Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Kousnutí nebo bodnutí hmyzem
Kousnutí, nebo bodnutí hmyzem u dětí je specifické tím, že se s tím setkávají poprvé a tak to může být doprovázeno pouze nepříjemnými pocity. Některé děti však mohou být na jed hmyzu natolik citlivé, že dojde k vyvolání alergické reakce a mohou být ohroženy i na životě. Proto je vhodné dítě po kousnutí, nebo bodnutí hmyzem pečlivě sledovat a při sebemenší změně zdravotního stavu neprodleně transportovat do nemocnice.
Kousnutí nebo bodnutí hmyzem
Kousnutí nebo bodnutí hmyzem obvykle vyvolá pouze nepříjemné pocity. Některé děti však mohou mít těžkou, život ohrožující alergickou reakci, která vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Nejlepší ochranou před kousnutím hmyzem jsou pro děti dlouhé kalhoty, dlouhé rukávy a čepice a používání repelentu proti hmyzu.
Kousnutí hmyzem
Kousnutí komárem, blechou písečnou, blechou nebo štěnicí se projeví svědivý-mi červenými pupínky a málokdy má za následek vážnější problémy. Svěděni zmírníte tekutým pudrem, neaplikujte ho však kolem očí a genitálií. Je-li svěděni příliš silné, požádejte lékaře, aby vám předepsal hydrokortizonovou mast nebo antihistaminika ve formě tablet. Také koupel z ovesných vloček může ulevit od svěděni.
Repelenty působí proti komárům, klíšťatům, blechám, písečným blechám a mouchám, neúčinkují vsak proti bodavému hmyzu, jako jsou včely, vosy a sršně. Repelent aplikujte hlavně na oblečení a obuv; nikdy ho nedávejte dítěti na ruce, protože si ho může snadno přenést do úst nebo do očí.
Jestliže dítě kousne klíště, hrozí mu onemocnění lymskou boreliózou či encefalitidou (zánětem mozkových blan).
Klíště odstraňujte pomocí pinzety. Uchopte ho pinzetou těsně nad pokožkou a kývavým pohybem ho vytáhněte. Ujistěte se vždy, že jste klíště vytáhli celé, včetně hlavičky. Pokuste se klíště uchovat, aby ho lékař nebo laboratoř mohli identifikovat. Jestliže se vám nepodařilo vytáhnout klíště i s hlavičkou, obraťte se na lékaře, aby ji odstranil. Místo kousnutí umyjte mýdlem a vodou. Nikdy klíště neodstra-ňujte prsty, ani je nerozmačkávejte v ruce, neboť se můžete sami infikovat.
Bodnutí včelou
Když včela bodne, vstříkne pod kůži jed. Okamžitě se vytvoří bolestivá, červená bulka a obvykle otok. Bolest většinou do dvou hodin ustane, ale otok se může ještě několik hodin zvětšovat.
Když dítě bodne včela, nejprve pomocí nehtů nebo pinzety vyjměte ze středu zduřelého zčervenalého místa žihadlo. Čím rychleji je odstraníte, tím méně bolestivou reakci bude dítě mít. Po odstranění žihadla přiložte na postižené místo studený vlhký obklad nebo kostku ledu ke zmírnění bolesti a oto-ku Od svěděni uleví tekutý pudr nebo jedlá soda rozpuštěná ve vodě.
Alergie na včelí jed ohrožuje život dítěte
Včelí bodnutí je neškodné, ovšem několikanásobná bodnutí mohou vyvolat zvracení, průjem, bolest hlavy a horečku. Bodnutí do jazyka nebo do hrdla může způsobit otok, který brání dýchání. Některé děti jsou alergické na včelí jed a mají na něj silnou reakci zvanou anafylaktický šok, který může být smrtelný. Okamžitě volejte lékaře, jestliže má dítě po bodnutí včelou potíže s dýcháním nebo s polykáním, tíseň na prsou nebo v hrdle, horečku, vyrážku, závrať nebo se mu točí hlava, otok kolem očí, rtů nebo genitálií, silnou bolest hlavy, žaludeční nevolnost, břišní křeče, průjem, kašel nebo omdlí krátce po bodnutí. Jestliže dítě dostalo včelí žihadlo do úst nebo trpí alergií na včelí bodnutí, odvezte ho k lékaři nebo volejte pohotovost. Děti, které mají alergii na včelí jed, by vždy měly mít u sebe lékařské potvrzení a lék adrenalin, který působí proti anafylaktickému šoku.