1Srpen
2013

Aortální a pulmonální stenóza u dětí

1. Srpen 2013 |
Aortální a pulmonální stenóza u dětí
Děti

Aortální a pulmonální stenóza u dětí je zúžení srdeční chlopně či zúžení části aorty v blízkosti chlopně. V případě lehké stenózy mnoho dětí nemusí mít žádné příznaky nebo se příznaky objeví později. Známkami bývá dušnost, únava, slabost a bolest v hrudi. V případě těžké stenózy se u novorozence zjistí zvětšené srdce, potíže při krmení, neprospívání a někdy i promodralá kůže a takové příznaky vyžadují okamžitý lékařský zásah.

Aortální a pulmonální stenóza u dětí

Aortální stenóza je zúžení srdeční chlopně, která normálně umožňuje průtok krve ze srdce do aorty, nebo zúžení části aorty v blízkosti chlopně. Pulmonální stenóza je zúžení srdeční chlopně (nebo oblasti kolem ní), která normálně umožňuje průtok krve ze srdce do plic. Obě formy stenózy brání toku krve ze srdce do plic nebo do těla. Děti se mohou narodit s jednou z těchto forem stenózy nebo se u nich stenóza může vyvinout jako komplikace jiné nemoci - například revmatické horečky, endokarditidyneurofibromatózy.

Příznaky aortální a pulmonální stenózy

Lehkou stenózou je postiženo mnoho dětí, které nemusí mít žádné příznaky nebo se příznaky objeví později. Známkou aortální i pulmonální stenózy je dušnost, zejména při nějaké činnosti. K dalším častým příznakům patří únava, slabost a bolest v hrudi. Obě formy mohou být příčinou mdlob, které se častěji vyskytují u aortální stenózy. Závažnost příznaků neodpovídá vždy závažnosti stenózy.

Vrozená těžká pulmonální stenóza se u novorozence projeví zvětšeným srdcem, potížemi při krmení, špatným přírůstkem na váze, neprospívánímměstnavým selháním srdce. V některých případech má dítě rovněž promodralou kůži. Takové příznaky vyžadují okamžitý lékařský zásah. Starší dítě s těžkou aortální stenózou může postihnout také srdeční selhání. Zpočátku se u něj dušnost objeví pouze během nějaké činnosti, ale později se stává nepřetržitou.

Diagnóza

Stenózu s příznaky nebo bez příznaků určí lékař při tělesné prohlídce dítěte, když poslechem srdce stetoskopem zjistí srdeční šelest. Po konzultaci nálezu s kardiologem je nutný rentgen hrudníku, echokardiogram (ultrazvuk srdce), elektrokardiogram (externí monitor), který zaznamenává elektrickou aktivitu srdce) nebo srdeční katetrizace.

Léčba aortální a pulmonální stenózy

  • Má-li dítě lehkou stenózu, léčba není nutná, lékař bude stav dítěte pouze sledovat. Jestliže se příznaky zhoršují nebo je zjištěná stenóza vážná, musí být dítě převezeno do nemocnice, kde bude dostávat léky pro podporu srdeční činnosti, zejména tehdy, jestliže u něj bylo zjištěno městnavé selhání srdce.
  • U těžkých případů stenózy lékař obvykle doporučí výkon zvaný balónková valvuloplastika. Spočívá v tom, že se do srdeční chlopně zavede cévami malá plastová trubička, ke které je připevněn balónek. Nafouknutím balónku se zúžená chlopeň rozšíří. U těžké aortální stenózy bývá nutná operace srdeční chlopně, kterou se odstraní zúžení nebo se poškozená chlopeň nahradí chlopní umělou. Jak při aortální, tak při pulmonální stenóze musí děti před každým zubním nebo chirurgickým výkonem užívat antibiotika jako ochranu před eventuální bakteriální infekcí srdce.

Související články

Vložit příspěvek