Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Mléčná kojenecká výživa je prostředek dokrmování dítěte, která by se neměla užívat do 6 měsíců věku, jelikož může mít negativní dopad na kojení. Pokud však není jiná možnost, je zapotřebí se o jednotlivých přípravcích poradit s dětským lékařem. Mléčná kojenecká výživa se vyskytuje v několika druzích a je zapotřebí dodržovat návod na přípravu.
Lékař vám obvykle doporučí výživu vyráběnou z kravského mléka obohacenou železem buď ve formě prášku, nebo tekutého koncentrátu, který se smíchá s vodou, nebo ve formě ihned použitelné. Děti do jednoho roku by neměly dostávat pravidelně kravské mléko, protože bílkovina, kterou toto mléko obsahuje, je pro ně těžko stravitelná a vysoký obsah bílkovin soli zatěžuje ještě nevyvinuté ledviny. Všechny druhy mléčných kojeneckých výživ mají stejný obsah živin: liší se pouze v ceně. Nejpohodlnější je výživa, která je ihned k použití, je však také nejdražší. Nikdy se nepokoušejte vyrábět doma vlastní přípravek - dítěti by mohly chybět živiny potřebné pro správný růst, vývoj a dobré zdraví.
Bez ohledu na to, pro který typ výživy se rozhodnete, dodržujte následující návod k přípravě a chlazení:
Některé děti jsou alergické na bílkovinu v mléčné výživě s obsahem kravského mléka, nebo nesnášejí laktózu. Alergická reakce na mléčnou bílkovinu se projevuje zvracením, průjmem (někdy s krví), bolestí v břiše a vyrážkou. Nesnášenlivost laktózy vyvolává nadměrnou tvorbu plynů, nadýmání a bolest břicha a průjem. Jestliže vaše dítě nesnáší mléčnou výživu s kravským mlékem, doporučí vám lékař přípravek neobsahující laktózu nebo přípravek se sójovou bílkovinou. Někteří lékaři doporučují přípravky s hydrolyzovanou mléčnou bílkovinou, u kterých je menší pravděpodobnost, že vyvolají alergickou reakci.
Překrmování dítěte v prvních několika měsících vyvolává nadměrný přírůstek na váze, zvracení nebo slinění. Nepoužívejte lahvičku nebo prs místo dudlíku. Každé dítě má silnou potřebu sát a ne vždy to znamená, že má hlad. Domníváte-li se, že dítě již je dost najedené, ale ono přesto dál saje, zkuste mu dát dudlík nebo prst, aby uspokojilo svou potřebu, aniž by se přejídalo.