Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Bolest oka
Bolest oka je nepříjemný pocit, který může být způsoben celou řadou nemocí. Mezi základní příčiny bolestí oka patří glaukom - zelený zákal, ječné zrno, zánět spojivek, nebo poranění oka. Platí, že vzhledem k důležitosti zraku by žádná bolest oka neměla být podceňována.
Bolest oka
Bolesti očí jsou častým problémem, se kterým se potýkáme. Troufám si říci, že se s nimi potká každý člověk během svého života. Dokážou být velmi ostré, nepříjemné a život omezující, jelikož snižují schopnosti ostrého vidění, vidění se stává nepříjemným. Je vhodné rozlišovat mezi bolestí obou očí a jednoho oka, vzhledem k tomu, že se může jednat o různé nemoci i s různými příčinami a následky, s jinou závažností. Bolest obou očí je probrána v článku Bolest očí.
Příčiny bolesti oka
Bolest jednoho oka může být způsobena:
- Glaukom (zelený zákal) – glaukom je onemocnění docela časté, vyskytující se většinou u dospělých lidí, existuje však i glaukom novorozenců. Jde o onemocnění očí spojené s vysokým tlakem uvnitř oka, který tlačením na oční struktury, způsobuje jejich poškození. Zelený zákal způsobuje postupnou ztrátu vidění, především zužování zorného pole, až dojde k tomu, že oko vidí pouze to, co se nachází přímo v jeho pohledu, ne však okolní věci, jak je tomu u normálního oka. Glaukom jako takový je onemocnění probíhající dlouhodobě bez větších příznaků, proto bohužel lidé často přicházejí až v pokročilém stádiu, kdy se u nich začíná projevovat zužování zorného pole. Může však dojít k akutnímu záchvatu glaukomu, kdy se náhle zvýší tlak v oku natolik, že dojde k velké bolesti hlavy na straně postiženého oka, k bolesti samotného oka, nemocný může zvracet, má zamlžené vidění a trpí světloplachostí. Tento stav by měl být co nejdříve léčen, jelikož může nenávratně poškodit zrak.
- Záněty spojivky – záněty spojivky jsou zřejmě nejčastější příčinou bolestí oka. Začínají často jednostranně, avšak šíří se i na druhé oko, jsou proto popsány v článku Bolest očí.
- Méně častými záněty, které však jsou velmi závažné a hrozí až ztrátou zraku, jsou záněty hlubších částí oka. Nejčastěji k nim dochází po poranění oka cizím předmětem. Záněty zadních oblastí oka se neprojevují bolestí, ale náhlými výpadky vidění, zde je VŽDY nutné co nejdříve navštívit očního lékaře.
- Ječné zrno – jde také o častou příčinu bolesti v oku, která je také zánětlivá. Jde o zánět žlázky víčka. Projevuje se bolestivou hrudkou ve víčku, otokem víčka. Léčbou je místní podávání antibiotik ve formě mastí či kapek do oka. Podobně se mohou projevovat i jiné záněty v oblasti víček, pokud samy neustupují nebo způsobují obtíže, je třeba navštívit očního lékaře.
- Cizí těleso, poranění – jde také o velmi časté příčiny bolesti oka, ve většině případů jednostranné. Cizí tělesa vyvolávají zánět mechanickým drážděním spojivky, která je typicky překrvená, červená a to hlavně v místě největšího dráždění. Oko se snaží cizí materiál vyplavit, takže nadměrně slzí, mrká, při větším podráždění jsou víčka mimovolně zavřená, stažená. Pokud jde o zrnko prachu, písku, řasu apod., můžeme se pokusit vyndat toto tělísko sami například namočenou tyčinkou do uší, vždy umytýma rukama. Pokud však si netroufáme, tělísko nemůžeme najít, nebo je ostré, zabodnuté v oku, NIKDY neodstraňujeme sami a vyhledáme pomoc očního lékaře. Po každém vniknutí cizího tělesa hrozí zánět spojivek, při poranění hlubším i hlubokých částí oka, jež jsou velmi bolestivé a hrozí ztrátou zraku, proto by měly být jakékoliv známky zánětu (bolest, zčervenání, otok víček, slzení)vždy prohlédnuty lékařem. Další příčinou může být poranění chemickými látkami, které se do oka dostaly neopatrným zacházením. Jde o domácí úklidové přípravky, pracovní úrazy, či úrazy dětí ve školních laboratořích. První pomocí zde je okamžitě začít dlouhodobé vyplachování oka či očí pod tekoucí vodou – rozevřít víčka, pustit studenou vodu z kohoutku a nechat ji stékat po oku klidně i několik minut až desítek minut trvale. Jde o snahu vypláchnout látku z oka. Vždy voláme pomoc (155) a do jejího příjezdu můžeme oko vyplachovat.
- Typickou bolestí za jedním okem se projevuje zánět optického nervu vedoucího informace o obrazu z oka do mozku. Jde o onemocnění závažné, projevující se náhlou ztrátou všech zrakových funkcí na daném oku a bolestí za okem především při jeho pohybech. Často sice dochází k obnovení všech zrakových funkcí, ale může dojít k poruše nervu a tím k jednostranné slepotě. Příčinou jsou viry i bakterie, je to také často první příznak roztroušené mozkomíšní sklerózy.
- Jako bolestí oka se mohou projevovat i onemocnění v jiných místech – např. záněty zubů, migréna, záněty dutin.
Bolest oka a rizikové faktory
Rizikovými faktory u zánětů jsou kontakt s nemocnými lidmi, zanesení mikrobů do oka neumytýma rukama, anebo spolu s cizím tělesem. Je potřeba vyvarovat se neopatrnému zacházení s chemickými látkami, také důsledně doléčit jiná onemocnění v oblasti hlavy. Následky prostých zánětů nejsou žádné. U zánětů hlubších částí oka či optického nervu, hrozí ztráta zraku, stejně jako u poranění oka ať už mechanického, nebo chemického. Je proto vždy potřeba vyhledat očního lékaře – zrak máme jen jeden a život bez něj je velmi složitý.
Pociťujete-li Vy, či někdo ve Vašem okolí bolesti oka, které neustupují, neváhejte a poraďte se prosím se svým lékařem, který vše zváží a může Vás odeslat k očnímu lékaři pro další vyšetření a léčbu.