2Srpen
2013

Inkompatibilita v systému ABO a Rh

2. Srpen 2013 |
Inkompatibilita v systému ABO a Rh
Děti

Inkompatibilita v systému ABO a Rh je způsobena neshodou mezi krví matky a plodu. Nejběžnější typ inkompatibility v systému ABO je případ, kdy krev matky je typ 0, avšak krev plodu typ 0 není. V případě inkompatibility v systému Rh se v matčině krvi tvoří protilátky vůči krvi plodu. Protilátky se dostanou placentou do krve plodu, zaútočí na jeho krvinky a zničí je. Výsledkem je pak postižení plodu nebo novorozence chudokrevností, postižením mozku nebo v závažných případech dítě umírá. Jak se inkompatibilita v systému ABO a Rh projevuje a léčí se dočtete níže.

Inkompatibilita v systému ABO a Rh

Inkompatibilita v systému ABO a Rh je způsobena neshodou mezi krví matky a plodu. Rh je protein, který se nachází v červených krvinkách. Inkompatibilita Rh znamená, že matčina krev je Rh negativní (postrádá protein Rh), zatímco krev plodu je Rh pozitivní (obsahuje protein Rh). U ABO inkompatibility je rozdíl mezi krevním typem - A, B, AB nebo 0 - matky a plodu. Nejběžnějším typem ABO inkompatibility je případ, kdy matčina krev je typu 0 a plod nemá krev typu 0. ABO stejně jako Rh inkompatibilita je příčinou destrukce červených krvinek, avšak ABO inkompatibilita není tak vážná.

Při Rh inkompatibilitě se v matčině krvi tvoří protilátky (proteiny, které pomáhají likvidovat cizí látky v krvi) vůči krvi plodu. Když protilátky matky projdou placentou, zaútočí na krvinky plodu a zničí je. Výsledkem je postižení plodu nebo novorozence anémií, žloutenkou, poškozením mozku nebo srdečním selháním. V závažných případech plod nebo novorozenec umírá. Při inkompatibilitě v systému ABO mají protilátky v matčině krvi mírnější příznaky.

Příznaky inkompatibility

Rh inkompatibilní plody často rostou a pohybují se pomaleji, než je normální. Postižený novorozenec je obvykle bledý a vykazuje známky žloutenky způsobené vysokou hladinou bilirubinu (žluté barvivo ve žluči). Dítěti se rovněž tvoří nevysvětlitelné podlitiny nebo krevní sraženiny pod kůží, má potíže s dýcháním, špatné reflexy, trpí epileptickými záchvaty a může nastat i srdeční selhání. ABO inkompatibilní novorozenci mají vysokou hladinu bilirubinu, do 24 hodin po porodu dostanou žloutenku. Jen ojediněle mají anémii nebo vážné komplikace.

Diagnóza inkompatibility

Lékaři na základě rozboru krve zjistí, zda nejsou matka a dítě Rh nebo ABO inkompatibilní. Tuto poruchu potvrdí vysoká hladina bilirubinu, známky anémie u plodu a přítomnost protilátek v krvi matky.

Léčba inkompatibility

Těhotná žena, která je Rh-, by měla vyhledat včas prenatální poradnu, aby mohl lékař sledovat její stav. V 28. týdnu těhotenství dostane injekci Rh imunoglobulinu a další do 72 hodin po porodu nebo po ukončení těhotenství. Rh imunoglobulin zničí krvinky plodu dříve, než se v těle matky proti nim stačí vytvořit protilátky.

Jde-li o vážný případ Rh inkompatibility, dostane plod v 18. týdnu těhotenství nebo později krevní transfuzi. Další možností je výměnná krevní transfuze, kterou dostane novorozenec po porodu, při níž je mu odebrána krev a nahrazena dárcovskou krví. Při transfuzi je nutná hospitalizace těhotné matky nebo novorozeného dítěte.

Lehkou formu žloutenky způsobenou ABO inkompatibilitou novorozence lze někdy odstranit fototerapií. Fototerapie mívá vedlejší účinky, například průjem, vyrážku nebo dehydrataci, kterou je třeba léčit v nemocnici ústním nebo nitrožilním podáváním rehydratačních tekutin.

Související články

Vložit příspěvek