Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Guillainův-Barrého syndrom
Guillainův-Barrého syndrom je forma poškození nervů, která je příčinou ochablosti svalů, ztráty citlivosti a normálních reflexů. V mnoha případech Guillainův-Barrého syndrom vzniká jako následek virové infekce, příčinou však může být i očkování. Dítě začne pociťovat slabost v nohou s brněním a necitlivostí, která se šíří do ostatních částí těla a může přejít v ochrnutí. Slabost svalů hrudníku může vyvolat dýchací potíže. S Guillainův-Barrého syndromem musí být dítě hospitalizováno, hrozí totiž selhání dýchacích cest.
Guillainův-Barrého syndrom
Guillainův-Barrého syndrom je forma poškození nervů, která je příčinou ochablosti svalů, ztráty citlivosti a normálních reflexů. Příznaky začínají v nervech na dolních končetinách. Putují vzhůru po těle a postihují břicho, hrudník, horní končetiny a obličejové svaly. Někdy jsou zasaženy svaly ovládající dýchání. Většina případů Guillainova-Barrého syndromu vzniká jako následek virové infekce. V ojedinělých případech může být příčinou tohoto syndromu dětské očkování.
Příznaky Guillainova-Barrého syndromu
Asi týden nebo dva po prodělané infekci nebo po očkování začne dítě pociťovat slabost v nohou, často doprovázenou brněním a necitlivostí. Slabost se rychle šíří do ostatních částí těla a může přejít v ochrnutí, které trvá týdny až měsíce. Slabost prsních a obličejových svalů může vyvolat dýchací potíže. Dítě namáhavě dýchá, pociťuje úzkost, má promodralou pokožku. Slabost obličejových svalů vyvolává potíže s řečí a s polykáním.
Diagnóza Guillainova-Barrého syndromu
Zjistíte-li u dítěte příznaky Guillainova-Barrého syndromu, okamžitě vyhledejte lékaře. Lékař dítě důkladně vyšetří a nechá mu udělat lumbální punkci a elektromyografické vyšetření (test, kterým se měří rychlost nervových impulzů). Na základě výsledků těchto vyšetření stanoví diagnózu.
Léčba Guillainova-Barrého syndromu
Dítě musí být hospitalizováno, hrozí selhání dýchacích cest, proto musí být neustále pod kontrolou. V závažných případech bude nutné napojení na dýchací přístroj. Lékař pravděpodobně doporučí plazmaferézu (výkon, při kterém je dítěti nahrazena plazma plazmou dárce), kterou se plazma zbaví protilátek viru, jenž vyvolal nemoc. Po skončení léčby bude dítě pravděpodobně potřebovat fyzioterapii k posílení svalů, které byly oslabeny poškozením nervů.
Většina dětí se úplně uzdraví bez jakýchkoliv následků. Rekonvalescence trvá 2 až 3 týdny, ale může trvat i rok nebo déle podle závažnosti nemoci. Některým dětem zůstanou svaly trvale ochablé. Onemocněním dítě nezíská imunitu, může nemoc dostat znovu, i když se takové případy vyskytuje jen vzácně.