Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Hemangiom u dětí
Hemangiom je shluk cév pod kůží viditelné na povrchu jako mateřské znaménko, které má dítě kdekoliv na obličeji nebo těle. Hemangiom může být dvojího typu, jeden typ je jasně červený a leží těsně pod povrchem kůže, druhý typ je větší, namodralý a leží hlouběji pod kůží a oba jsou bezbolestné. V případech, kdy se hemangiom objeví na očních víčkách, ústech či konečníku, může narušit normální vidění, krmení a další tělesné funkce. V těchto případech bude pravděpodobně nutná léčba ústy nebo injekčně podávanými kortikosteroidy nebo operace laserem s cílem zmenšit velikost hemangiomu. V ostatních případech léčba hemangiomu nebývá vždy nutná.
Hemangiom u dětí
Hemangiom je mateřské znaménko, které má dítě kdekoli na obličeji nebo na těle buď už při narození, nebo se objeví několik týdnů po narození. Hemangiomy jsou shluky krevních cév pod kůží viditelné na povrchu. Mohou se vyskytovat také vnitřně nebo se objeví později v životě po zranění postižené oblasti. Častěji je mají holčičky a nedonošené děti. Existují dva hlavní typy hemangiomů - kapilární a kavernózní hemangiomy.
Příznaky hemangiomu
Kapilární hemangiomy mírně vystupují, jsou jasně červené a leží těsně pod povrchem, zatímco kavernózní hemangiomy jsou vetší, namodralé a leží hlouběji pod kůží.
Podpovrchové hemangiomy jsou zpočátku lehce zbarvené skvrny na kůži, v průběhu prvních 8 měsíců života rychle dorostou do velikosti 6 až 10 cm v průměru. Pak obvykle přestanou růst a zbarví se růžovošedě. V příštích 6 až 12 měsících se začnou pomalu zmenšovat, tento proces však může trvat až 5 let. Kavernózní hemangiomy dorůstají do velikosti 15 až 25 cm nebo větší a jejich zmenšování může trvat 5 až 9 let. Řada se jich ztratí úplně, často vsak po nich na kůži zůstane slabá skvrna.
Novorozenci mají obvykle pouze jeden hemangiom, mohou mít však i dva nebo tři, ojediněle i více. Hemangiomy jsou bezbolestné. Ve vzácných případech, kdy dojde k jejich neobvykle rychlému růstu nebo zmenšování, mohou vytvořit otevřené boláky a zanítit se. Objeví-li se na očních víčkách kojence, na ústech, na nose, v konečníku nebo u dívek na genitáliích, mohou narušit normální vidění, krmení, dýchání a další tělesné funkce. Některé kavernózní hemangiomy mohou pohlcovat krevní destičky (buňky potřebné ke srážení krve) a mohou krvácet, což může mít za následek anémii.
Diagnóza hemangiomu
Lékař vyšetří mateřské znaménko, potvrdí diagnózu hemangiomu a rozhodne, zda je nutná léčba.
Léčba hemangiomu
Ve většině případů není léčba nutná, hemangiomy zmizí samy od sebe. Má-li dítě hemangiom na očních víčkách nebo na jiné části těla, kde může narušovat normální tělesné funkce nebo poškozuje vzhled dítěte, bude pravděpodobně nutná léčba ústy nebo injekčně podávanými kortikosteroidy nebo operace laserem, kterou provede dermatolog (odborník na nemoci kůže), s cílem zmenšit velikost hemangiomu. Léky se aplikují ústy nebo injekcemi píchanými přímo do hemangiomu. Při léčbě laserem může dítě pociťovat mírnou bolest. Hemangiomy, které se vytvořily u starších dětí, je obvykle nutné odstranit chirurgicky.
Diskuze