1Srpen
2013

Gastroezofageální reflux u dětí

1. Srpen 2013 |
Gastroezofageální reflux u dětí
Děti

Gastroezofageální reflux, jinak známý také jako pálení žáhy, je onemocnění, při kterém se vrací kyselý obsah žaludku zpět do jícnu a úst. Gastroezofageální reflux je způsoben nesprávnou funkcí svalu na dolním konci jícnu, který má bránit návratu obsahu žaludku zpět. Díky tomu dochází k vyvolání bolesti a pálení v hrudníku a za hrudní kostí směřující do krku. Léčba tohoto onemocnění obvykle spočívá ve změně stravy a způsobu života dítěte a předepsáním účinných léků, snižujících obsah kyselin v žaludku a urychlující odchod potravy ze žaludku do střev.

Gastroezofageální reflux u dětí

Gastroezofageální reflux, běžně zvaný pálení žáhy, je návrat kyselého obsahu žaludku zpět do jícnu (svalová trubice spojující ústa se žaludkem). Sval na spodní konci jícnu ovládá průchod potravy z jícnu do žaludku a brání tomu, aby se obsah žaludku vracel zpět od jícnu. Dětem s gastroezofageálním refluxem tento sval funguje nesprávně. Řada takto postižených dětí trpí také hiátovou kýlou způsobenou vydutím části žaludku skrze bránici (sval, který odděluje hrudní dutinu od dutiny břišní).

Gastroezofageální reflux se vyskytuje u kojenců a malých dětí častěji, než se v minulosti myslelo. Někteří kojenci se s touto poruchou rodí. U jiných dětí k ní přispívá přejídání nebo zvyk hned po jídle si lehnout. Stav zhoršuje konzumace některých potravin, například kořeněných jídel, čokolády, nápojů s obsahem kofeinu, perlivých nápojů a alkoholu. U starších dětí a dospívající mládeže jsou rizikovými faktory kouření, nadváha nebo těhotenství.

Příznaky gastroezofageálního refluxu

Gastroezofageální reflux se projevuje bolestí a pálením, které začíná v hrudníku za hrudní kostí a postupuje směrem do krku. Řada dětí má kyselou nebo hořkou chuť v ústech způsobenou tím, že se žaludeční obsah vrací až do úst. Děti obvykle zvracejí, kašlou, říhají a pociťují bolest při polykání.

U kojenců se gastroezofageální reflux projevuje zvracením po jídle. Mívají také záchvaty kašle a potíže s dýcháním způsobené vdechováním žaludečního obsahu nebo u nich palčivý pocit vyvolává podrážděnost. V ojedinělých případech mohou mít vážnější příznaky, například neprospívání. Gastroezofageální reflux u kojenců vymizí obvykle v prvním roce života.

Hiátová kýla má příznaky podobné gastroezofageálnímu refluxu - pálení žáhy nebo říhání - nebo je bez příznaků.

Diagnóza gastroezofageálního refluxu

Lékař obvykle diagnostikuje gastroezofageální reflux na základě rentgenového vyšetření. Dítě bude muset vypít tekutinu obsahující sulfát baria, jehož postup trávicím ústrojím se pak sleduje pomocí rentgenových snímků. Vyšetření je bezbolestné a tekutina z těla snadno vyjde. Lékař může použít také pH sondu, dlouhý, tenký nástroj, který zavede dítěti ústy do jícnu, aby změřil hladinu kyselin v jícnu v průběhu 24 hodin. Zavedení sondy může vyvolat krátce nepříjemný pocit. Další metodou, která slouží k diagnostikování gastroezofageálního refluxu, je gastroskopie. Používá se endoskop, úzká pružná trubice, která se opět zavádí ústy do jícnu. Dítě dostane sedativa. Pomocí endoskopu může lékař prohlédnout sliznici jícnu. Další možností, jak stanovit nebo potvrdit diagnózu, je biopsie pomocí endoskopu.

Léčba gastroezofageálního refluxu

Gastroezofageální reflux a hiátová kýla se léčí změnou stravy a způsobu života. Dětský lékař obvykle předepíše také léky. Reflux se vyskytuje často u dětí, které jsou zvyklé ležet v rovné poloze. Má-li váš kojenec tuto poruchu, držte ho v náručí tak, aby byl vzpřímený, nebo ho nechávejte 30 minut po jídle ležet s hlavičkou podloženou polštářem, popřípadě ho uložte tak, aby leželo na pravém boku. Lékař vám také pravděpodobně doporučí zahušťovat dítěti mléko rýžovými vločkami, které se tak snadno nevrací ze žaludku zpět. Během jídla a po jídle nezapomínejte nechat dítě několikrát odříhnout.

Děti by se měly vyhýbat stravě a nápojům s obsahem kofeinu, které uvolňují svaly a tím umožňují, aby se obsah žaludku vracel do jícnu. Poslední jídlo by mely dostat 2 až 3 hodiny před spaním. Podložte dítěti čelo postýlky o 10 až 20 cm. Má-li dítě nadváhu, doporučí mu lékař redukční dietu.

Jestliže tato léčba nezabere, předepíše lékař obvykle léky, které snižují obsah kyselin v žaludku, urychlují odchod potravy ze žaludku do střev nebo zlepšují funkci svalu spojujícího jícen a žaludek. Tyto léky také zmírňují příznaky. Je-li i tato léčba bezvýsledná, bude pravděpodobně nutná operace.

Související články

Vložit příspěvek