Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Intraventrikulární nebo periventrikulární hemoragie
Intraventrikulární nebo periventrikulární hemoragie je mozkové krvácení postihující předčasně narozené děti. Děti mají pomalé nebo chybějící reflexy, jsou nadměrně apatické, mají špatný svalový tonus a mohou mít bledou až promodralou kůži nebo křeče. Intraventrikulární nebo periventrikulární hemoragii nelze léčit, léčí se jen příznaky.
Intraventrikulární nebo periventrikulární hemoragie
Intraventrikulární nebo periventrikulární hemoragie je krvácení, ke kterému dochází v mozku předčasně narozeného dítěte. Krvácení může být různé síly a vyskytuje se uvnitř (intra-) nebo kolem (peri-) mozkových komor, tj. kolem prostor v mozku vyplněných mozkomíšním mokem. Příčinou může být poranění během porodu nebo po porodu, kdy se zvyšuje tlak v krevních cévách v hlavě dítěte, nebo rychlé změny objemu krve, vysoký nebo nízký krevní tlak, nebo vážné plicní onemocnění. Krevní cévy ve vyvíjejícím se mozku dítěte jsou velmi tenké, snadno prasknou a dojde ke krvácení. Nebezpečí hemoragie závisí na stupni nedonošenosti nebo závažnosti onemocnění. Nejvíce ohrožení jsou novorozenci vážící méně než 1 kg nebo narození před 28. týdnem. Asi ve 2 % případů jsou postiženy donošené děti (narozené v 37. týdnu a starší), u kterých došlo při porodu ke zranění.
Příznaky intraventrikulární nebo periventrikulární hemoragie
Nejčastějšími příznaky jsou pomalé nebo chybějící reflexy, špatný svalový tonus, nadměrná apatie nebo ospalost a spánková apnoe. U předčasně narozených dětí se začnou příznaky projevovat během několika hodin nebo dnů života. Stav novorozence se obvykle druhý nebo třetí den náhle zhorší. Mohou se objevit ještě další příznaky - bledá nebo promodralá kůže, žloutenka, svalové záškuby, křeče, ochrnutí, šok, apnoe a pomalý srdeční tep nebo bezvědomí. Dítěti se rychle zvětšuje obvod hlavy; 2 až 4 týdny po začátku krvácení se objeví hydrocefalus.
Diagnóza intraventrikulární nebo periventrikulární hemoragie
Dětský lékař diagnostikuje intraventrikulární nebo periventrikulární hemoragii na základě vyšetření ultrazvukem nebo počítačovou tomografií. Obvykle bývá nutná také lumbální punkce a krevní testy.
Léčba intraventrikulární nebo periventrikulární hemoragie
Intraventrikulární nebo periventrikulární hemoragii nelze léčit, lékař však může ošetřit příznaky, které dítě má. Trpí-li například křečemi, předepíše mu lékař léky proti křečím. V případě šoku dostane krevní transfuzi, tekutiny a léky. Hydrocefalus bude pravděpodobně vyžadovat operaci, při které se do mozkových komor dítěte zavede malá plastová hadička zvaná zkrat. Zkratem se odvádí mozkomíšní mok do břicha dítěte a odčerpává se přebytečná tekutina z mozku. Postižené dítě bude muset podstoupit sérii lumbálních punkcí, které zmírní tlak v mozkových komorách naplněných mokem. Výsledek závisí na závažnosti krvácení v mozku. Silné krvácení může vést k mozkové obrně, mentální retardaci, nedoslýchavosti, k poruchám zraku nebo může končit smrtí.