8Duben
2012
MUDr. Lucia Hlavatá

Mykóza

8. Duben 2012 | MUDr. Lucia Hlavatá
Mykóza
Nemoci

Mykóza je infekce, která je způsobena vláknitými houbami, mezi které se řadí dermatofyty a kvasinky. Mykóza se může objevit prakticky kdekoliv na těle. Mezi její typické projevy patří svědění, zánět, zčervenání pokožky a její popraskání a olupování. Mykóza nemusí být jen povrchová, ale může postihnout více orgánů současně. Při náznaku mykotické infekce je třeba navštívit kožního lékaře.

Mykóza

Plísňová neboli mykotická onemocnění. Mykózy obecně jsou infekce vyvolané mikroskopickými houbami, a to buď dermatofyty, což jsou vláknité houby, nebo kvasinkami. Mykózy dělíme na povrchové a systémové, tedy celkové. Povrchové infekce se mohou vyskytovat prakticky kdekoliv na těle. Nejčastějšími vyvolavateli mykóz jsou dermatofyty. Ty se živí odumřelými kožními buňkami, proto napadají kůži, vlasy a nehty. Infekce způsobené kvasinkami se projevují jak na kůži, tak i na sliznicích. Systémové mykózy se vyskytují u lidí s oslabenou imunitou, u postižených AIDS a také častěji u nemocných trpících cukrovkou. Při této formě je postiženo více orgánů současně a onemocnění často mívá závažný průběh. Původci se liší od povrchových infekcí, nicméně může být systémová mykóza vyvolána i kvasinkami.

Vznik mykózy

Plísně dělíme na dermatofyty, kvasinky a houby tvořící mycelia neboli mikromycety. Dermatofyty vyvolávají onemocnění zvané dermatofytózy, kterým odborně říkáme tinea. Jsou to přirozené patogeny u zvířat a na člověka se mohou dostat přímým kontaktem. Nejčastěji bývají mykózy způsobeny rody Trichophyton, Epidermophyton a Microsporum. Jde o mikroorganismuy, které jsou podobné rostlinám, avšak na rozdíl od nich nevytvářejí chlorofyl. V jejich buněčné stětě se nachází polysacharid chitin, který působí její houževnatost a tvrdost. Tyto organismy žijí všude, jedinou podmínkou pro jejich existenci je, že potřebují kyslík.

Jak se mykóza projevuje

Když už se mykóza objeví, prvotní příznaky bývají většinou nenápadné. Nejčastěji se mykóza projevuje svěděním. Později se objeví zánět, zčervenání pokožky, její popraskání a olupování. Nejhorší variantou je, když příznaky chybí, a člověk se pak nevědomky stává přenašečem. Mykóza nohou postihuje meziprstní oblasti a plosky. Projevuje se silným svěděním a později se mohou objevit i známky infekce jako zčervenání a olupování kůže. Na ruce se přenáší většinou z místa prvotní nákazy, tedy z nohou. Objevuje se pocit přesušené kůže, svědení, zarudnutí dlaně s jejím ztluštěním a popraškovité olupování kůže. Při mykóze nehtů neboli onychomykóze, jsou častěji postiženy nehty na nohou než na rukou a to především palec a malík. Nejběžnější formou je mykóza začínající od okraje nehtu, která vede k jejímu žlutavému drolivému ztluštění až odloučení od nehtového lůžka. Méně častá je pak infekce, která začíná přímo v nehtovém lůžku, a tím narušuje i růst nehtu. Ten se deformuje, barví do běla a ztrácí lesk. Na končetinách a trupu se mykóza projevuje vznikem zarudlých, kulovitých, olupujících se ložisek, které se postupně ve středu vyhojují. Zvláštním druhem mykózy je pak pityriáza, odborně pityriasis versicolor, při které se objevují šedavé skrvny.

Typy mykóz a jejich příznaky

Podle místa infekce rozlišujeme mykózy nohou, odborně tinea pedis neboli atletická noha a postižení rukou neboli tinea manus, dále postižení nehtů, odborně tinea unguium neboli onychomycosis. Další dermatofytózou je tinea capitis, což je onemocnění vlasaté části hlavy, dále infekce vousaté části obličeje a krku zvané tinea barbae, tinea corporis je zase lokalizována na trupu a končetinách a posledním typem je tinea inguinalis, kdy se jedná o postižení třísel mykózou. Z kvasinek je nejdůležitějším zástupcem Candida albicans. Ta vyvolává tzv. kandidózy. Ty se objevují v ústní dutině, v jícnu, na genitálu a také na kůži v místě vlhké zapářky. Mykózy se přenášejí po kontaktu s nemocným člověkem. Infekce se ale objevit nemusí, na jejím vzniku se podílejí mimo jiné i vlastnosti houby, celkový zdravotní stav nemocného a místní kožní podmínky jako je vlhkost kůže nebo její poranění. Nejrizikovějšími místy pro vznik mykóz jsou pobyty na veřejných koupalištích, v bazénech, společných sprchách nebo fitcentrech.

Mykózy a jejich komplikace

Komplikací mykóz je zejména jejich rozšíření na další části těla. Mykóza se může na vlasy a nehty rozšířit až druhotně. K tomu dochází při nedostatečné či pozdní léčbě mykózy. Značné nebezpečí hrozí u starších lidí, kteří mají oslabenou imunitu, či u jedinců trpících onemocněním, které má účinky potlačující imunitu. Vyvarování se těchto komplikací můžeme docílit včasnou léčbou onemocnění, tedy při prvních příznacích neprodleně navštívit kožního lékaře.

Léčba mykózy

Na trhu je dnes již několik druhů volně prodejných přípravků na boj proti mykózám. Léčba plísňových infekcí ale přesto patří do rukou kožního lékaře. Mykózu je třeba nepodceňovat, protože se velice často vrací i při zdánlivém ústupu příznaků. V důsledku narůstající odolnosti mikroorganismů vůči lékům nemusí být někdy tato léčba účinná. Proto se provádí mikroskopické a kultivační vyšetření odebraného vzorku tkáně a nasadí se vhodný lék. Pokud mykóza není vhodně léčena, může se dále rozšiřovat a působit nepříjemné pocity, hlavně svědění. Vážnější problémy může způsobit u lidí s oslabenou imunitou, u starších osob a cukrovkářů. Při výskytu těchto příznaků, je třeba navštívit kožního lékaře, protože v pozdějších stadiích už domácí samoléčba mykózy nemusí pomoci.

Prevence vzniku mykózy

Prevence plísňových onemocnění znamená správnou péči o pokožku. Tedy pravidelná a správná hygiena a to zejména partií, kde je vlivem jiných faktorů zvýšená vlhkost. Dále je to nošení prodyšného prádla, nejlépe bavlněného, výběr vhodné obuvi spolu s její dezinfekcí a to zejména při častém nošení a zvýšeném zapaření nohou, například při sportu. Jsou to i hygienické zásady ve veřejných zařízeních jako jsou sprchy u bazénů, zde díky přezutí do vlastní obuvi vhodné k vodě, zamezíte nejen nákaze plísní, ale i jiným takto přenosným onemocněním.

Související články

Vložit příspěvek