16Srpen
2013

Horečka u dětí

16. Srpen 2013 |
Horečka u dětí
Děti

Horečka u dětí není sama o sobě onemocněním, ale příznakem, který vypovídá o obraně organismu proti cizorodým organismům. O horečce mluvíme v případě, že tělesná teplota vystoupá na 38°C. U malých dětí se teplota měří v konečníku, či v podpaží. Zejména děti jsou při horečce ohroženi dehydratací.

Horečka u dětí

Horečka je abnormálně vysoká tělesná teplota, obvykle přes 38 °C. Je to jeden ze způsobů, kterým se tělo brání infekci. Stimuluje imunitní systém k uvolnění protilátek, které brání šíření infekce. Horečka je většinou vyvolána viry, dosahuje 38 až 40 °C a trvá 2 až 3 dny. Příčinou mohou být také některé dětské neinfekční nemoci, některé léky nebo jedy.

Stupeň horečky nemusí nutně určovat závažnost nemoci. Normální teplota se pohybuje mezi 36 a 38 °C (37 °C je průměrná teplota). Teplota dětského těla se může každý den měnit o jeden nebo dva stupně, nejnižší bývá mezi 3. a 6. hodinou ranní a nejvyšší mezi 5. a 7. hodinou večerní. Příčinou zvýšené teploty může být i fyzická činnost, počasí, příliš teplé oblečení, pití horkých nápojů nebo horká koupel. Naměříte-li dítěti teplotu mezi 37,7 a 38 °C, změřte mu ji za hodinu znovu, abyste se přesvědčili, že je stále vysoká.

Varování: Když má dítě křeče z horečky

Ve věku mezi 6 měsíci a 5 lety mívají děti křeče z vysoké horečky nebo z horečky, která je přepadla velmi rychle. Tyto křeče, nazývané febrilní, mívají různou intenzitu. Během záchvatu dítě obvykle stáčí oči nebo škube a trhá celým tělem. Někdy též zvrací. Křeče obvykle trvají jen několik málo minut a dítě se rychle vrací do normálního stavu. Ve většině případů vypadají hrozivě, ale nepůsobí žádné problémy. Nejlepším způsobem, jak záchvat febrilních křečí zvládnout, je položit dítě na podlahu nebo na lůžko a otočit mu hlavu na stranu, aby mu mohly odtékat sliny a zvratky z úst. Nikdy mu nedávejte nic do úst.

Při prvním záchvatu volejte ihned lékaře. Trvá-li záchvat déle než 2 nebo 3 minuty, je obzvláště silný (dítě má potíže s dýcháním, dusí se, nebo má promodralou kůži), nebo má dítě několik záchvatů za sebou, volejte pohotovost.

U kojenců jsou horečky časté

Kojenci a malé děti dostanou horečku mnohem častěji než starší děti. Horečka se u nich vyvine také mnohem rychleji než u starších dětí, protože jejich přirozený tělesný chladicí systém - pocení - ještě tak dobře nepracuje. Neměli byste proto kojence ani batolata přehnaně oblékat ani je přikrývat těžkými přikrývkami, zejména když má dítě horečku. Nadměrné teplo horečku obvykle zhorší.

Kdy volat lékaře?

Jak budete postupně své dítě poznávat, naučíte se správně posoudit, zda je při horečce nutné volat lékaře či nikoliv. Lékaře byste rozhodně měli volat k dítěti s horečkou, jestliže:

  • Má teplotu 40 °C nebo vyšší.
  • Jsou mu méně než 3 měsíce a má teplotu 38 °C nebo vyšší.
  • Je podrážděné, neustále pláče a není možné ho uklidnit. Neprobouzí se samo a je nezvykle ospalé.
  • Má ztuhlý krk, což může být známkou meningitidy. Má na kůži červené skvrny, což může být známkou infekce v krvi.
  • Má potíže s dýcháním, přestože jste mu vyčistili nos.
  • Slintá a nemůže nic polknout, což může být známkou zánětu průdušnice nebo hrtanové příklopky (epiglottitida).
  • Vypadá a chová se, jako by bylo velmi nemocné i hodinu poté, co jste mu dali lék na snížení teploty.
  • Pociťuje pálení nebo bolest při močení.
  • Má horečku déle než 72 hodin, nebo déle než 24 hodin bez známé příčiny.
  • Má křeče nebo nedávno mělo křeče z horečky.
  • Trvale zvrací nebo má průjem.
  • Močí méně často než obvykle.
  • Vykazuje známky bolesti, například se potahuje za ucho, což může být známka zánětu v uchu.
  • Pláče, když s ním hýbáte nebo se ho dotýkáte.
  • Po několik hodin odmítá pít tekutiny.
  • Má horečku, která na více než 24 hodin ustoupí a pak se opět vrací.

Jak ošetřovat dítě s horečkou

Má-li vaše dítě slabou horečku, ale cítí se dobře a normálně jí, není nutné, abyste horečku nějak léčili. Než se rozhodnete, co uděláte, zvažte další příznaky, které dítě má, a jak dalece vypadá nemocné. Jestliže má teplotu více než 37,7 °C a necítí se dobře, podejte mu příslušnou dávku paracetamolu nebo ibuprofenu. Dětem do 18 let nikdy nedávejte aspirin vzhledem k jeho spojitosti s Reyeovým syndromem a dětem do 6 měsíců nedávejte ibuprofen. Pečlivě sledujte teplotu dítěte a kontrolujte, zda nestoupá.

Horečka obvykle způsobí velkou ztrátu tekutin pocením, proto dávejte dítěti hodně tekutin, abyste zabránili dehydrataci. Dítěti udržujte v pokoji příjemnou teplotu a oblékejte ho lehce, protože většina tepla se ztrácí pokožkou. Přílišné oblékání nebo přikrývání kojenců může být nebezpečné, neboť kojenci si neumí sundat oblečení nebo přikrývku, když jsou přehřátí. Obvykle není nutné omývat dítě vodou o pokojové teplotě. Je to však na místě, pokud se necítí dobře nebo je neklidné, má teplotu vyšší než 40 °C, příčinou horečky je sluneční úpal nebo paracetamol ani ibuprofen nezabraly. 

Při horečce nedávejte dítěti aspirin

Dětem do 18 let nikdy nedávejte aspirin nebo jiné léky obsahující salicyláty. Tyto léky jsou spojovány s život ohrožujícím onemocněním, tzv. Reyeovým syndromem, který postihuje mozek a játra. Salicyláty jsou obsaženy v mnoha volně prodejných lécích, proto vždy pečlivě kontrolujte etikety na lécích.

Vložit příspěvek