Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Bolest končetin
Bolest končetin - zejména těch dolních - je častá obtíž mnoha pacientů, která výrazně snižuje kvalitu života. Bolest končetin je nejčastěji cévních a nervových příčin, někdy problém leží v kloubech či v traumatické příčině. Zvláště nervové a cévní bolesti končetin jsou spojeny s obávanou kritickou končetinovou ischemií.
Bolest končetin
Bolest končetin je jedním z nečastějších příznaků v medicíně. Samotných příčin je opravdu hodně a popis všech přesahuje obsah tohoto článku, zaměříme se proto na ty nejčastější z nich. Bolesti končetin můžeme z praktických důvodů rozdělit do několika skupin podle původu:
Cévní příčiny bolestí končetin
Bolesti cévního původu – vůbec nejčastěji se setkáváme s tzv. ischemickou chorobou dolních končetin (ICHDK), což je onemocnění, při kterém má nemocný tepny v dolních končetinách (i jinde v těle) významně zúženy aterosklerotickými pláty (tukovými pláty uvnitř stěny artérií). Díky tomuto zúžení tudy krev protéká hůře, a pokud jsou končetiny vystaveny námaze (chůze, běh), začínají být nedokrvené a neokysličené (ischemické), což se projevuje silnou bolestí nutící člověka zastavit (klaudikační bolest). Kromě tohoto stavu, který je dlouhotrvající sem řadíme i akutní uzávěr artérie zásobující větší či menší část končetiny. Artérie je většinou již předem zúžená aterosklerózou (kornatěním tepen) a náhle se ucpává, pokud se zde dostane embolus – část aterosklerotického plátu z vyššího místa, anebo krevní sraženina nejčastěji ze srdce. Takto vzniklý akutní uzávěr se projevuje velkou bolestí v nedokrveném úseku, který je bledý, bez pulzu a s postupem času chladne. Končetina je slabá, nemocný se na ní nepostaví, má v ní sníženou citlivost. Z cévních příčin ještě můžeme vyjmenovat křečové žíly, které mohou bolet při dlouhém stání či při zanícení jejich stěny.
Nervové příčiny bolestí končetin
Bolesti nervového původu – velmi častou příčinou bolestí končetin jsou změny v oblasti páteře, především výhřez meziobratlové ploténky, která utlačí nervové kořeny, což se může projevit (v závislosti na daném kořenu) bolestí v končetině. Další nervovou příčinou může být pásový opar, což je infekce vyvolána stejným virem, jaký u daného člověka v dětství vyvolal plané neštovice. Tento virus se totiž od dětství „schovával" v těle, a pokud došlo k významnému poklesu obranných schopností, může se objevit výsev bolestivých puchýřků například na končetině (závisí to na daném nervu, po kterém se virus dostává do kůže). Nervy jsou velmi citlivé na tlak, především ten dlouhodobý, jejich častým stlačováním můžeme tedy vyvolat jejich poškození projevující se i bolestmi. Například je tomu tak při tzv. syndromu karpálního tunelu (útlak nervus medianus v oblasti zápěstí, což se projeví brněním, bolestí i necitlivostí prvních 3 prstů na ruce). K podobnému poškození může vést nošení těžkých batohů a kabel na rameni, kdy se projeví nepohyblivostí, brněním, bolestmi v horních končetinách.
Kloubní příčiny bolestí končetin
Kloubní bolesti – patří sem především artróza a artritida kloubu. Artróza je onemocnění, během kterého mizí kloubní chrupavky, čímž o sebe kosti v kloubu více třou, což se projevuje bolestí, ztuhlostí kloubu, jeho omezenou pohyblivostí. Artritida je obecné označení zánětu kloubu, který se projevuje bolestí, ztíženou pohyblivostí, otokem a zarudnutím kůže nad kloubem. Jde o stav závažný, který je potřeba léčit, může totiž vyústit v zničení kloubu, v jeho nepohyblivost, může se také přenést na kosti.
Bolest končetin a traumata
Poranění – poranění v oblasti končetin patří také k velmi častým příčinám bolestí. Řadíme sem podvrtnutí a vykloubení kloubů, natažení či natržení svalů a šlach, zlomeniny kostí.
Rizikové faktory pro vznik bolestí končetin závisí na dané příčině. Obecně lze říci, že se riziko zvyšuje s neúměrným přetěžováním, nošením příliš těžkých batohů a kabel apod. U cévních příčin je riziko jasné – nezdravá příliš tučná strava, kouření, nedostatek pohybu, nadváha či obezita. Následky jsou také různé. Nemusí být žádné např. u poranění, může však dojít k poruše hybnosti končetiny, u cévních příčin až k její ztrátě amputací, jelikož nedošlo k obnovení průtoku krve a tím tkáně bez kyslíku odumřely.
Trpíte-li Vy či někdo ve Vašem okolí bolestmi končetin, neváhejte a obraťte se prosím na svého lékaře, který určí příčinu a navrhne další řešení.
Diskuze