezbytné. Jedním z těchto prvků je železo. Obsah železa v lidském těle je asi 3-4 g a vyskytuje se jako součást bílkovin s rozmanitými funkcemi. Například v hemoglobinu nebo feritinu. Hemoglobin je speciální struktura, která se vyskytuje v červených krvinkách a umožňuje jim vázat kyslík, a tak ho roznášet po těle. Další bílkovinou vázající železo je tzv. feritin, který funguje jako zásobárna železa. Proto se také využívá v laboratorních testech na zjištění hladiny železa v těle.
Železo a jeho koloběh v těle
Obsah železa v těle závisí hlavně na jeho příjmu a vstřebávání. Nejvíce se ho vstřebává ve dvanáctníku a horní části tenkého střeva. Vylučování železa z těla je malé a neregulované a většinou se odvíjí od celkových zásob železa v těle. Za běžných podmínek se denně vstřebá i vydá asi 1 mg železa. Železo se v těle pohybuje v uzavřeném systému. Nejvíce je ho v zásobárnách, z kterých se v případě potřeby uvolňuje do krevního oběhu. Zde je vázáné na speciální bílkovinu, tzv. transferin, který ho odnáší do kostní dřeně. V kostní dřeni vznikají nové krvinky, a proto je tu železo uvolňováno a zabudováváno do nově vznikajících červených krvinek v podobě hemoglobinu. Když červená krvinka zestárne, rozpadne se a železo se z ní uvolní. To se děje nejčastěji ve slezině. Uvolněné železo je ve slezině zachyceno a přeměněno opět na zásoby v dalších tkání, ze kterých se v případě potřeby může opět uvolnit.
Železo a jeho nedostatek
Pro naše tělo je železo nepostradatelné. Poškodit ho však může jak jeho nedostatek, tak i nadbytek. Nedostatek železa v organismu se nazývá sideropenie. Může mít různé příčiny. Nízký příjem je ve vyspělých zemích velmi vzácný. Častější příčinou je snížená produkce žaludeční kyseliny, krevní ztráty. Nejčastějšími příčinami krevních ztrát jsou dlouhodobé krvácení (hlavně při žaludečních vředech, hemoroidech a dalších onemocněních trávicího traktu), nebo menstruační krvácení, těhotenství a kojení. Ženy v produktivním věku tedy průměrně ztrácejí více železa než muži. Nedostatek železa se projeví jako chudokrevnost (anemie). Člověk je unavený, bledý a časté je bledé zbarvení rtů a jazyka. Objevuje se také poškození sliznic, zejména v dutině ústní, hltanu, jícnu a žaludku. To může způsobovat problémy s polykáním, výjimečně až bolest, a snížení tvorby žaludeční kyseliny.
Železo a jeho nadbytek
Protože se železo z těla uvolňuje minimálně, hrozí nebezpečí při přetížení organismu železem. Jeho nejčastějšími příčinami jsou vysoký příjem železa – zejména v podobě doplňků stravy, léků nebo krevních transfúzí. Dále pak při různých onemocnění, např. poruchy krvetvorby, nebo při vzácné vrozené nemoci, tzv. hemochromatóze. Pokud je hromadění železa dlouhodobé, hromadí se železo nejprve v játrech, slezině a kostní dřeni. Později poškozuje i srdce a slinivku. A jak může poškodit naše tělo? Volné železo v organismu totiž způsobuje tzv. oxidativní stres. To je vznik volných radikálů, což jsou velmi reaktivní molekuly, které poškozují DNA buněk ve svém okolí. To může vést až ke vzniku nádorového bujení, nejčastěji v játrech.
Pokud na sobě pozorujete nějaké příznaky, které odpovídají nedostatku železa, potom je vhodné poradit se s lékařem a nedoplňovat železo bez doporučení. Lékař nejčastěji provede odběr krve a podle jeho výsledků doporučí léčbu. Podobné příznaky totiž mohou být způsobeny i jinými, mnohem závažnějšími chorobami.