Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Encefalitida u dětí
Encefalitida je zánětlivé onemocnění mozku způsobené nejčastěji virovou infekcí. Na vině mohou být i bakterie, plísně, paraziti a další mikroorganismy. Encefalitida, především její lehká forma, nemusí mít žádné příznaky nebo jen lehké, jako například horečka, bolesti hlavy nebo celkové nepohodlí. Těžší formy encefalitidy se projeví výrazným otokem mozku, což může vyvolat bezvědomí, ochrnutí jedné poloviny těla či mohou končit smrtí. Jak se encefalitida diagnostikuje a léčí se dočtete níže.
Encefalitida u dětí
Encefalitida je zánět mozku, jehož příčinou je nejčastěji virová infekce. Ve většině případů je způsobena virem herpes simplex 1, který je známý jako původce oparů. Dalšími viry, které mohou být rovněž příčinu encefalitidy, je virus způsobující příušnice, virus slintavky a kulhavky, virus lidského imunodeficitu, který je příčinou AIDS. Komáři přenášejí v teplém počasí virus, který může vyvolat encefalitidu u dětí i dospělých. Bakterie, plísně, paraziti a další mikroorganismy (například ty, které jsou původci tuberkulózy nebo syfilitidy) mohou být rovněž příčinou encefalitidy. V ojedinělých případech může encefalitida vzniknout jako komplikace jiných virových onemocnění, například spalniček nebo planých neštovic nebo působením některých jedovatých látek, například olova. Často dochází také k zánětu blan, které obklopují mozek, tzv. meningů.
Příznaky encefalitidy
Děti s lehkou formou encefalitidy nemusí mít žádné příznaky nebo jenom mírné, například horečku, bolesti hlavy nebo se celkově necítí dobře. Vážnější případy se projevují výrazným otokem mozku, který má za následek ztrátu vědomí, křeče, zvracení, změny osobnosti, ochrnutí jedné strany těla, problémy s mluvením a s pamětí, zdvojené vidění a dezorientaci. Postižení meningů se projevuje ztuhlou šíjí a citlivostí očí na světlo. Těžké případy mohou končit smrtí.
Diagnóza encefalitidy
Zjistíte-li u svého dítěte příznaky encefalitidy, okamžitě vyhledejte lékaře. Lékař nařídí vyšetření mozku magnetickou resonancí nebo počítačovou tomografií, elektroencefalogram (test, kterým se měří elektrická aktivita mozku) a krevní testy. Aby mohl určit typ infekce a její příčinu, odebere lékař dítěti vzorek mozkomíšní tekutiny, která obklopuje mozek a míchu, a zašle ho k rozboru do laboratoře. V ojedinělých případech se k určení příčiny encefalitidy používá biopsie.
Léčba encefalitidy
Jestliže se encefalitida neléčí, upadne dítě do komatu. Je-li diagnostikována a léčba je zahájena dříve, než dítě upadne do komatu, je dobrá šance na uzdravení. Encefalitida, jejíž příčinou je virus herpes simplex, se léčí antivirotiky, například acyklovirem, která se podávají nitrožilně po dobu asi 10 dnů; je nutná hospitalizace. Léčba ostatních typů encefalitidy závisí na jejich příčině. U kojenců a malých dětí, které onemocní encefalitidou, dochází někdy k trvalému poškození mozku nebo k úmrtí. Starší děti se však většinou během 2 až 3 týdnů uzdraví bez dalších komplikací. Lehké případy mohou proběhnout bez povšimnutí.