Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Existuje celá řada rad jak připravovat jídlo pro kojence. Zásadní je čerstvost surovin, abychom předešli případnému onemocnění. Je nezbytné také kontrolovat teplotu pokrmů, aby nedošlo k opaření, či popálení dítěte. Některé potraviny nejsou pro kojence vhodné a proto bychom se měli vyvarovat jejich podávání. Takovou surovinou je například med. Obzvláště důležité je i uchovávání potravin na čistém a suchém místě.
Zkažené potraviny se snadno poznají, protože vypadají špatně a také ošklivě páchnou. Ale těžko budete schopni poznat, zda není jídlo kontaminováno nebezpečnou bakterií. Abyste si byli jisti, že jídlo, které pro dítě a pro rodinu připravujete, je bezpečné, řiďte se následujícími pravidly:
Některé potraviny jsou obzvlášť nebezpečné a měli byste se jim vyhýbat. Nikdy nedávejte dítěti nepasterizovanou jablečnou šťávu nebo směsi šťáv obsahující nepasterizovanou jablečnou šťávu nebo nepasterizovaný jablečný mošt. Dětem do jednoho roku nedávejte med nebo kukuřičný sirup, protože mohou způsobit vážnou infekci nazývanou dětský botulismus
Zdá se, že dětem nevadí strava, která má pokojovou nebo nižší teplotu. Když však dítěti jídlo ohříváte, před podáním nejdříve ochutnejte, zda není příliš horké. Když ohříváte dítěti jídlo v mikrovlnné troubě, před podáváním ho zamíchejte, protože v mikrovlnné troubě se jídlo ohřívá nestejnoměrně.
Krabice s dětskými cereáliemi skladujte na suchém, čistém místě. Krabice ukládejte do nádob uzavíratelných dobře těsnícími víčky, aby se do jejich obsahu nedostal hmyz.
Servírujte dítěti cereálie ihned, jak je smícháte s tekutinou. Neschovávejte jejich zbytky na další jídlo.
Nekupujte ani nedávejte dítě dětskou výživu ze sklenic, které mají porušený uzávěr.
Otevřené sklenice s dětskou výživou ukládejte ihned po otevření do chladničky. Načaté skleničky s ovocem nebo skleničky se šťávou skladujte v chladničce maximálně tři dny po otevření. Velké sklenice šťávy mohou být skladovány nejdéle sedm dní. Všechny ostatní druhy dětské výživy by neměly být skladovány v chladničce déle než dva dny po otevření.
Jestliže krmíte dítě přímo ze sklenice, nedojedený zbytek vyhoďte. Abyste zbytečně neplýtvali, oddělte si příslušné množství do misky a zbytek uložte do chladničky.
Nikdy nevracejte zbytky dětské výživy zpět do skleničky a nedojedené zbytky z talíře nikdy neschovávejte na další jídlo.
Zmrazenou dětskou výživu rozmrazujte výhradně v chladničce nebo v mikrovlnné troubě, nikdy ne na kuchyňském pultu.