13Srpen
2013

Mléčná kojenecká výživa

13. Srpen 2013 |
Mléčná kojenecká výživa
Děti

Mléčná kojenecká výživa je prostředek dokrmování dítěte, která by se neměla užívat do 6 měsíců věku, jelikož může mít negativní dopad na kojení. Pokud však není jiná možnost, je zapotřebí se o jednotlivých přípravcích poradit s dětským lékařem. Mléčná kojenecká výživa se vyskytuje v několika druzích a je zapotřebí dodržovat návod na přípravu.

Mléčná kojenecká výživa

Lékař vám obvykle doporučí výživu vyráběnou z kravského mléka obohacenou železem buď ve formě prášku, nebo tekutého koncentrátu, který se smíchá s vodou, nebo ve formě ihned použitelné. Děti do jednoho roku by neměly dostávat pravidelně kravské mléko, protože bílkovina, kterou toto mléko obsahuje, je pro ně těžko stravitelná a vysoký obsah bílkovin soli zatěžuje ještě nevyvinuté ledviny. Všechny druhy mléčných kojeneckých výživ mají stejný obsah živin: liší se pouze v ceně. Nejpohodlnější je výživa, která je ihned k použití, je však také nejdražší. Nikdy se nepokoušejte vyrábět doma vlastní přípravek - dítěti by mohly chybět živiny potřebné pro správný růst, vývoj a dobré zdraví.

Bez ohledu na to, pro který typ výživy se rozhodnete, dodržujte následující návod k přípravě a chlazení:

  • Před nákupem nebo použitím mléčné kojenecké výživy vždy zkontrolujte datum spotřeby. Nekupujte prosakující, promáčknuté nebo jinak poškozené krabice.
  • Před přípravou si vždy umyjte ruce.
  • Umyjte lahvičky, savičky a víčka v horké mýdlové vodě, pečlivě je vydrhněte a nechtě na vzduchu uschnout. Umytím v myčce se zničí ještě více bakterií. Když lahve a savičky po použití ihned otřete, budou se pak snadněji mýt. Sterilizace není nutná.
  • Otevřené plechovky mléčné výživy k okamžité spotřebě a tekuté koncentráty uchovávejte v chladničce a použijte je do doby uvedené na plechovce.
  • Nepoužité mléko připravené z prášku nebo tekutého koncentrátu okamžitě uložte do chladničky.
  •  Nepoužívejte mléčnou výživu, která byla zmrazená.
  • Při přípravě mléka z prášku nebo tekutého koncentrátu používejte přesné množství vody uvedené na obalu.
  • Malý přísun vody může způsobit kojencům problémy s trávením, příliš mnoho vody dává neadekvátní výživu. Nesprávné množství vody může mít za následek nerovnováhu soli v těle dítěte.
  • Používáte-li vodu z kohoutku, používejte vždy vodu studenou. Nechtě asi 2 minuty odtéct vodu, která zůstala v trubkách a která může obsahovat olovo ze starých trubek.
  • Jestliže si nejste jisti čistotou vody z kohoutku, použijte nedestilovanou lahvovou vodu (destilací se odstraní cenné minerály), kterou 5 minut vařte, nebo použijte vodní filtr.
  • Nepoužívejte zbylé umělé mléko, může obsahovat bakterie.


Alergie na mléčnou kojeneckou výživu

Některé děti jsou alergické na bílkovinu v mléčné výživě s obsahem kravského mléka, nebo nesnášejí laktózu. Alergická reakce na mléčnou bílkovinu se projevuje zvracením, průjmem (někdy s krví), bolestí v břiše a vyrážkou. Nesnášenlivost laktózy vyvolává nadměrnou tvorbu plynů, nadýmání a bolest břicha a průjem. Jestliže vaše dítě nesnáší mléčnou výživu s kravským mlékem, doporučí vám lékař přípravek neobsahující laktózu nebo přípravek se sójovou bílkovinou. Někteří lékaři doporučují přípravky s hydrolyzovanou mléčnou bílkovinou, u kterých je menší pravděpodobnost, že vyvolají alergickou reakci.

Nepřekrmujte své dítě

Překrmování dítěte v prvních několika měsících vyvolává nadměrný přírůstek na váze, zvracení nebo slinění. Nepoužívejte lahvičku nebo prs místo dudlíku. Každé dítě má silnou potřebu sát a ne vždy to znamená, že má hlad. Domníváte-li se, že dítě již je dost najedené, ale ono přesto dál saje, zkuste mu dát dudlík nebo prst, aby uspokojilo svou potřebu, aniž by se přejídalo.


Vložit příspěvek