Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Nekrotizující enterokolitida
Nekrotizující enterokolitida je život ohrožující onemocnění, které postihuje kojence a projevuje se odumíráním střevní sliznice. Co je pravou příčinou této nebezpečné nemoci není dosud známo, ale panuje domněnka, že na vině může být snížený tok krve do střeva či bakteriální infekce. Nekrotizující enterokolitida způsobí novorozenci nejprve nadmutí bříška a tvorbu plynů ve střevech. Někdy může být krev ve stolici, zvracení, teplota a průjem. V léčbě nekrotizující enterokolitidy se uplatňuje nitrožilní výživa a přísun tekutin, antibiotika a chirurgické odstranění odumřelé části střeva.
Nekrotizující enterokolitida
Nekrotizující enterokolitida je život ohrožující onemocnění postihující kojence, projevující se odumíráním střevní sliznice. V závažný případech může odumřít celý segment střeva, což způsobí jeho zjizvení, zúžení nebo dokonce rupturu. Není známo, co je příčinou nekrotizující enterokolitidy, ale panuje domněnka, že to může být buď snížený tok krve do střeva nebo bakteriální infekce. Bývá také spojována s příliš koncentrovaným umělým mlékem, které dítě dostává, s příliš rychlým krmením a se stresem. Vzplanutí nemoci v porodnicích vzbuzuje domněnku, že by nemoc mohla být nakažlivá. K této nemoci jsou náchylní zejména nedonošení kojenci s nízkou porodní váhou.
Příznaky nekrotizující enterokolitidy
V průběhu prvních týdnů života se u novorozence objeví nadmuté bříško a začnou se mu tvořit plyny ve střevech. Někteří kojenci mají krev ve stolici, zvrací, jsou bez energie, mají nestálou teplotu a průjem. U kojenců s velmi nízkou porodní váhou se tyto příznaky vyvíjejí až dva měsíce. Případné zjizvení vyvolá střevní neprůchodnost. Způsobí-li enterokolitida otvor ve střevu, u novorozence se rychle vyvine bolestivá infekce, známá jako peritonitida v břišní dutině, může dojít k šoku a dokonce k úmrtí. Příznaky šoku zahrnují rychlé, mělké dýchání, ochablost, chladnou, vlhce lepkavou pokožku, dítě přestane reagovat na podněty.
Diagnóza nekrotizující enterokolitidy
Jestliže se příznaky nekrotizující enterokolitidy projeví u vašeho novorozence po návratu z porodnice, okamžitě ho odvezte na pohotovost. Pokud je dítě ještě v nemocnici, určí lékař diagnózu podle příznaků a potvrdí ji rentgenovým vyšetřením břicha. Nechá dítěti udělat rozbor krve a stolice a ultrazvukem nebo rentgenem zjistí přítomnost plynů v břiše.
Léčba nekrotizující enterokolitidy
Má-li lékař pouhé podezření na nekrotizující enterokolitidu, okamžitě přeruší výživu umělým nebo mateřským mlékem a nařídí nitrožilní výživu a přísun tekutin. Zavede dítěti nosem do žaludku malou hadičku k uvolnění plynů. K potlačení infekce dostane dítě antibiotika. Dojde-li k odumření části střeva, je nutné ji chirurgicky odstranit. Obvykle je nutné připojit dítě na dýchací přístroj a dojde-li u něj k šoku, bude dostávat nitrožilně léky a tekutiny. Při zúžení střeva se část střeva preventivně odstraní, aby se zabránilo pozdější neprůchodnosti. V závislosti na tom, jak velká část střeva byla odstraněna, bude nutná nitrožilní výživa nebo další operace.